عرضه اولیه ICO چیست

عرضه اولیه ICO چیست؟

ICO یک روش جدید جهت جمع آوری سرمایه برای انواع پروژه های مرتبط با بلاک چین و فروش ارزهای دیجیتالی است. 
ICO مخفف « عرضه اولیه سکه» است و می‌تواند به منظور جذب سرمایه برای کار خود، یک توکن دیجیتالی خاص برای خود بسازد و مقدار مشخصی از آن توکن‌ها را با یک قیمت اولیه به عموم مردم بفروشد.

مقصود از عرضه اولیه سکه، ایجاد و فروش توکن‌های دیجیتالی می‌باشد. وقتی که در یک پروژه ICO انجام می‌گیرد، مقدار مشخصی از یک توکن دیجیتالی تهیه و به عموم فروخته می‌شود. معمولا در ازای فروش توکن‌ها یک ارز رمزنگاری شده دیگر مثل بیت کوین و اتر اخذ می‌گردد. دلایل تمایل عموم به توکن‌های عرضه شده عبارتند از:
توکن عرضه شده دارای مزیت ذاتی است.
مزیت دیگر توکن ناشی از افزایش تقاضا است که باعث بالا رفتن قیمت توکن در بازار می‌شود.

دلیل جذابیت ICO 

دلیل جذابیت عرضه اولیه ICO قیمت توکن هاست؛ قیمت آنها در هنگام پیش‌فروش ICO ها بسیار کمتر از قیمتشان پس از عرضه عمومی در صرافی ها و… است. این بهترین فرصت خرید توکن های پروژه هایی هست که از دید شما پیشرفت زیادی خواهند داشت.

عرضه اولیه ICO چیست

چگونه می توان در ICO ها سرمایه گذاری کرد ؟

برای سرمایه گذاری ICO می توانید از هر کیف پول بیت کوین، اتریوم و…. استفاده کنید. توصیه می کنیم از یک کیف پول اتریوم با قابلیت پشتیبانی از توکن های ERC20 استفاده کنید. این موضوع به این دلیل است که موجودی توکن های خریداری شده شما در ICO ها، تنها در کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن های ERC20 نمایش داده می شود. شما می توانید با هر کیف پول معمولی دیگری نیز در ICO ها سرمایه گذاری کنید؛ ولی در آخر برای دریافت توکن های خود باید آدرس یک کیف پول اتریوم با قابلیت پشتیبانی از توکن های ERC20 را به ICO بدهید.

مزایای ICO

 • خریداران توکن صاحب ICO محسوب می شوند و می توانند از افزایش قیمت احتمالی آن کسی سود کنند.
 • سهام‌دار استارت‌آپ محسوب می شوند و می‌تواند از خدمات خاصی که شرکت در بلاک چین عمومی ایجاد کرده برای خرید خدمات یا کالا استفاده کند.

روش های عرضه اولیه در ICO

عرضه‌ اولیه‌ی توکن (Initial Token Offering)

عرضه‌ اولیه‌ی توکن مانند عرضه‌ اولیه‌ی کوین است با این تفاوت که در آن ارز دیجیتال جدیدی تولید نمی شود و پروژه بر بستر بلاک‌چین‌های موجود نظیر پلتفرم اتریوم ایجاد می گردد.

عرضه‌ توکن اوراق بهادار (Security Token Offfering)

عرضه‌ توکن اوراق بهادار بر گرفته شده از سیستم سهام سنتی می باشد. این توکن‌ها مانند اوراق بهادار واقعی هستند و پشتوانه ای نظیر دارایی‌ها، سود و درآمد شرکت دارند. بنابراین می‌توانند به عنوان راه‌حلی برای نگرانی‌های دولت باشند.

عرضه‌ اولیه‌ توکن برگشت پذیر (Reversible initial coin offering)

عرضه‌ اولیه‌ی سکه برگشت پذیر یک روش برای جذب سرمایه است. سرمایه گذاران می توانند توکن‌های خریداری شده‌ی خود را در هر مرحله از پروژه پس داده و پول خود را باز پس گیرند.

عرضه‌ اولیه‌ توکن تعاملی  (Interactive Initial Coin Offering)

 عرضه‌ اولیه‌ توکن تعامل پرکاربرد ترین روش برای ICO شناخته می شود که توسط سازنده اتریوم، ویتالیک بوترین مطرح شد. در این روش تمامی افراد شرکت‌کننده دارای یک سقف سرمایه‌گذاری هستند که اگر از چیزی که وعده داده شده بگذرد، اتر به سرمایه‌گذار بازگردانده می‌شود.

ماهیت پروژه ها در ICO

 • ICO ارگانیک
 • ICO مصنوعی
 • ICO ساختگی
 • ICO مضحک

نحوه خرید ICO

 1. در یکی از صرافی ها ثبت نام کنید. در این صرافی ها، صدها کیف پول مختلف وجود دارد، بنابراین شما گزینه های زیادی دارید.
 2. برای خرید ICO، از ارز مورد نیاز خود استفاده کنید.
 3. ارزهای دیجیتالی خود را به یک کیف پول دیجیتالی منتقل کنید که از آنها پشتیبانی می کند. دقت کنید حتما کیف پول شما با ارز دیجیتالی ICO سازگار باشد.
 4. مطمئن شوید که صفحه رسمی خود ICO را در اختیار دارید.
 5. برای ICO ثبت نام کنید. برای انجام این کار، باید آدرس کیف پول عمومی و همچنین برخی اطلاعات دیگر را طبق سایت ICO ارائه دهید.
 6. در روز راه اندازی، دستورالعمل سایت را برای خرید ICO دنبال کنید. در بیشتر موارد، این کار با انتقال اتر از کیف پول شما به آدرس عمومی ICO انجام می شود. پس از انتقال اتر، مقداری ارز دیجیتالی ICO را با نرخ مشخص شده دریافت خواهید کرد. حتما بخاطر داشته باشید که هزینه های کارمزد ناچیزی در  انتقال ارزهای دیجیتالی مانند اتر وجود دارد.
 7. ICO توکن جدیدی را به کیف پول ارزهای دیجیتالی شما ارسال می کند. بسته به نوع کیف پول، ممکن است نیاز داشته باشید که توکن را به خود کیف پول اضافه کنید تا بتوانید نقل و انتقالات را ارسال و دریافت کنید.
تفاوت عرضه اولیه ICO و IPO

تفاوت عرضه اولیه سکه (ICO) با عرضه اولیه سهام در بورس (IPO)

 • ICO کاملا بر بستر اینترنتی انجام می‌گیرد.
 • برای شرکت در ICO نیازی به داشتن حداقل سرمایه اولیه به عنوان ضمانت وجود ندارد.
 • راه اندازی ICO نیازی به اخذ مجوز ندارد.
 • نقد کردن توکن‌ها در ICO از فروش سهام راحت‌تر است.
 • ریسک و کلاهبرداری در آیکو (ICO) بالاتر است.
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *