چگونه پول خود را مدیریت کنیم

چگونه پول خود را مدیریت کنیم: 18 نکته برای انجام درست آن

آخرین بروزرسانی:20 مرداد 1401

اگرچه پول نمی‌تواند خوشبختی شما را بخرد، اما اگر پول خود را درست مدیریت کنید، می‌توانید احساس امنیت را به ارمغان بیاورید. بدون مدیریت پول، ممکن است همیشه احساس کنید که زندگی شما یک قدم با یک پرتگاه مالی فاصله دارد.

وقتی امور مالی خود را به خوبی مدیریت می‌کنید، زندگی ممکن است آسان‌تر نشود، اما زمان بیشتری برای تمرکز بر روی چیزهای مهم زندگی خود دارید. خوشبختانه، به راه انداختن وضعیت مالی خود چندان دشوار نیست. پس بیایید به نحوه مدیریت صحیح پول خود بپردازیم.

18 نکته برای مدیریت صحیح پول

مدیریت امور مالی شما نیازی به کار طاقت فرسا ندارد. به سادگی این نکات را اجرا کنید تا کنترل امور مالی خود را در دست بگیرید.

1. حساب‌های بانکی مناسبی را تنظیم کنید

حساب‌های بانکی مناسب برای موفقیت مالی شما بسیار مهم هستند زیرا تلاش برای مدیریت امور مالی خود بدون حساب‌های بانکی مناسب مانند تلاش برای مراقبت از ماشین خود بدون قطعات مناسب است. باید حساب‌های چک، پس انداز و سرمایه گذاری را راه اندازی کنید. اینها عناصر سازنده موفقیت مالی هستند. مهم است که هم یک حساب چک و هم حساب پس‌انداز دریافت کنید تا بتوانید به راحتی پول نقد خرج شده خود را از پس انداز بلندمدت جدا کنید. صرفاً گذاشتن پس انداز خود در حساب جاری خود باعث می‌شود که به طور تصادفی پس‌انداز خود را که به سختی به دست آورده‌اید خرج کنید.

2. وضعیت مالی فعلی خود را بررسی کنید

اگرچه ممکن است ترسناک باشد، اما نمی‌توانید وضعیت مالی خود را بهبود بخشید مگر اینکه وضعیت فعلی خود را بررسی کنید. بنابراین باید در مورد هرگونه بدهی معوق یا هزینه‌های زیادی که به بودجه شما آسیب می‌زند، با خود صادق باشید. انتخاب‌های مالی خوب خود را جشن بگیرید. همه چیز را بنویسید تا بتوانید کل تصویر را ببینید.

3. برای پول خود برنامه ریزی کنید

بدون برنامه، بسیار آسان است که کمبود پول برای خود پیدا کنید، زیرا می‌تواند هزینه بیش از حد را آسان‌تر کند. پس از همه، منطق رفتار با خودتان وسوسه انگیز است که آن را در آغوش بگیرید. اگر به بسیاری از هزینه‌های غیرضروری بله بگویید، ممکن است از پس انداز خود ناامید شوید. به منظور مبارزه با این موضوع، برای تهیه بودجه وقت بگذارید.

برنامه‌ریزی کنید که کجا می‌خواهید از پول خود استفاده کنید. علاوه بر هزینه‌های روزمره، به اهداف پس‌انداز خود برای آینده نیز فکر کنید. شما همچنین می‌خواهید یک روش بودجه‌بندی پیدا کنید که برای شما مفید باشد زیرا به شما کمک می‌کند پول خود را راحت‌تر مدیریت کنید.

4. اهداف مالی مناسبی را تعیین کنید

اگر در مورد پول خود جدی هستید، پس تعیین اهداف یکی از مهم‌ترین نکات مدیریت پول است که می‌توانید از آن استفاده کنید! ایجاد اهداف مالی به شما کمک می‌کند تمرکز و انگیزه خود را برای رسیدن به جایی که می‌خواهید از نظر مالی، عالی باشید حفظ کنید.

هیچ پاسخ اشتباهی وجود ندارد، اما باید یک دقیقه در مورد برنامه‌های خود و اینکه چگونه پول در آنها نقش خواهد داشت فکر کنید. هنگامی که ایده‌ای در مورد نحوه بازی پول در زندگی پیدا کردید، اهداف روشن و مشخصی را برای پول خود تعیین کنید.

5. هر روز امور مالی خود را بررسی کنید

شما نمی توانید بدون دانستن موقعیت خود پیشرفت کنید زیرا نمی دانید از کجا شروع کنید. هر روز پنج دقیقه برای بررسی بودجه خود وقت بگذارید. آیا بیش از حد خرج می کنید؟ آیا در مسیر درست هستید؟ دانستن آن بسیار مهم است زیرا در این صورت می توانید تصمیمات لازم را انجام دهید.

بررسی وضعیت مالی هر روز ممکن است خسته کننده به نظر برسد. با این حال، نیازی به زمان زیادی ندارد. از یک برنامه یا صفحه گسترده برای تعیین سریع وضعیت مالی خود و بازگشت به زندگی خود استفاده کنید. خودکار کردن امور مالی شما همچنین می تواند واقعاً به آسان تر کردن زندگی شما کمک کند.

6. هزینه‌های خود را کاهش دهید

همانطور که شروع به بررسی دقیق‌تر به امور مالی خود می‌کنید، ابتدا نگاهی به هزینه‌های خود بیندازید. به دنبال هزینه‌هایی باشید که بتوانید از بودجه ماهانه خود حذف کنید. حتی کاهش هزینه‌های غیر ضروری به عنوان مثال فقط 20 دلار از بودجه شما می تواند منجر به صرفه جویی 240 دلاری در سال شود.

برخی از ایده‌های ساده در مورد چیزهایی که باید حذف شوند ممکن است شامل ناهار کاری، اشتراک جعبه یا بسته کابلی شما باشد. کاهش بودجه یکی از بهترین نکات مدیریت پول است که می‌توانید برای پس‌انداز آسان‌تر از آن استفاده کنید!

7. برنامه ای برای پرداخت بدهی ایجاد کنید

بدهی یک بار مالی بزرگ است. نه تنها بر بودجه فعلی شما تأثیر می گذارد، بلکه بر پس انداز شما برای آینده نیز تأثیر می گذارد. بدهی خود را جدی بگیرید و پرداخت بدهی خود را در اولویت قرار دهید.

استراتژی های مختلف برای بازپرداخت بدهی در نظر بگیرید و یکی را انتخاب کنید که برای شما بهترین کار را دارد. اجازه ندهید بدهی بین شما و اهداف مالی شما قرار بگیرد. برای مقابله با آن همین امروز یک برنامه کاهش بدهی ایجاد کنید.

8. نمره اعتباری خود را درک کنید

امتیاز اعتباری شما  یک عدد سه رقمی است که می تواند تاثیر زیادی بر امور مالی شما داشته باشد. وام دهندگان مایلند به وام گیرندگان با امتیازات اعتباری بالا شرایط وام بهتر و نرخ بهره پایین تر ارائه دهند. همانطور که برای وام های بزرگ مانند وام مسکن درخواست می کنید، کاهش اندک نرخ بهره می تواند هزاران دلار برای شما صرفه جویی کند.

برای بهبود امتیاز اعتباری خود اقدام کنید. با کشیدن گزارش اعتباری خود برای بررسی هرگونه خطا و استفاده از خدمات نظارت بر اعتبار برای جلوگیری از هرگونه اشتباه در آینده شروع کنید. راه‌های دیگر برای بهبود امتیاز اعتباری از جمله پرداخت به موقع و پایین نگه داشتن نرخ استفاده از اعتبار.

یک حساب اعتبار ساز خوب می تواند به شما کمک کند اعتبار خود را بازسازی کنید و همچنین به شما کمک می کند از گرفتن بدهی جدید جلوگیری کنید!

9. صندوق اضطراری بسازید

برنامه ریزی برای هزینه های غیرمنتظره بهترین راه برای مدیریت پول شماست! صندوق اضطراری می تواند کاملاً حیاتی باشد. متأسفانه، زندگی هزینه‌های هنگفتی را در زمانی که انتظارش را ندارید سر راهتان می‌گذارد.

معمولاً این هزینه‌های اورژانسی با اتفاقات ناخوشایندی مانند ویزیت بیمارستان یا از دست دادن شغل همراه است. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی یک وضعیت اضطراری در زندگی شما ظاهر می‌شود، اما می‌توانید برای آن آماده شوید. قرار دادن پول در صندوق اضطراری خود را با هر چک در اولویت قرار دهید.

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند سه تا شش ماه از هزینه های صندوق اضطراری خود صرفه جویی کنید. با این حال، این به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد. اگر با پس‌انداز بیشتر احساس بهتری می‌کنید، می توانید موارد بیشتری را به صندوق اضطراری خود اضافه کنید.

10. برای هزینه های کلان برنامه ریزی کنید

در حالی که برخی از هزینه‌ها غیرقابل پیش بینی هستند، می‌توانید برای سایر هزینه‌ها از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کنید. برای مثال، ممکن است لازم باشد برای بیمه در یک زمان پرداخت کنید که ممکن است هزاران دلار هزینه داشته باشد. به جای تلاش برای تهیه بودجه برای آن لایحه، یک صندوق در حال غرق ایجاد کنید .

شما می توانید هر چک حقوقی را برای این صورت حساب های بزرگ پس انداز کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی برای پوشش آنها دارید. اینجاست که بودجه بندی واقعا مفید است. شما قادر خواهید بود این بودجه را به بودجه خود اضافه کنید و دیگر نگران هزینه های بزرگ آینده نباشید.

11. برای خریدهای بزرگ تحقیق کنید

هنگام خریدهای بزرگ تحقیق کنید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید. به عنوان مثال، هنگام خرید یک خودرو ، باید به چندین خودرو نگاه کنید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید . فقط نقل قول اول را قبول نکنید. مطمئن شوید که معامله خوبی دریافت می‌کنید.

12. به بازنشستگی خود کمک کنید

شاید پس انداز برای بازنشستگی اکنون غیر ضروری به نظر برسد اما با این حال، بسیار حیاتی است که پس انداز برای بازنشستگی را هر چه زودتر شروع کنید. به هر حال، قرار نیست برای چندین دهه بازنشسته شوید.

حداقل، شما باید شروع به مشارکت در هر برنامه بازنشستگی تحت حمایت کارفرما کنید. اطمینان حاصل کنید که از هر‌گونه وجوهی که کارفرمای شما ارائه می دهد استفاده کنید.

13. شروع به سرمایه گذاری کنید

اگر قصد دارید ثروت بلندمدت بسازید، سرمایه گذاری یک بخش کلیدی از آن است. سرمایه گذاری در مدت زمان طولانی می تواند به بازده شگفت انگیزی منجر شود. با سرمایه گذاری بیشتر هر سال، می توانید پول خود را به آرامی رشد دهید.

14. گزینه های بیمه را مقایسه کنید

بیمه می‌تواند گران باشد، به خصوص اگر شما به درستی بیمه خود را انتخاب نکرده باشید. بنابراین مطمئن شوید که گزینه‌های بیمه خود را حداقل یک بار در سال بررسی کنید. تنها با مراجعه به ارائه دهندگان مختلف، ممکن است بتوانید معامله بهتری در مورد بیمه پیدا کنید.

در حالی که به دنبال بیمه هستید، یک دقیقه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی بیمه شده اید. علاوه بر اصول اولیه مانند مراقبت‌های بهداشتی و بیمه خودرو. بیمه مستاجر، بیمه صاحب خانه، بیمه عمر و بیمه از کار افتادگی را در نظر بگیرید.

ممکن است لازم باشد برای افزایش حفاظت خود، سیاست‌های اضافی را به مجموعه بیمه خود اضافه کنید. حتماً مشخص کنید که چه بیمه ای ممکن است نیاز داشته باشید.

15. دلیل خود را پیدا کنید

حفظ امور مالی خود به مقداری زمان و تلاش نیاز دارد. بنابراین، در برخی موارد، احتمالاً می خواهید تسلیم شوید. این یک احساس کاملا طبیعی است.

بهترین راه برای جلوگیری از فرسودگی مالی شخصی این است که دلیل خود را پیدا کنید. چرا تصمیم می گیرید یاد بگیرید چگونه پول خود را مدیریت کنید؟ چرا برای قرار دادن خود در وضعیت مالی بهتر اقدام می‌کنید؟

چند دلیل رایج عبارتند از خلاص شدن از شر بدهی های ظالمانه، مستقل شدن از نظر مالی و صرف زمان بیشتر برای چیزهایی که شما را روشن می‌کند.

دلیل شما هر چه که باشد، مطمئن شوید که یکی را دارید. یک دقیقه وقت بگذارید تا دلیل خود را بفهمید. فراتر از صرفاً خواستن پول بیشتر بروید تا بفهمید که چرا پول بیشتری می‌خواهید.

16. در مورد نحوه مدیریت بهتر پول خود دانش ایجاد کنید

هرچه بیشتر در مورد امور مالی شخصی بدانید، بهتر است. به طور جدی، دانش بیشتر در مورد امور مالی شخصی هرگز به شما آسیب نمی رساند. شما می‌توانید از هر اطلاعات جدیدی که یاد می‌گیرید برای اصلاح امور مالی شخصی خود استفاده کنید.

خوشبختانه، منابع مالی شخصی بیشماری وجود دارد. پادکست‌ها و کتاب‌ها دو منبع عالی اطلاعات هستند. یک کتاب عالی برای شروع توسط بنیانگذار خود ما، دختر باهوش مالی نوشته شده است: بدهی را از بین ببرید، پول پس انداز کنید و ثروت واقعی بسازید.

منابعی را بیابید که به شما در تسلط بر وضعیت مالی خاص خود کمک کند. درک کنید که دیگران قبل از شما راه رفته‌اند. به دنبال داستان‌های مشابه باشید ممکن است نکات مفیدی در مورد راه‌هایی برای بهینه سازی امور مالی خود بیابید.

17. یک دوست پاسخگو پیدا کنید

یک دوست مسئولیت پذیر می تواند به شما کمک کند تا شما را در مسیر درست نگه دارید. فردی را با اهداف مالی مشابه پیدا کنید. شما می‌توانید به صورت هفتگی یا ماهانه با یکدیگر تماس بگیرید تا هرگونه پیشرفت در راستای اهداف مالی خود را گزارش دهید.

داشتن کسی که بتوانید در مورد امور مالی خود با او صحبت کنید مفید است. با یک دوست پاسخگو، دیوارها می توانند فرو بریزند. شما می‌توانید آزادانه در مورد امور مالی شخصی خود صحبت کنید و مشکلات خود را در این راه به اشتراک بگذارید. ممکن است از اینکه یک دوست چقدر می‌تواند کمک کند شگفت زده شوید.

18. پس بدهید

همانطور که شروع به کنترل امور مالی خود می کنید، زمان آن فرا رسیده است که پس بگیرید. کنار گذاشتن زمان یا پول برای کمک مالی می تواند به شما کمک کند تا در هر کجا که می خواهید تأثیر بگذارید.

مدیریت صحیح امور مالی به این معنی است که می توانید زمان و پول بیشتری را به دلایلی که به آنها اهمیت می‌دهید اختصاص دهید. حتی اگر فقط بتوانید به گسترش دانش جدید خود در مورد امور مالی شخصی کمک کنید، این می‌تواند یک هدیه ارزشمند برای کسی باشد که به کمک نیاز دارد.

سخن آخر

مدیریت امور مالی نیازی به سختی نیست، اما باید شروع کنید. اجازه ندهید قبل از شروع مدیریت جدی امور مالی شما از کنترل خارج شود. اقدامات کوچک در طول مسیر می تواند از یک فاجعه مالی بزرگ در آینده جلوگیری کند.

از همین امروز تصمیم بگیرید که مدیریت مالی خود را به طور مؤثر شروع کنید . هر یک از این نکات مدیریت پول را در طول زمان اجرا کنید. به خودتان اجازه ندهید که غرق شوید. فقط یک قدم آن را بردارید.

به یاد داشته باشید، شما کاملاً می توانید به طور مؤثر امور مالی خود را مدیریت کنید. فقط کمی زمان و تلاش لازم است تا پول خود را تحت کنترل داشته باشید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *