کسب درآمد از صنعت نفت و گاز | خرید و فروش نفت و گاز در فارکس

کسب درآمد از صنعت نفت و گاز | خرید و فروش نفت و گاز در فارکس

در دنیای بازار مالی فارکس، تعداد کمی از نمادها به اندازه نفت و گاز پتانسیل سوددهی بالا دارند. دلیل این سوددهی بالا اهمیت نفت و گاز در جهان است. خرید و فروش نفت و گاز در فارکس بدون اطلاعات کافی کار عاقلانه‌ای نیست؛ چراکه قیمت آن‌ها تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی همچون تنش‌های ژئوپلتیکی (مسائل جغریافیای سیاسی) ممکن است نوسان بالایی داشته باشد. دقیقا به همین علت، کسب درآمد از صنعت نفت و گاز می‌تواند یک فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باهوش باشد. در واقع موفقیت در معامله نفت و گاز به چیزی بیش از یک درک اولیه از دنیای فارکس و دانستن شیوه‌های معامله نیاز دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا مهمترین موارد پیرامون این دو نماد را باهم بررسی کنیم.

کسب درآمد از صنعت نفت و گاز

چرا معامله نفت و گاز در فارکس محبوب است؟

نفت و گاز بی‌شک یکی از مهم‌ترین کومودیتی‌ها (کالا) در بازارهای تجارت جهانی هستند. این دو، از منابع اولیه در جهان محسوب می‌شوند که برای تولید محصولاتی حیاتی مانند بنزین، گازوئیل و سایر مواد شیمیایی بکار می‌روند. از طرفی چون نفت و گاز جزو منابع تجدیدناپذیر محسوب می‌شوند و عرضه و تقاضای آن‌ها بنابر مسائل مختلفی ممکن است ناگهان کم و زیاد شود، نوسانات قیمتی آن‌ها می‌تواند زیاد باشد؛ و این یعنی یک فرصت عالی برای معامله و کسب‌ سود بالا. اغلب افرادی که با این دو منبع انرژی آشنا می‌شوند، ابتدا به سراغ آموزش فارکس می‌روند، سپس کسب درآمد از صنعت نفت و گاز را شروع می‌کنند.

هرآنچه قبل از خرید و فروش نفت باید بدانید

بازار نفت و گاز در فارکس بسیار گسترده است و خود شامل طیف وسیعی از نهادها می‌شود که ممکن است به استخراج کنندگان نفت، خریداران آن، فروشندگانش یا تولیدکنندگان و غیره مرتبط باشد. نفت نه تنها یکی از پرمعامله‌ترین نمادهاست، بلکه در دنیای واقعی برای طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد. همچنین کالایی است است که به طور گسترده دنبال می‌شود و دولت‌ها در سراسر جهان مقادیر زیادی از آن را در هر زمان نگهداری و ذخیره می‌کنند. بنابراین موارد بسیار زیاد و مهمی وجود دارند که باید حتما قبل از ورود به فارکس برای انجام معامله نفت و گاز آن‌ها را بدانید. این موارد را در زیر بیان کرده‌ایم:

خرید و فروش نفت و گاز در فارکس

تاثیرپذیری قیمت نفت از عوامل مختلف

عوامل بسیار زیادی روی قیمت نفت تاثیرگذارند که باید همه آن‌ها را بشناسید تا با دید واضح‌تری معاملات خود را انجام دهید. ممکن است نادیده گرفتن هر کدام از آن‌ها برای‌تان گران تمام شود و در خرید و فروش نفت و گاز در فارکس ضرر کنید. دو عامل که از همه مهم‌ترند را در زیر بخوانید:

 • عرضه و تقاضا: با اطمینان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی قیمت نفت است. این عامل بسیار تحت تاثیر اخبار اقتصادی و سیاسی است و یک تصمیم ژئوپلتیک می‌تواند سرنوشت این بازار را به شکل قابل توجهی تغییر دهد.
 • رفتار بزرگ‌ترین خریداران: کشورهایی که بیشترین مصرف نفت را دارند، کشورهای اروپایی، آمریکایی و چین و ژاپن هستند. در صورتی که به هر دلیلی هر کدام از آن‌ها دچار رکود اقتصادی شوند احتمالا بروز تغییرات در قیمت نفت و گاز بالا می‌رود. با این حال رکود فقط یکی از عواملی است که روی رفتار خریداران تاثیر می‌گذارد. ممکن است در بخشی از جهان جنگی شروع شود که سرنوشت بازی نفت و گاز را عوض کند. جنگ روسیه و اوکراین یک نمونه از این تاثیرگذاری است.

در واقع وقتی در فوریه ۲۰۲۲، روسیه با اوکراین وارد جنگ شد، قیمت هر بشکه نفت خام برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ تا آن موقع به بالای ۱۰۰ دلار رسید. همچنین، در پنجشنبه بعد از شروع جنگ، قیمت گاز انگلیس و هلند حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

بهترین تایم معامله نفت و گاز

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از شروع معاملات خود بدانید، زمان درست ورود به معامله نفت و گاز یا خروج از آن است. از آنجایی‌که مهم‌ترین تصمیمات اقتصادی این حوزه‌ها در بازارهای لندن و نیویورک گرفته می‌شود، بهتر است معاملات خود را در سشن‌های این دو بازار انجام دهید. سشن لندن به وقت تهران در ساعت ۱۱:۳۰ صبح باز می‌شود و سشن نیویورک در ساعت ۱۶:۳۰.

دلیل اهمیت انجام معاملات در این سشن به داده‌ها و اخبار اقتصادی منشتر شده از این جلسات باز می‌گردد. هنگام انتشار این خبرها نقدینگی زیادی وارد این بازار می‌شود که به صورت مستقیم بر نوسانات و رفتار نمودارهای قیمتی و کندل‌ها تاثیر می‌گذارد.

تنوع نمادهای نفت و گاز

در متاتریدر نفت و گاز با نمادهای مختلفی وجود دارند که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید:

نمادهای نفت:

 • نفت برنت BRENT
 • نفت خام غرب تگزاس WTI
 • نفت خام انگلیس UKOIL
 • نفت خام آمریکا USOIL

نمادهای گاز:

 • قراردادهای گاز طبیعی NG
 • گاز طبیعی آمریکا USNG
 • گاز طبیعی انگلیس UKSG
 • نماد عمومی گاز طبیعی: NATGAS

استراتژی مناسب برای خرید و فروش نفت

تریدرهای حرفه‌ای برای هر نمادی استراتژی مخصوصی را دنبال می‌کنند و دستورالعمل‌های خاصی برای خود وضع می‌کنند. این استراتژی‌ها بر تجربه‌ای استوار شده که ناشی از تحلیل دقیق بازار آن نماد است. نفت و گاز هم از این قضیه مستثنی نیستند و باید حساب شده و با استراتژی به سراغ آن‌ها رفت. تریدرهایی که وارد بازار نفت و گاز می‌شوند معمولا به طور کلی همه عواملی را دنبال می‌کنند که روی قیمت نفت تاثیرگذار است و در بالا به آن‌ها اشاره کردیم؛ اما موارد دیگری هم وجود دارد که به ایجاد یک استراتژی خوب برای کسب درآمد از صنعت نفت و گاز کمک می‌کند. این موارد را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • تحلیل بنیادی: شاید برخی از شما فقط به تحلیل تکنیکال علاقه داشته باشید و در پیش‌بینی نمودارها خبره باشید؛ اما در مورد نمادهای بسیار مهمی مانند نفت و گاز نمی‌توانید صرفا به تحلیل تکنیکال اکتفا کنید. این نمادها تاثیرپذیری بسیار زیادی از موارد بنیادین دارند.

اگر می‌خواهید وارد بازار نفت شوید، همیشه باید یک چشم‌تان به داده‌های اقتصادی و اخبار اوپک و آمریکا باشد. آمریکا یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت جهان است و هر سال به قصد تنظیم قیمت آن حجم عرضه‌ خود را تغییر می‌دهد. همچنین، ستاد بین‌المللی اوپک نیز دقیقا با همین کار همواره تلاش می‌کند تا با تغییر در سهمیه عرضه نفت خام خود، از سقوط ناگهانی یا افزایش انفجاری قیمت نفت جلوگیری کند. در واقع از آنجایی که گاهی کشورهای صادر کننده‌‌ای که عضو اوپک نیستند میزان عرضه خود را تغییر می‌دهند، اوپک مجبور است برای کنترل بازار دست به چنین اقداماتی بزنید.

 • تحلیل تکنیکال: بی‌شک نمی‌توان از تحلیل تکنیکال نیز چشم پوشید. شناسایی الگوهای ریزش یا رشد می‌تواند مکمل خوبی برای تحلیل تکنیکال باشد. در واقع به کار بستن این دو در کنار هم برای معامله نفت و گاز جواب می‌دهند. همانطور که احتمالا می‌دانید، تکنیک‌های فراوانی را می‌توان برای تحلیل در متاتریدر در بازار فارکس بکار گرفت و الگوهای ریزشی یا صعودی را تشخیص داد. همچنین، می‌توان به کمک اندیکاتورها و ابزارهای گونان پیش‌بینی‌هایی از نوسانات انجام داد و بر اساس صلاح‌دید معامله فروش (sell) یا خرید (Buy) باز کرد.
 • مدیریت ریسک: این مورد، رکن اساسی هر معامله‌ای در فارکس است. اگر از معروف‌ترین تریدرهای جهان عامل شکست‌های بزرگ کارنامه آن‌ها را بپرسید، بی‌شک با عدم توجه به مدیریت ریسک مواجه می‌شوید. ممکن است خودتان هم تجربه کرده باشید که چقدر تعهد داشتن به استاپ حیاتی است و بدون تنظیم آن ممکن است تمام رشته‌های‌تان در یک معامله پنبه شده باشد.

هنگامی که یک معامله‌گر بداند چه چیزی باعث تغییر قیمت نفت می‌شود (بنیادی)، می‌تواند از نمودارها برای تصمیم‌گیری در مورد نقطه خرید یا فروش استفاده کند (تکنیکال). سپس، مطمئن می‌شود که پول زیادی را به خطر نمی‌اندازند (مدیریت ریسک). بکارگیری همزمان این سه مورد کمک می‌کند تا در خرید و فروش نفت و گاز در فارکس موفق باشید.

چطور نفت و گاز را خرید و فروش کنیم؟

بهترین بروکر برای معامله نفت و گاز

لیستی که در ادامه می‌بینید، حاصل بررسی بیش از ۶۳ بروکر در ۱۳۰ فاکتور مختلف است. هر بروکر به‌طور دقیق بررسی و آزمایش شده تا از نظر تجربه کاربری، قابل اعتماد بودن، هزینه‌ها و آپشن‌های سرمایه‌گذاری نمره قابل قبول را دریافت کند.

به کمک این بروکرها می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مختلف مانند CFD، که قراردادهایی برای تفاوت قیمت در هنگام تنظیم تا تکمیل قرار داد است استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید وارد بازار نفت در فارکس شوید، توصیه می‌کنیم یکی از بروکرهای زیر را انتخاب کنید.

 • دلتا اف ایکس
 • آلپاری
 • ای‌تورو
 • پلاس۵۰۰
 • گلدبروکر

در معامله نفت و گاز با قدرت وارد شوید

با هم دیدیم که برای خرید و فروش نفت و گاز در فارکس و کسب نتایج خوب باید فاکتورهای زیادی را مد نظر قرار دهید که نقشی حیاتی در این بازار دارند. از انتخاب بروکر مناسب گرفته تا تدوین یک استراتژی معاملاتی قوی که خصوصیت‌های خاصی را داشته باشند. با این حال در پایان باید بگوییم که صرفا به این نکات طلایی اکتفا نکنید و همیشه به دنبال یادگیری و آموزش باشید تا بتوانید قدرتمند در بازار ظاهر شوید.

منبع: دلتا کالج

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *