دیفای چیست و چه کاربردی دارد؟

دیفای چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا تا به حال اسم دیفای یا سیستم امور مالی غیر متمرکز به گوشتان خورده است؟ برخلاف سیستم مالی سنتی که به یک نهادی وابسطه است، دیفای یک سیستم غیر متمرکز بوده و برای حذف بانک‌ها و دیگر واسطه‌ها بوجود آمده است. دراین مقاله با دیفای و کاربردهای آن در دنیای امروزی آشنا می‌شویم.

همان‌طور که می‌دانید، بازار مالی سنتی به شدت متمرکز است. درواقع مسئولین و بانک‌های مرکزی روی این سیستم کنترل داشته و می‌گیرند. به عبارت ساده‌تر، کنترل جریان بازار مالی سنتی، دست دولت و مسئولین است و همین نهادهای مالی هستند که تعیین می‌کنند پول به چه میزان چاپ و عرضه شود. برای درک راحت‌تر این مسئله، به این مثال توجه کنید: شما برای پرداخت بدهی‌های خود به یک وام 20 میلیون تومانی احتیاج دارید. به همراه چند ضامن به بانک می‌روید و بد از کلی تلاش 15 میلیون تومان وام می‌گیرید. اگر سود وام 15 درصد ذکر شده باشد، بانک به دلخواه از شما 20 درصد می‌گیرد. درواقع شما وابسطه به آن بانک هستید و آن‌ها می‌توانند به دلخواه خود، شرایط وام را تغییر دهند.

دیفای DeFi چیست؟

DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance و به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز است. این سیستم شامل پروتکل‌ها، دارایی‌های دیجیتال، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین است. دیفای در ابتدا با بیت ‌کوین آغاز شد. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که بر اساس فناوری بلاک‌چین کار می‌کرد. اما در سال 2017، MakerDAO (یک پروتکل مبتنی بر اتریوم) معرفی شد دیفای را به طور کلی متحول کرد. ویژگی‌های جدید این پروتکل به کاربران اجازه می‌داد از دارایی‌های خود به عنوان وثیقه استفاده کنند، وام بگیرند ویا مانند بانک سالیانه از پولشان سود دریافت کنند.

علاوه بر این‌ها، استفاده از دیفای می‌تواند هزینه‌ها را بسیار کاهش ‌دهد و امکان ایجاد یک سیستم مالی آسیب‌ناپذیر را فراهم کند. البته حذف بانک‌ها و سازمان‌های متمرکز به این سادگی‌ها هم نیست، اما با توجه به استقبال بی‌نظیر مردم از سیستم مالی غیر متمرکز، می‌توان به رخ دادن چنین اتفاقی امیدوار بود.

اگرچه جنبش دیفای پتانسیل ارائه مزایای بسیار عالی در مقایسه با جایگزین‌های متمرکز دارد، اما چالش‌های بسیار زیادی وجود دارد که صنعت دیفای در ابتدا باید بر آن‌ها غلبه کند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها، پذیرش سیستم مالی غیر متمرکز توسط مردم است. علاوه براین، دولت‌ها به همین راحتی اجازه نخواهند داد که در بانک‌هایشان تخته شود.

در حال حاضر، با توجه به پیشرفت چشم‌گیر اتریوم، این رمز ارز بهترین گزینه برای پیاده‌سازی Defi می باشد. البته سایر رمز ارزها نیز برای پیاده‌سازی دیفای مناسب هستند، اما همان‌طور که گفته شد، درحال حاضر اتریوم دراین حوزه حرف اول را می‎‌زند.

کاربردهای دیفای

وام‌دهی و وام ‌گیری

توانایی دیفای برای انتقال وام یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر آن است. دیفای به ‌کاربرانش این امکان می‌دهد ارزی را قرض بدهند و درقبال آن سود دریافت کنند، ویا ارزی را قرض بگیرند و از آن استفاده کنند.

وام‌دهی براساس بلاک‌چین یک پروتکل غیرمتمرکز و دارای مزیت‌های بسیار زیادی است.از جمله مزیت‌های این پلتفرم می‌توان به عدم نیاز به ضامن، چک یا وثیقه اشاره کرد. افراد می توانند سرمایه خود را در پلتفرم قرارداده و از آن سود دریافت کنند. درمقابل افراد دیگر می‌توانند به راحتی وام دریافت کنند. استفاده از این پلتفرم بسیار راحت‌‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر از روش‌های سنتی است.

خدمات بانکی پولی

کاربرد دیگر دیفای، خدمات بانکی پولی است. از آنجایی که طبق تعریف، برنامه‌های دیفای در دسته سرویس‌های مالی قرار می‌گیرند، خدمات بانکی و پولی می‌تواند یکی از زمینه‌های بسیار کاربردی برای این برنامه‌ها باشد. این خدمات شامل صدور استیبل کوین‌ها، رهن و بیمه است.

صنعت بلاک‌چین در مرحله شکوفایی است و به وجود ارزهای باثبات نیاز دارد. این ارزها معمولا به صورت یک به یک توسط دارایی‌های دنیای واقعی پشتیبانی می‌شوند. از آنجایی که قیمت ارزهای دیجیتال نوسان بسیار بالایی دارد، استیبل کوین‌های دیجیتالی می‌توانند به عنوان پول نقد دیجیتال روزمره استفاده شوند؛ پولی که هیچ نهاد متمرکزی بر آن نظارت ندارد. برای مثال، تتر یک استیبل کوین است.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز پلتفرم‌های معاملاتی هستند که تحت نظارت هیچ سازمان و یا نهاد متمرکزی نیستند و همچنین کارمزد معاملات در آن‌ها خیلی پایین است.در این صرافی‌ها تریدرها قادرند ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به واسطه تبادل و یا خرید و فروش کنند.همچنین، می‌توان از فناوری بلاک‌چین برای صدور و ارائه مالکیت تعداد زیادی از ابزارهای مالی بهره برد. این برنامه‌ها با ایجاد بستری غیرمتمرکز، نیاز به اعتماد به سازمان‌های امانتدار را از بین می‌برند و با کمک فناوری دفتر کل توزیع‌شده، دیگر یک نقطه شکست یکتا ندارند که احتمال حمله به آن‌ها وجود داشته باشد.

به لطف دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز در آینده نه چندان دور رشد بی‌نظیری خواهند داشت.

بهترین توکن‌های دیفای کدامند؟

ارزش نهفته در پروژه‌های Ethereum DeFi در حال انفجار است. پروژه های دیفای خود را به عنوان توکن‌هایی با ارزش معرفی کرده اند و با توجه به اینکه این پروژه‌ها نسبت به بیت کوین عملکرد بهتری داشته اند، محبوبیت خاصی پیدا کردند و سرمایه زیادی به سمت آن‌ها جذب شد. در ادامه نگاهی به برترین پروژه های دیفای خواهیم داشت:

  1. چین لینک (LINK)
  2. یرن فایننس (YFI)
  3. یونی سواپ (UNI)
  4. سوشی سواپ (SUSHI)
  5. پولکادات (DOT)

1.چین لینک (LINK)

یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های دیفای که ارزش بازار زیادی را بین سایر توکن‌های دیفای به خود اختصاص داده است، چین لینک با نماد (LINK) است. چین لینک یک سرویس اوراکلی غیرمتمرکز است که هدف آن اتصال داده‌های دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند می‌باشد. از آن جایی که بلاک چین‌ها نمی‌توانند به داده‌هایی که از شبکه آن‌ها خارج است، دسترسی داشته باشند، ما به یک واسطه‌ای نیاز داریم که قراردادهای هوشمند را با استفاده از اطلاعات حقیقی تکمیل کند.

اوراکل اطلاعات و داده‌های خارجی مانند دما، آب و هوا و یا نتیجه یک مسابقه ورزشی را به بلاک‌چین انتقال می‌دهد. تاقبل از چین لینک این امکان فراهم نبود که اطلاعات از دنیای خارج به قراردادهای هوشمند وارد شود. چین لینک یک پروژه به شدت قوی است که طرفداران زیادی دارد و در زمان نگارش این مقاله با قیمت 28 دلار معامله می‌شود.

2.یرن فایننس (YFI)

پروژه یرن فایننس با نماد (YFI) مجموعه‌ای رو به رشد از خدمات دیفای است که به عنوان درگاهی ساده برای اکوسیستم گسترده‌تر دیفای عمل می‌کند. درواقع توکن YFI صرفاً و فقط یک توکن مدیریتی است. دارندگان این توکن مجاز به رأی دادن به تصمیماتی هستند که بر یرن فایننس تأثیر می‌گذارند.

یکی از قابلیت‌های جالب توجه یرن فایننس، یرن ولت‌ها (Yearn Vaults) هستند. با استفاده از یرن ولت‌ها که یک نقشه راه بسیار جذاب به شمار می‌روند، امکان سرمایه‌گذاری خودکار سپرده‌های کاربران با بالاترین بازدهی وجود دارد. YFI یک پلتفرم غیرمتمرکز در فضای دیفای است و از پروتکل های متفاوتی تشکیل شده است .

3.یونی سواپ (UNI)

پروتکل یونی سواپ با نماد (UNI) به عنوان یک زیرساخت مالی بدون نیاز به اعتماد و بسیار غیرمتمرکز عمل می‌کند. همچنین UNI مهم‌ترین صرافی غیر متمرکز در فضای دیفای است. یونی سواپ با در اختیار داشتن یک محصول متناسب با بازار و یک پلتفرم مستقل، موقعیت خوبی برای رشد، توسعه و افزایش پایداری خود دارد.

یونی سواپ با امکان ایجاد مالکیت اجتماعی مشترک و یک سیستم مدیریتی پر جنب‌وجوش، متنوع و اختصاصی، در جهت تحقق این هدف بسیار مؤثر است.

4.سوشی سواپ (SUSHI)

سوشی سواپ با نماد (SUSHI) یکی از پروژه های دیفای است که در سال 2020 سر و صدای زیادی به پا کرد. درحقیقت این پروژه یک پروتکل وام دهی است. سوشی سواپ یک فورک از یونی سواپ است و بربستر اتریوم راه‌اندازی شده است. همچنین در مواقعی که دارندگان این توکن‌ تصمیم می‌گیرند توسعه یا تغییری در شبکه ایجاد کنند، آن را با دیگر اعضای شبکه به اشتراک می‌گذارند و دارندگان توکن سوشی با استفاده از توکن‌های خود می‌توانند در رأی‌گیری شبکه شرکت داشته باشند.

توکن سوشی سواپ در زمان نگارش این مقاله، با قیمت 15.5 دلار معامله می‌شود.

5.پولکادات (DOT)

و اما آخرین گزینه، یعنی پولکادات با نماد (DOT) یکی دیگر از بهترین پروژه‌های دیفای است که در مقاله بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری 2021 هم خرید آن را به شما پیشنهاد کردیم. یکی از دلایل محبوبیت پولکادات، مقیاس‌پذیرتر بودن آن در مقایسه با شبکه اتریوم است. در پولکادات، تراکنش‌ها به جای گره‌های استاندارد بلاکچین، با استفاده از چندین زنجیره موازی پردازش می‌شوند، که همین امر موجب سرعت انتقال بالای پولکادات نسبت به پردازش یک به یک است.

علاوه بر این، پولکادات یک پروتکل بین زنجیره‌ای است که می‌تواند هر نوع داده‌ای را میان شبکه‌های بلاکچین مختلف منتقل کند. در حالی که پولکادات یک پلتفرم قراردادهای هوشمند است، هزاران توسعه‌دهنده از سرعت و مقیاس‌پذیری آن، برای ساخت ابزارها و پروژه‌های دیفای بهره می‌برند.

سخن آخر

دیفای یک حوزه بسیار گسترده است که تلاش می‌کند با حذف واسطه‌ها خدمات مالی بهتر و سریع‌تری به افراد ارائه کند. با کمک این حوزه می‌توانیم به‌سمت یک سیستم مالی آزادتر حرکت کنیم. این سیستم در تمام جهان قابل ‌دسترس است و برخلاف سیستم مالی متمرکز، مانع از فساد و تبعیض و هزار و یک مشکل دیگر است.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. منتظر نظرات گرانبهای شما هستیم.

با سودپلاس همراه باشید…

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *