NFT چیست

NFT چیست؟

آخرین بروزرسانی:28 اردیبهشت 1401

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های رمزنگاری روی یک بلاک چین با کدهای شناسایی منحصربفرد و ابرداده‌هایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برخلاف ارزهای رمزنگاری شده، نمی توان آنها را به صورت معادل معامله کرد یا مبادله کرد. این با توکن‌های قابل تعویض مانند ارزهای دیجیتال متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند و بنابراین می‌توانند به عنوان رسانه ای برای معاملات تجاری عمل کنند.

به عبارت دیگر NFT ها نشانه‌هایی هستند که می توانیم از آنها برای نشان دادن مالکیت موارد منحصر به فرد استفاده کنیم. آنها به ما اجازه می‌دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون، حتی املاک و مستغلات را نشانه‌گذاری کنیم. آنها می‌توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند و توسط بلاک چین اتریوم ایمن شده اند – هیچکس نمی‌تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید را کپی کند.

NFT مخفف non-fungible token است. غیر قابل تعویض یک اصطلاح اقتصادی است که می توانید برای توصیف چیزهایی مانند مبلمان، فایل آهنگ یا رایانه خود استفاده کنید. این چیزها با اقلام دیگر قابل تعویض نیستند زیرا خواص منحصر به فردی دارند.

اقلام قابل تعویض، از سوی دیگر، می‌توانند مبادله شوند زیرا ارزش آنها به جای ویژگی های منحصر به فرد آنها، آنها را مشخص می کند. به عنوان مثال، ETH یا دلار قابل تعویض هستند زیرا 1 ETH / $1 USD قابل مبادله با 1 ETH / $1 USD دیگر است.

ساختار متمایز هر NFT پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارد. به عنوان مثال، آنها وسیله‌ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT‌ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا مدیریت هویت کار کنند. NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازارهای جدیدی ایجاد کنند.

ویژگی‌های بارز NFT

 • NFT‌ها توکن‌های رمزنگاری منحصربفردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند و قابل تکرار نیستند.
 • NFT‌ها می‌توانند آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را نشان دهند.
 • “توکن کردن” این دارایی‌های ملموس در دنیای واقعی، خرید، فروش و تجارت آنها را کارآمدتر می‌کند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می‌دهد.
 • NFT‌ها همچنین می‌توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر عمل کنند.

 مزایای توکن NFT

۱. قابل انتقال هستند

 این توکن‌ها را می‌توان در بازارهای خاص و نه در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش کرد. قیمت NFT بر اساس منحصر‌ به ‌فرد بودن آن محاسبه می‌شود.

 ۲. معتبر هستند

همان‌طور که می‌دانید در فضای بلاکچین امکان جعل و تقلب و وجود ندارد. توکن‌های غیر قابل تعویض نیز در این بستر فعال هستند؛ بنابراین می‌توان به اصالت آن‌ها اطمینان داشت.

 ۳. حق مالکیت در آن‌ها محفوظ است

اطلاعات پس از ثبت در بلاک‌های بلاکچین غیرقابل تغییر یا حذف هستند. بنابراین با‌ توجه به این‌که داده‌‌های توکن NFT بر روی بلاکچین‌ها ثبت می‌شود، تحت هیچ شرایطی امکان تغییر داده‌های اولیه‌ی آن‌ها وجود ندارد و حقوق مالک اصلی و ابتدایی اثر همیشه محفوظ می‌ماند.

NFT چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

NFT مخفف non-fungible token است. به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز دیجیتال، مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته می‌شود ، اما شباهت در اینجا به پایان می رسد.

پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال «تبدیل پذیر» هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر مبادله یا مبادله کرد. آنها همچنین از نظر ارزش برابر هستند – یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است.

NFT ها متفاوت هستند. هر یک دارای یک امضای دیجیتال است که امکان مبادله یا برابری NFT ها را با یکدیگر غیرممکن می کند (بنابراین غیرقابل تعویض). برای مثال، یک کلیپ NBA Top Shot برابر با EVERYDAYS نیست زیرا هر دو NFT هستند. (یک کلیپ NBA Top Shot حتی لزوماً با کلیپ NBA Top Shot دیگر برابر نیست.)

NFTهر NFT به عنوان یک امضای دیجیتال عمل می کند که امکان مبادله یا برابری آنها را با یکدیگر غیرممکن می کند.
سایر ارزهای دیجیتالارزهای رمزنگاری شده “قابل تعویض” هستند. آنها را می توان با یکدیگر داد و ستد یا مبادله کرد. آنها همچنین از نظر ارزش برابر هستند.

اتریوم و NFT

بلاک چین اتریوم به چند دلیل این امکان را برای NFT ها فراهم می کند:

 • تجارت NFTها، بدون نیاز به پلتفرم های همتا به همتا، می تواند کاهش های قابل توجهی را به عنوان جبران داشته باشد.
 • همه محصولات اتریوم دارای یک “پشتیبانی” هستند و NFTها را قابل حمل برای خرید از یک محصول و فروش آن در محصول دیگر بدون دردسر می کند.
 • پس از تایید یک تراکنش، دستکاری داده ها برای جعل مالکیت غیرممکن است.
 • اتریوم هرگز پایین نمی آید، به این معنی که توکن های شما همیشه برای فروش در دسترس خواهند بود.

NFT چگونه کار می کند؟

NFT‌ها روی یک بلاک چین وجود دارند که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است که تراکنش‌ها را ثبت می کند. به طور خاص، NFT ها معمولاً روی بلاک چین اتریوم نگهداری می شوند ، اگرچه بلاک چین های دیگر نیز از آن ها پشتیبانی می‌کنند.

NFT‌ها از اشیاء دیجیتال ساخته می‌شود که نامشهود هستند، از جمله:

 • هنر گرافیکی
 • GIF ها
 • ویدیوها و نکات مهم ورزشی
 • کلکسیونی ها
 • آواتارهای مجازی و پوسته های بازی های ویدیویی
 • کفش های کتانی طرح دار
 • موسیقی

به نوعی NFT ها مانند کالاهای لوکس هستند، اما در قالب فضای دیجیتال.

آنها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردار می شوند. NFT ها می توانند در هر زمان تنها یک مالک داشته باشند و استفاده از فناوری بلاک چین تأیید مالکیت و انتقال توکن ها را بین مالکان آسان می کند. سازنده همچنین می تواند اطلاعات خاصی را در ابرداده NFT ذخیره کند. به عنوان مثال، هنرمندان می توانند آثار هنری خود را با درج امضای خود در پرونده امضا کنند.

NFT برای چه مواردی استفاده می شود؟

افراد علاقه مند به تجارت رمزنگاری و افرادی که دوست دارند آثار هنری را جمع آوری کنند، اغلب از NFT استفاده می‌کنند. به غیر از آن، کاربردهای دیگری نیز دارد مانند:

 • محتوای دیجیتال – امروزه مهمترین کاربرد NFT در محتوای دیجیتال است. سازندگان محتوا سود خود را با NFT ها افزایش می دهند، زیرا آنها به اقتصاد سازنده قدرت می دهند که در آن سازندگان مالکیت محتوای خود را به پلتفرم هایی که برای تبلیغ آن استفاده می کنند، دارند.
 • موارد بازی – NFT ها علاقه قابل توجهی را از سوی توسعه دهندگان بازی به خود جلب کرده اند. NFT ها می توانند مزایای زیادی را برای بازیکنان فراهم کنند. به طور معمول، در یک بازی آنلاین، می توانید آیتم هایی برای شخصیت خود بخرید، اما تا آنجا که پیش می رود. با NFT ها، پس از اتمام کار با آنها، می توانید با فروش اقلام پول خود را پس بگیرید.
 • سرمایه گذاری و وثیقه – هر دو NFT و DeFi (مالی غیرمتمرکز) زیرساخت های مشابهی دارند. برنامه های DeFi به شما امکان می دهند با استفاده از وثیقه پول قرض کنید. NFT و DeFi هر دو با هم کار می کنند تا از NFT ها به عنوان وثیقه استفاده کنند.
 • نام‌های دامنه – NFT‌ها نامی آسان‌تر برای به خاطر سپردن دامنه شما ارائه می‌کنند. این مانند یک نام دامنه وب سایت عمل می کند و آدرس IP آن را به یاد ماندنی تر و ارزشمندتر می کند، معمولاً بر اساس طول و ارتباط.

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ، شاون مندز و جک دورسی با انتشار خاطرات و آثار هنری منحصر به فرد و فروش آنها به عنوان NFT های امنیتی شده به NFT علاقه مند هستند.

چند نمونه از توکن های غیر قابل تعویض چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند هر دارایی را به‌صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT می‌توانند نشان دهند شامل موارد درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌های رویداد است.

چگونه می توانم NFT بخرم؟

بسیاری از NFT ها را فقط می توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال – و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال – معمولا اولین قدم است. سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.

آیا توکن های غیرقابل تعویض ایمن هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاک چین درست مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند. ماهیت توزیع شده بلاک چین‌ها، هک NFT‌ها را دشوار (اگرچه غیرممکن نیست) می کند. یکی از خطرات امنیتی برای NFT‌ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن غیرقابل تعویض خود را از دست بدهید.

هنگامی که کیف پول خود را آماده کردید، تنها کاری که باید انجام دهید خرید NFT است. در حال حاضر، بزرگترین بازارهای NFT عبارتند از:

 • Rarible – Rarible یک بازار دموکراتیک است که به هنرمندان و سازندگان اجازه می دهد NFT ها را صادر و بفروشند. دارندگان را قادر می‌سازد تا ویژگی هایی مانند هزینه‌ها و قوانین جامعه را بررسی کنند.
 • OpenSea – برای شروع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری در وب سایت رسمی OpenSea ایجاد کنید و مجموعه‌های NFT را مرور کنید و هنرمندان جدید را کشف کنید. این پلتفرم به عنوان مجموعه ای وسیع از اقلام و مجموعه‌های دیجیتال کمیاب شناخته می‌شود.
 • بنیاد – در این پلتفرم، هنرمندان باید برای ارسال آثار هنری خود، دعوتنامه‌ای از خالقان دیگر دریافت کنند یا به آنها ارسال می‌کنند. انحصار این جامعه دارای آثار هنری با کالیبر بالاتر است، با این فرض که تقاضا برای NFT‌ها در سطوح فعلی باقی می‌ماند یا حتی در طول زمان افزایش می یابد.

سخن آخر

NFT یا توکن غیر قابل معاوضه نوعی توکن ارز دیجیتال است که علاوه بر ارزش، دارای یک سری اطلاعات است. NFTها منحصربه‌فرد بوده و هر یک از آنها، خواص و ویژگی‌های خاص خود را دارند. توکن‌های NFT امروزه در حوزه‌های مختلفی چون املاک و مستغلات، آثار هنری، موسیقی، بازی‌های رایانه‌ای و بسیاری حوزه‌های دیگر کاربرد دارند. کاربران در این بازی‌ها مالک آیتم‌ها هستند و می‌توانند در بازارهای مختلف خرید و فروش NFT دارایی‌های خود را به فروش برسانند و کسب درآمد کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *