کاربردهای بلاک چین

کاربردهای بلاک چین

آخرین بروزرسانی:20 فروردین 1399

بانکداری با تکنولوژی بلاک چین

یکی از مهم ترین کاربردهای تکنولوژی بلاک چین حوزه بانکداری و پرداخت است. همان طور که در سال های اخیر رسانه های مختلف تحت تأثیر اینترنت و فضای مجازی قرار گرفته اند حوزه بانکداری و پرداخت نیز می تواند با تکنولوژی زنجیره بلوک متحول شود.
میلیون ها انسان در نقاط مختلف دنیا با سرعتی غیر قابل باور و با هزینه ای ناچیز معاملات بانکی خود از جمله پرداخت را از طریق این تکنولوژی می توانند به انجام برسانند. جالب است بدانید که پرداخت های بین المللی در بانک انگلیسی Santander از طریق سیستم بلاک چین به انجام رسیده است.

امنیت سایبری

در امنیت سایبری با وجود عمومی بودن رکورد اطلاعات و دفتر حساب‌ها در فناوری بلاک‌چین، اطلاعات پس از صحت‌سنجی توسط پیشرفته‌ترین الگوریتم‌های رمزنگاری رمزینه می‌شوند. به این ترتیب داده‌ها کمتر قابل هک شدن یا تغییرات بدون مجوز و ناخواسته هستند. امروزه امنیت اطلاعات و هک دیتابیس‌ها و لو رفتن اطلاعات خصوصی بسیاری از مردم ضررهای جبران‌ناپذیری برای شرکت‌ها و دولت‌ها به وجود آورده که دلیل این اتفاق مستقر بودن تمامی اطلاعات روی یک سرور مرکزی است. اما با وجود بلاک‌چین دیگر خبری از یک سرور نیست. باید این موضوع را در نظر داشت که فناوری بلاک‌چین هنوز بسیار جوان است و اپلیکیشن‌های ساخته‌شده مبتنی بر این فناوری همچنان دارای ایرادات هستند.

استفاده از بلاک چین در سوابق پزشکی

ثبت سوابق پزشکی یکی از کاربردهای مهم و جذاب بلاک چین است. در برخی از مراکز اطلاعات مربوط به بیماران با دست کاری همراه شده و سوابق صحیح به درستی ثبت و ضبط نمی شوند. با استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوک با کم ترین هزینه می توان به مدیریت داده ها در این زمینه پرداخت.
یک پزشک به راحتی می تواند سوابق پزشکی بیمار خود را به دیگر بیمارستان ها بدون دخالت نهادی منتقل کند و در این مسیر از امنیت حفظ اطلاعات و داده ها اطمینان حاصل نماید. پژوهش در علم پزشکی در مقیاس بالا نیاز به جمع آوری اطلاعات به صورت وسیع دارد که از طریق تکنولوژی بلاک چین می توان این اطلاعات را به صورت دسته بندی شده و مرتب به دست آورد.

حسابداری با تکنولوژی بلاک چین

بلاک چین در حوزه های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد که یکی از مهم ترین کاربردهای آن در حسابرسی مالی است. با استفاده از این تکنولوژی می توان در حوزه حسابداری برای برطرف کردن اشکالات به گزارش های مالی آنی اقدام نمود.
همکاری میان نهادهای مختلف و سازمان های گوناگون را می توان از طریق بلاک چین فراهم نمود و در نتیجه باعث افزایش اثر بخشی و کارایی حسابداری مالی در آن ها شد. با تمامی این تفاسیر می توان عنوان کرد که این تکنولوژی بی شک در گزارش و حسابرسی مالی تاثیرات چشم گیری به همراه خود خواهد داشت.

مدیریت زنجیره تأمین

با فناوری بلاک‌چین میتوان تراکنش‌ها را به شیوه‌ای غیرمتمرکز و به صورت دائمی ذخیره کرد به گونه‌ای که در هر زمان قابلیت مشاهده شدن به صورت شفاف برای آنها وجود داشته باشد. این قابلیت می‌تواند تأثیر عظیمی در کاهش زمان‌های تأخیر و اشتباهات انسانی داشته باشد. همچنین می‌توان برای بررسی و مشاهده هزینه‌ها، نیروی کار و زمان در هر یک از بخش‌های زنجیره تأمین از آن استفاده کرد. این امر تأثیرات جدی برای درک و کنترل اثرات واقعی محصولات زیست‌محیطی خواهد داشت.

شبکه‌سازی و اینترنت اشیا

از فناوری بلاک‌چین در سامسونگ و ای‌بی‌ام  برای توسعه ایده پلتفرم جدیدی به نام ادپت استفاده می‌کنند. این پلتفرم مانند یک دفتر حساب عمومی برای تعداد زیادی از سنسورها و وسایل اینترنت اشیا فراهم خواهد کرد که نیاز به یک مرکز برای مدیریت و ارتباط میان این وسایل را حذف می‌کند.

بیمه

بازار جهانی بیمه مبتنی بر مدیریت اعتماد است که بلاک‌چین یک روش برای مدیریت اعتماد است و می‌تواند برای صحت‌سنجی انواع بسیاری از داده‌ها در بیمه‌نامه‌ها استفاده شود. این دست اوراکل‌ها می‌توانند پلی میان اطلاعات جهان بیرونی و قراردادهای هوشمند روی بلاک‌چین باشند. اترنیتی نام پروژه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین است که ابزارهای مورد نیاز در صنعت بیمه را توسعه خواهد داد.

حمل‌ونقل خصوصی و اقتصاد اشتراکی

درساخت نمونه غیرمتمرکز اپلیکیشن‌های حمل‌ ونقل شهری فرد به‌ فرد میتوان از بلاک چین استفاده کرد. به این صورت که در قالب اسمارت کانترکت صاحب خودرو و یوزر با هم بر سر موارد مختلف یک سفر اعم از مبدأ و مقصد و مبلغ توافق می‌کنند. سپس این توافق توسط هر دو نفر امضا می‌شود و بر بستر امن بلاک‌چین قرار می‌گیرد. همچنین کیف پول‌های ساخته‌شده روی خودروها این امکان را به آنها می‌دهد که به صورت اتوماتیک برای جای پارک یا عوارض جاده‌ای پرداخت انجام دهند.

خیریه

یکی دیگر از کاربردهای مهم بلاک چین، استفاده از بلاک چین در سیستم خیریه می باشد. اکثر شکایات در رابطه با خیریه‌ها مربوط به ناکارآمدی و فساد در سیستم‌های خیریه است که باعث عدم انتقال پول به افراد نیازمند می‌شود. با استفاده از بلاک‌چین و قابلیت امنیت و شفافیت آن این امکان پیش می‌آید که پول منتقل‌شده به سازمان خیریه تا لحظه انتقال به فرد نیازمند مورد ردیابی قرار گیرد. امروزه خیریه‌های مبتنی بر بیت‌کوین مانند Bitgive سعی می‌کنند با استفاده از دفتر حساب توزیعی و بلاک‌چین این امر را تحقق بخشند.

سلامت

یکی دیگر از صنایعی که بر پایه سیستم‌های سنتی بناشده و قابل بن‌افکن شدن است صنعت سلامت و درمان می باشد. نبود پلتفرم امن برای ذخیره‌سازی و اشتراک اطلاعات حساس بیماران یکی از مشکلاتی است که بیمارستان‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و معمولاً بیمارستان‌ها قربانیان هک‌های بزرگی هستند که دلیل عمده آن عدم به‌روزرسانی زیرساخت‌های آن‌هاست. فناوری بلاک‌چین این اجازه را به بیمارستان‌ها می‌دهد که رکوردهای پزشکی را در اختیار بیماران و مقام‌های مسئول و متخصص به صورت امن قرار دهند. دو استارت‌آپ Dental و Medichain در این زمینه فعالیت‌های پیشروی انجام می‌دهند.

ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی در بلاک چین نیز کاربردهای فراوانی دارد که رمز ارزها یکی از آن ها شناخته می شود. همان طور که بیت کوین امروزه یک پول دیجیتالی شناخته می شود که به عنوان ابتدایی ترین کاربرد این تکنولوژی به شمار می رود.
برنامه ای عمل کردن بیت کوین برخلاف ایجاد پول های رسمی که تحت نظر بانک مرکزی انجام می گیرد به راحتی توسط تکنولوژی زنجیره ای بلوک انجام می شود. رد و بدل شدن پول و ارزهای دیجیتالی به صورت کد از قبل تعریف شده است. مستقل عمل کردن ارزهای دیجیتالی از طریق این سیستم در آینده امکان پذیر خواهد بود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *