معرفی بیت کوین

معرفی بیت کوین (BTC)

آخرین بروزرسانی:02 خرداد 1401

ارز بیت کوین چیست؟

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال و به اصطلاح پادشاه ارزهای دیجیتال است که توسط فرد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 طراحی و ساخته شد. بیت کوین که با آن پادشاه ارزهای دیجیتال نیز می‌گویند، یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است که بر مبنای بلاک چین عمل می‌کند.

چیزی که بیت کوین را متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به دست تمام کاربران آن است.
در روش‌های سنتی برای انتقال پول، شما نیاز اعتماد به واسطه‌ها و موسساتی مثل بانک دارید اما با بیت کوین می‌توانید بدون نیاز به اعتماد به هیچ موسسه و نهادی، به تمام جهان و به صورت مستقیم و همتا به همتا پول (بیت کوین) ارسال کنید.
این نکته را به یاد داشته باشید که بیت کوین هیچگونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود.
از بیت کوین می‌توان همانند پول‌های رایج برای خرید کالا، تبادل و انتقال پول و همچنین مانند طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. واحد اختصاری ارز بیت کوین، BTC است.

معرفی ارز بیت کوین

دلایل تغییر ناپذیر بودن بیت کوین

 • هنگامی که یک تراکنش بیت کوین انجام شود، دیگر قابل برگشت نیست. در سیستم‌های سنتی می‌توان تراکنش‌ها را دستکاری کرد اما زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت شد، اطلاعات آن تراکنش برای تمام اعضای شبکه ارسال می‌شود و به عنوان ثبت شده قرار می‌گیرد، از این رو دیگر هیچ کس نمی‌تواند آن تراکنش را برگشت بزند.
 •  بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی منتقل و استفاده می‌شود. بیت کوین یک ارز فیزیکی و لمس پذیر نیست نیست.
 •  بیت کوین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز است که هیچ نهاد یا سازمان مرکزی آن را کنترل نمی‌کند.
 •  تعداد واحدهای بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است و تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت.

چه چیزی ارزش بیت کوین را تعیین می‌کند؟

قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با عرضه و تقاضا بالا و پایین می شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می‌یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می‌شود. تعداد بیت کوین ها محدود می‌باشد و به همین دلیل کمیابی آن نقش به‌سزایی در افزایش تقاضا دارد که با کمبود عرضه همراه است.

چگونه می‌توان بیت کوین ها را ذخیره کرد؟

در بحث ارزهای دیجیتال برای ذخیره ارز نیازی به افتتاح حساب در بانک‌ها یا شرکت‌های متمرکز ندارید. در این فضا خودتان بانک خودتان هستید. یک کیف پول ارز دیجیتال، ابزاری برای ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال است. کاربران بیت کوین می‌توانند از انواع مختلف کیف پول بیت کوین استفاده کنند.
برای بیت کوین نسبت به نیاز کاربران، انواع مختلف کیف پول وجود دارد. کیف پول‌های موبایل، کیف پول‌های دسکتاپ، کیف پول‌های تحت وب، کیف پول‌های کاغذی و کیف پول‌های سخت افزاری مهمترین انواع کیف پول هستند.
کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و کاغذی رایگان هستند و کاربران می‌توانند آن‌ها را به راحتی دانلود و نصب کنند. اما کیف پول‌های سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودن، باید خریداری شوند.
کلاینت و کیف پول رسمی بیت کوین، بیت کوین کور (Bitcoin Core) نام دارد که کاربران را مستقیما به بلاک چین بیت کوین متصل می‌کند. استفاده از این کیف پول نیازمند دانلود بیش از ۱۲۰ گیگ اطلاعات و مشخصات قدرتمند سخت افزاری است که برای کاربران تازه‌کار پیشنهاد نمی‌شود.
در عوض گزینه‌های ساده‌تر و بسیار کم حجم‌تری برای کاربران تازه‌کار وجود دارد که پیشنهاد می‌شود از آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین، معتبرترین کیف پول‌های بیت کوین را نسبت به دستگاه خود (موبایل، دسکتاپ یا تحت وب) به صورت رایگان دانلود و نصب کنید.
برخی از نرم افزارهای کیف پول‌ هم می‌توانند به صورت همزمان، چند ارز دیجیتال مختلف را ذخیره کنند.
توجه داشته باشید که تراکنش‌های بیت کوین بدون برگشت هستند و شبکه بیت کوین زیر نظر هیچ سازمانی قرار ندارند. به همین دلیل، حتما از کیف پول خود نسخه پشتیبان یا همان بک‌آپ تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. همچنین به هیچ عنوان رمزعبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

معرفی بیت کوین به طور خلاصه

با توجه به توضیحاتی که قبل‌تر بیان شد، بطور کلی بیت‌کوین در جمله‌های زیر خلاصه می‌شود:

 1. بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی منتقل و استفاده می‌شود.
 2. بیت کوین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز است که هیچ نهاد یا سازمان مرکزی آن را کنترل نمی‌کند.
 3. تعداد واحدهای بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است و تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. واحدهای بیت کوین طی فرایند استخراج تولید می‌شوند.
 4. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی به اسم ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است که تاکنون هویت واقعی او مشخص نیست.
 5. بیت کوین روی یک دفترکل غیرمتمرکز و توزیع شده به نام «بلاک چین» فعالیت می‌کند و تراکنش‌های بیت کوین روی بلاک‌هایی در بلاک چین ثبت می‌شوند.
 6. در شبکه بیت کوین همه اعضای شبکه برای تایید تراکنش‌ها حق رای دارند.
 7. بیت‌ کوین‌ها در نرم افزاری به نام کیف پول ذخیره،ارسال و دریافت می‌شوند.
 8. با بیت کوین مانند پول می‌توان کالا و خدمات خریداری کرد یا مثل طلا برای سرمایه‌گذاری آن را نگهداری کرد.
 9. وضعیت قانونی بیت کوین در کشورهای مختلف هنوز شفاف‌سازی نشده است اما برای مردم غیرقانونی نیست.
 10. بیت کوین به شدت پرنوسان است و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند دارای ریسک بسیاری باشد.
 11. از نظر امنیت شبکه بیت کوین تاکنون هک نشده است اما کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند.
 12. خرید بیت کوین از سایت‌های فروشنده بیت کوین و یا به‌طور مستقیم از طریق افراد دیگر انجام می‌پذیرد.
معرفی ارز دیجیتال بیت کوین

چگونه میتوان بیت کوین خرید؟

بیت‌کوین را می‌توانید در صرافی داخلی مثل نوبیتکس یا بیت‌پین و یا در صرافی خاجی مثل کوینکس و کوکوین خریداری کنید. همچنین می‌توانید از طریق اتصال کیف‌پول ارزدیجیتال به صرافی‌های غیرمتمرکز، به خرید و فروش بیت‌کوین بپردازید.

سه دستگاه‌ استخراج پرکاربرد بیت کوین:
 1. Bitmain Antminer S9
 2. ۸NanoCompat
 3. Bitmain Antminer T9

مزیت های بیت کوین برای کاربران

 • هیچ شخص یا دولتی نمی‌تواند اموال شما را مصادره کند.
 • هیچ مالیاتی اخذ نمی‌شود.
 • کارمزد انتقال بیت کوین بسیار کم است.
 • انتقال بیت کوین تقریبا سریع است.
 • هیچ کسی قادر نیست نقل و انتقالات مالی شما را ردیابی کند.
 • هیچ خطری برای استرداد وجه وجود ندارد.

تمرکززدایی

مهم‌ترین ویژگی بیت کوین همین غیرمتمرکز بودن آن‌ است. هیچ ارگان یا سازمانی شبکه بیت‌کوین را کنترل نمی‌کند و توسط عده‌ای از برنامه‌نویسان داوطلب نگهداری و حفظ می‌شود و توسط یک شبکه باز و کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا اجرا می‌شود. بیت‌کوین افرادی را جذب خود می‌کند که از کنترل شدن پولشان توسط بانک‌ها و نهاد‌های دولتی ناراضی هستند. بیت‌کوین راه حلی برای “مشکل دوبار خرج کردن در ارزهای الکترونیکی (که به راحتی قابلیت کپی کردن ودوباره استفاده شدن را دارند) از طریق ترکیب هوشمندانه‌ای از علم رمزنگاری و انگیزه‌های اقصادی ارائه داد.

 استخراج بیت کوین

از آنجا که بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است و برای ادامه بقا نیاز به توزیع و تایید تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز دارد. استخراج یک نوع فرایند رقابتی است که در پروتکل بیت کوین به منظور ایجاد انگیزه برای پایداری شبکه و تولید بیت کوین جدید طراحی شده است. در این عملیات برای ثبت یک بلاک در بلاک چین، کامپیوترهای ماینر باید طی فرایند ریاضی پیچیده، معادلات ریاضی را حل کنند و هر کس که زودتر به جواب برسد، بیت کوین تولید شده و به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد. این کار نیازمند داشتن سیستم‌های سخت افزاری قدرتمند و برق است.

فرآیند استخراج به صرفه بیت کوین
 1. بررسی شرایط و تهیه دستگاه استخراج مناسب
 2. اتصال دستگاه به استخر استخراج و شروع به کار استخراج
سه دستگاه‌ استخراج پرکاربرد بیت کوین:
 1. Bitmain Antminer S9
 2. ۸NanoCompat
 3. Bitmain Antminer T9
معرفی ارز بیت کوین
ماینر بیت کوین ای‌سیک(ASIC) چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی ASIC نیاز خواهید داشت.
ابتدا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای پردازنده های کامپیوتری (CPU) طراحی کرد. بعد از چند سال استخراج کنندگان بیت کوین کشف کردند که می‌توانند از کارت های گرافیکی قدرت بیشتری داشته باشند و از کارت های گرافیکی توسط ساخته شده توسط ASIC ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) استفاده کردند، البته گاهی نیز برخی توسعه دهندگان تلاش میکنند با فورک های متعدد از استخراج توسط این دستگاه ها جلوگیری به عمل آورند. امروزه تمام استخراج های بزرگ و اصلی بیت کوین بر روی سیستم های تحت ASIC انجام می شود. به نوعی سخت افزارهای ASIC بیت کوین متخصص استخراج بیت کوین و هسته ی اصلی دستگاه های استخراج بیت کوین هستند.

سخن آخر

بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال هست، پس همیشه مورد توجه بوده و به نظر میرسد همیشه هم به همین صورت خواهد ماند. پس در بازار تاثیرگذار است و به عنوان شاخص بازار ارزدیجیتال، باعث تغییر در قیمت‌های دیگر ارزها مثل آلت‌کوین‌ها، میم کوین‌ها و شت کوین‌ها می‌شود. پس هیچ وقت از بیت کوین غافل نشوید.

همراه ما باشید در سودپلاس♥

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (4 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *