اخبار ارزدیجیتال

۴ دلیل بنیادین که قیمت بیت کوین آماده یک حرکت صعودی بزرگ است.

مانند بیش‌تر بازارهای دیگر، قیمت بیت کوین نیز با توجه به پویایی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود. این موضوع در نمودار زیر به خوبی نشان داده شده است. مشخص است که قیمت تعادلی یک دارایی به میزان تقاضا برای آن دارایی وابستگی دارد.

۴ دلیل بنیادین که قیمت بیت کوین آماده یک حرکت صعودی بزرگ است
نمودار عرضه و تقاضا، برگرفته از دانشنامه بریتانیکا

به گزارش بیت کوینیست، مَت دی سوزا (Matt D’Souza)، مدیر عامل شرکت بلاک‌ویر ماینینگ (Blockware Mining) اخیرا به این موضوع اشاره کرده که مجموعه ای از عوامل کلان در حال حاضر میزان تقاضای بیت کوین را هدایت می‌کنند و احتمالا در آینده نیز به این روند ادامه خواهند داد.

البته تاثیر این عوامل باعث ایجاد روند صعودی در قیمت بیت کوین می‌شود که با فرض ثبات عرضه بیت کوین، هر گونه رشد در میزان تقاضا می‌تواند باعث افزایش ارزش سایر ارزهای دیجیتال نیز شود. همچنین با توجه به این که عوامل کلان مختلفی وجود دارند، طبق نظر دی سوزا، قیمت‌ ارزهای دیجیتال به سرعت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

دلیل بنیادین شماره ۱: ناآرامی های سیاسی جغرافیایی

طی ماه‌ها و سال‌های اخیر شاهد هیجانات و تحولات زیادی در نگرش‌های ژئوپلیتیکی بوده‌ایم. تحولات اخیر احتمال وقوع یک نبرد تجاری یا جنگی سرد بین ایالات متحده و چین را نشان می‌داد. این نوع جنگ‌ می‌تواند با وضع تحریم‌هایی علیه شرکت‌ها و مقامات چینی توسط ایالات متحده و با توجه به دموکراسی هنگ‌کنگ آغاز شود.

در اروپا نیز شرایط ملتهب است و در صورتی که رکود اقتصادی ادامه‌دار شود، احتمال شکست اتحادیه اروپا وجود دارد. این موضوع در گذشته نیز به‌طور گسترده‌ای توسط تحلیل‌گران و اقتصاددانان حاشیه‌ای مورد بحث قرار گرفته است اما به اعتقاد آن‌ها، با توجه به سیاست‌های پولی و مالی وضع‌شده اخیر، احتمال بروز چنین اتفاقی زیاد است.

وقتی روابط ملتهب تجاری بین ایالات متحده و چین را بررسی می‌کنیم، بیت کوین به‌طور ویژه‌ای ذی‌نفع خواهد بود.

جف دورمن (Jeff Dorman) از صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتالی آرکا (Arca) در این خصوص گفت:

در بهار/تابستان سال ۲۰۱۹، ارزش یوان چین در مقایسه با دلار آمریکا به کم‌ترین میزان خود رسید و این موضوع تا حد محسوسی به نفع بیت کوین تمام شد. برعکس آن، زمانی که ارزش یوان در پاییز ۲۰۱۹ تقویت شد، قیمت بیت کوین روندی کاهشی را تجربه کرد و به پایین‌ترین حد خود رسید.

دلیل بنیادین شماره ۲: بیت کوین، حصاری در برابر نرخ‌های بهره منفی

در پاسخ به روند نزولی اقتصادها، بانک‌های مرکزی جهانی، اجرای سیاست‌های پولی غیرمنطقی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در نهایت این امر، منفی شدن نرخ‌های بهره در اقتصادهای مهمی مانند ژاپن و اتحادیه اروپا را به دنبال داشته است.

در حالی که بسیاری از این سیاست‌های نرخ بهره منفی هنوز در بانکداری تجاری بازتاب گسترده‌ای نداشته‌اند، اما برخی معتقدند این تاثیر منفی در آینده‌ای نزدیک آشکار خواهد شد.

بیت کوین ممکن است در برابر این موضوع نیز به منافعی دست یابد، چرا که هیچ ارتباطی با سیاست‌های دولتی و نرخ‌های بهره منفی ندارد و احتمالا می‌تواند به عنوان حصاری در برابر این سیاست بانک‌های مرکزی به حساب آید.

دلیل بنیادین شماره ۳: چاپ پول توسط بانک مرکزی

طی چند ماه اخیر و به دلیل رکود اقتصادی، بانک مرکزی و دولت چاپ مقادیر زیادی پول کاغذی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند ارزش دارایی‌های کمیابی مانند بیت کوین و طلا، روندی صعودی داشته باشد.

بر اساس گزارش‌های قبلی از بیت ‌کوینیست، ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر اجرایی شرکت تسلا (Tesla) در خصوص بیت کوین به جی‌کی رولینگ (J.K. Rowling) نویسنده مشهور کتاب‌های هری پاتر گفت:

چاپ گسترده اسکناس توسط بانک‌های مرکزی دولت‌های مختلف، باعث می‌شود بیت کوین به عنوان یک پول اینترنتی بسیار مستحکم به‌نظر برسد.

دلیل بنیادین شماره ۴: بیت کوین در حال تبدیل به یک سیستم پرداخت

بر اساس گفته دی سوزا، بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت است که باعث تقویت احتمال صعودی شدن قیمت این ارز دیجیتال خواهد بود.

این ادعا با بررسی روند توسعه لایتنینگ نتورک (Lightning Network) و سایر پروژه‌هایی که به دنبال افزایش کاربردپذیری بیت کوین در جهان واقعی هستند، به‌سادگی قابل اثبات است.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *