هش چیست

هش (Hash) چیست؟

هش تابعی است که ورودی ای از حروف و اعداد را به یک خروجی رمزگذاری شده با طولی ثابت تبدیل می‌کند. به عبارت دیگر از یک ورودی با طول متغیر از اطلاعات، یک خروجی درهم سازی شده و با طول ثابت تولید می کند. توابع هش در سر تا سر اینترنت به منظور ذخیره ایمن کلمه عبور، یافتن سوابق تکراری، ذخیره سریع و بازیابی اطلاعات و موارد این‌چنین به‌کاربرده می‌شوند. هش با استفاده از یک الگوریتم ایجاد می‌شود که برای مدیریت بلاک چین در فضای کریپتوکارنسی‌ها بسیار ضروری است و درواقع پایه و اساس شبکه بلاک چین نیز محسوب می‌شود. 

هشینگ یکی از توابع و مکانیزم هایی که در سیستم های رمزنگاری اطلاعات در کاربردهای مختلف بسیار با اهمیت است. به عبارت دیگر، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده سیستم ها و پروتکل های رمزنگاری است.

تفاوت هشینگ و رمزنگاری چیست؟

فرق این دو در این است که هشینگ برای تائید صحت محتوا می باشد و رمزنگاری برای حفظ امنیت و محرمانگی داده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. در فرآیند رمزنگاری، برای دستیابی به متن اصلی و عادی به کلید خصوصی نیاز است. به طور کلی، رمزگذاری یک عملکرد دوطرفه است که شامل رمزگذاری و رمزگشایی است، در حالی که هشینگ یک تابع یک‌طرفه است که یک متن ساده را به هش‌هایی منحصر به فرد تبدیل می‌کند و این فرآیند غیرقابل برگشت خواهد بود. فرآیندهای هشینگ و رمزگذاری باهم متفاوت هستند اما شباهت‌هایی نیز دارند؛ هردوی آن‌ها در کنترل داده‌ها، پیام‌ها و اطلاعات در سیستم‌های محاسباتی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و هر دو داده‌ها را به فرم دیگری تبدیل می‌کنند و یا تغییر می‌دهند.

انواع هَش

  • MD4 128 bits, obsolete
  • MD5 128 bits
  • RIPEMD-160 160 bits
  • SHA-1 160 bit
  • SHA-256, SHA-384
  • SHA-512 (longer versions of SHA-1, with) slightly different designs

چه کسانی از هشینگ استفاده می‌کنند؟

اکثر کاربران از فرآیند هشینگ برای گذرواژه‌های خود استفاده می‌کنند. برای مثال، زمانی که می‌خواهید یک آدرس ایمیل و رمز عبور برای خود ایجاد کنید، سایت ارائه‌دهنده ایمیل احتمالاً گذرواژه شمارا به همان صورت ذخیره نمی‌کند. در عوض رمز عبور شمارا از طریق یک الگوریتم هشینگ اجرا می‌کند و سپس هش رمز عبور شمارا ذخیره می‌کند. هر بار که می‌خواهید به ایمیلتان وارد شوید، آن سایت رمز عبوری که وارد می‌کنید را به هش تبدیل می‌کند و آن را با هشی که ذخیره کرده است مقایسه می‌کند و تنها در صورتی که این دو هش باهم تطابق داشته باشند، شما مجاز به دسترسی به ایمیلتان هستید.

هشینگ در ارزهای دیجیتال

فرآیند ماینینگ در بلاک چین بیت کوین، با اجرای یکسری توابع هشینگ SHA-256 انجام می‌شود. امروزه از فرآیند هشینگ برای نوشتن تراکنش‌های جدید، زمان گذاری آن‌ها و درنهایت افزودن آن‌ها به بلاک قبلی استفاده می‌شود. هنگامی که یک بلاک از تراکنش‌ها به بلاک چین اضافه و میان اپراتور نودهای مختلف اجماع حاصل می‌شود، از آن پس معکوس کردن فرآیند معامله به دلیل ماهیت یک‌طرفه بودن هشینگ تقریباً غیرممکن خواهد شد. بنابراین هشینگ برای حفظ یکپارچگی بلاک چین بسیار حیاتی است.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *