معاملات فارکس

معاملات فارکس: فرصتی برای کسب درآمد

معاملات فارکس شما را ثروتمند می کند؟

اگرچه واکنش غریزی ما به این سوال یک “نه” صریح خواهد بود، ما باید این پاسخ را واجد شرایط کنیم. اگر شما یک صندوق تامینی با جیب های پرپول یا یک معامله گر ماهر باشید، معاملات فارکس ممکن است شما را ثروتمند کند. اما برای معامله گر خرد معاملات فارکس به جای اینکه راهی آسان به سوی ثروت باشد، می‌تواند بزرگراهی سخت برای زیان‌های هنگفت و فقر احتمالی باشد. ما در این مقاله به ریسک هایی می پردازیم که شما با دیدن آموزش فارکس می توانید آن را به حداقل برسانید.

رویدادهای غیر منتظره

برای درک بهتر خطر معاملات فارکس، اجازه دهید برای شما مثالی بزنیم. در 15 ژانویه 2015، بانک ملی سوئیس سقف 1.20 فرانک سوئیس در برابر یورو را که به مدت سه سال برقرار بود، کنار گذاشت. در نتیجه، فرانک سوئیس در آن روز تا 41 درصد در برابر یورو افزایش یافت.

حرکت غافلگیرکننده بانک مرکزی سوئیس صدها میلیون دلار ضرر به معامله گران بازار فارکس، از سرمایه گذاران خرد گرفته تا بانک های بزرگ، وارد کرد. زیان در حساب‌های خرده‌فروشی، سرمایه حداقل سه کارگزاری را از بین برد و آنها را ورشکست کرد و FXCM را که در آن زمان بزرگترین کارگزاری خرده‌فروشی فارکس در ایالات متحده بود، به مرز ورشکستگی کشاند.

رویدادهای غیرمنتظره یکباره تنها خطری نیست که معامله گران فارکس با آن روبرو هستند. در اینجا هفت دلیل دیگر وجود دارد که باعث می‌شود شانس‌ها در برابر معامله‌گر خرده‌فروشی که می‌خواهد در معاملات بازار فارکس ثروتمند شود، انباشته می‌شود.

بازی‌های عظیم فارکس، مانند اجرای جورج سوروس با پوند بریتانیا که بیش از یک میلیارد دلار درآمد برای او به همراه داشت، بسیار استثنا هستند و نه یک قاعده.

اهرم بیش از حد

اگرچه ارزها می توانند بی ثبات باشند، چرخش های خشونت آمیز مانند فرانک سوئیس فوق الذکر چندان رایج نیستند. به عنوان مثال، یک حرکت قابل توجه که یورو را از 1.20 به 1.10 در مقابل دلار آمریکا در طول یک هفته می برد، همچنان تغییری کمتر از 10 درصد است. از سوی دیگر، سهام به راحتی می تواند 20 درصد یا بیشتر در یک روز معامله شود. اما جذابیت معامله در بازار فارکس در اهرم عظیم ارائه شده توسط کارگزاری های فارکس نهفته است که می تواند سود (و ضرر) را افزایش دهد. شما برای ورود به فارکس نیاز دارید محتاط عمل کنید. برخی از بروکرها اهرم های وهم انگیزی را ارائه می دهند که می تواند شما را وسوسه کند تا فرآیند ثبت نام در فارکس، واریز اولیه و باز کردن اولین معامله را در چند ثانیه انجام دهید.

ریسک نامتقارن برای پاداش

معامله‌گران باتجربه فارکس ضررهای خود را اندک نگه می‌دارند و زمانی که تحلیل آنها صحیح باشد، آن را با سودهای قابل توجه جبران می‌کنند. با این حال، اکثر معامله‌گران خرد این کار را برعکس انجام می‌دهند و در تعدادی از پوزیشن ها سودهای اندکی به دست می‌آورند، اما سپس برای مدت طولانی معامله زیان‌ده را حفظ می‌کنند و متحمل زیان قابل توجهی می‌شوند. این همچنین می تواند منجر به ضرر بیشتر از سرمایه اولیه شما شود. یکی از دلایل ریسک متقارن عدم توجه به رابطه جفت ارزهاست که با یکدیگر همبستگی دارند. شما برای مدیریت معاملات خودتان حتما باید به جدول همبستگی جفت ارزها در فارکس سر بزنید.

دسترسی به اطلاعات

بزرگترین بانک های معاملاتی فارکس، عملیات معاملاتی گسترده ای دارند که به دنیای ارز متصل شده اند و از اطلاعات انبوه نهایت استفاده را می برند (به عنوان مثال، جریان های ارز تجاری و مداخله پنهان دولت) که در دسترس معامله گران خرد نیست.

نوسانات ارز

مثال فرانک سوئیس را به یاد بیاورید. درجات بالای اهرم به این معنی است که سرمایه معاملاتی می تواند به سرعت در دوره های نوسانات غیرعادی ارز تخلیه شود. این رویدادها می توانند ناگهانی رخ دهند و بازارها را قبل از اینکه اکثر معامله گران فرصتی برای واکنش پیدا کنند، به حرکت درآورند. بسیاری از نوسانات به خاطر اخبار مهم هستند و اگر شما تقویم اقتصادی فارکس را به درستی زیر ذره بین قرار دهید، این نوسانات نمی تواند لطمه زیادی به حسابتان بزند.

بازار فرابورس

بازار فارکس یک بازار خارج از بورس است که مانند بازارهای سهام یا آتی متمرکز و تنظیم نشده است. این همچنین به این معنی است که معاملات فارکس توسط هیچ نوع سازمان تسویه حساب تضمین نمی شود، که می تواند منجر به ریسک طرف مقابل شود.

گردش 6 تریلیون دلاری

در حالی که بازار فرابورس فارکس غیرمتمرکز است، اما عظیم است، با داده های یک نظرسنجی سه ساله بانک مرکزی مبادلات خارجی در سال 2019 نشان می دهد که بیش از 6 تریلیون دلار ارز در روز معامله می شود.

تقلب و دستکاری بازار

مواردی از تقلب در بازار فارکس وجود داشته است، مانند سرمایه گذاری امن، که با بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه سرمایه گذار در سال 2014 ناپدید شد. برای مثال، در ماه مه 2015، پنج بانک بزرگ به دلیل تلاش برای دستکاری نرخ ارز بین سال‌های 2007 تا 2013 نزدیک به 6 میلیارد دلار جریمه شدند و مجموع جریمه‌های اخذ شده از این پنج بانک را به نزدیک به 9 میلیارد دلار رساند.

یک راه متداول برای فعالان بازار برای دستکاری بازارها از طریق استراتژی به نام شکار حد ضرر است. این سازمان‌های بزرگ کاهش یا افزایش قیمت‌ها را تا جایی هماهنگ می‌کنند که پیش‌بینی می‌کنند معامله‌گران خرد دستورات حد ضرر خود را تنظیم کنند. هنگامی که آن‌ها به‌طور خودکار توسط حرکت قیمت ایجاد می‌شوند، پوزیشن فارکس بسته می‌شود و می‌تواند اثر آبشاری بستن را با شروع هر نقطه حد ضرر ایجاد کند و می‌تواند سود زیادی را برای محرک‌های بازار به همراه داشته باشد.

آیا معامله در بازار فارکس سودآور است؟

معامله در بازار فارکس می تواند سودآور باشد اما در نظر گرفتن تایم فریم ها مهم است. سودآوری در کوتاه مدت آسان است، مانند زمانی که در روز یا هفته اندازه گیری شود. با این حال، برای سودآوری در طول چندین سال، زمانی که مقدار زیادی پول نقد برای اهرم دارید و سیستمی برای مدیریت ریسک دارید، معمولاً بسیار آسان‌تر است. بسیاری از معامله گران خرده فروشی بیش از چند ماه یا چند سال از معاملات فارکس دوام نمی آورند.

اگر هنوز هم می‌خواهید قدرت خود را در معاملات فارکس امتحان کنید، عاقلانه است که از چند محافظ استفاده کنید: اهرم خود را محدود کنید، حد ضرر را محدود نگه دارید و از یک کارگزاری معتبر فارکس استفاده کنید. اگر چه هنوز شانس ها در برابر شما انباشته است، حداقل این اقدامات ممکن است تا حدودی به شما کمک کند که زمین بازی را هموار کنید.

معامله در بازار فارکس به چه شکل انجام می شود؟

معاملات فارکس با مبادله یک ارز با ارز دیگر برای سرمایه گذاری بر روی نوسانات ارزش ارز، که توسط جفت ارزهایی مانند EUR/USD نشان داده می شود، کار می کند.

جفت ارزهای اصلی و فرعی چیست؟

جفت ارزهای اصلی شامل ارزهای بسیار قابل معامله هستند، در حالی که جفت ارزهای کوچک شامل دلار آمریکا نمی شود.

خطرات در معاملات فارکس چیست؟

ریسک‌ها شامل نوسانات بازار، زیان‌های تقویت‌کننده اهرمی و عوامل اقتصادی مؤثر بر ارزش ارز است. مبتدیان باید مدیریت ریسک را در اولویت قرار دهند، از دستورات حد ضرر استفاده کنند و از اهرم بیش از حد برای کاهش ضررهای احتمالی اجتناب کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (2 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *