اخبار ارزدیجیتال خبر

وضعیت بازار: کاهش فشار فروش و حجم موقعیت‌های معاملاتی اهرم‌دار

قیمت بیت کوین روز گذشته در محدوده ۴۱,۰۰۰ دلار نوسان می‌کرد و بازدهی هفت روز گذشته آن چیزی حدود منفی ۱۱ درصد بوده است. تحلیل‌گران انتظار دارند قیمت در ادامه نوسان محدودی را تجربه کند، با این حال آنها معتقدند که از دست رفتن حمایت‌های روی نمودار می‌تواند با سقوط عمیق‌تر قیمت همراه باشد.

به گزارش کوین دسک، کاهش حجم موقعیت‌های معاملاتی اهرم‌دار در بازارهای آتی بیت کوین و اتریوم، می‌تواند نشانه‌ای برای بهترشدن شرایط بازار باشد. معمولاً زمانی که معامله‌گران کمتر از موقعیت‌های معاملاتی اهرم‌دار استفاده می‌کنند، احتمال شکل‌گیری نوسانات نزولی در بازار کاهش می‌یابد.

جنویو یئو (Genevieve Yeoh)، یکی از تحلیل‌گران مؤسسه تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، اواسط هفته گذشته گفته بود:

آن‌طور که از داده‌های مربوط به لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی پیداست، تعداد کمی از معامله‌گران فعال در بازارهای اهرم‌دار، انتظار داشتند که قیمت یک بازگشت صعودی را تجربه کند و به همین خاطر سرمایه خود را از دست دادند.

لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی می‌تواند شتاب نزولی قیمت را تقویت کند و زمانی رخ می‌دهد که صرافی برای پیشگیری از سوخته‌شدن مبلغ اولیه‌ای که به معامله‌گر قرض داده است، موقعیت معاملاتی اهرم‌دار آن تریدر را به‌طور کامل ببندد. در واقع پلتفرم‌های معاملاتی با این کار اجازه نمی‌دهند که موجودی یک معامله‌گر به رقمی کمتر از بدهی‌اش به صرافی برسد. این اتفاق در درجه اول در بازارهای آتی رخ می‌دهد.

در حال حاضر بیت کوین به نزدیکی پایین‌ترین سطح خود در سه ماه گذشته رسیده است و قیمت روند نزولی بازار جهانی سهام را دنبال می‌کند.

معامله‌گران کمتر ریسک می‌کنند

برخی از تحلیل‌گران معتقدند که پس از افزایش فشار فروش در چهارشنبه هفته گذشته، روند بازار تا حدی باثبات‌تر شده است. پس از آنکه با ریزش قیمت‌ها، حدود ۸۰۰ میلیون دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد، ممکن است در کوتاه‌مدت از فشار فروش کاسته شود.

دیوید دونگ (David Duong)، یکی از مدیران صرافی کوین بیس، روز گذشته در خبرنامه‌ای نوشت:

در هفته‌های اخیرا شاهد کاهش ریسک‌پذیری در بازار بیت کوین و اتریوم بودیم و رسیدن نرخ تأمین سرمایه قراردادهای آتی دائمی به نزدیکی صفر هم این موضوع را تأیید می‌کند.

قراردادهای آتی دائمی یکی از محصولاتی معاملاتی مربوط به بازارهای مشتقه هستند که شباهت زیادی به قراردادهای آتی عادی دارند، با این تفاوت که در بازار آتی دائمی بر خلاف بازار آتی معمولی، قراردادها تاریخ سررسید ندارد و منقضی نمی‌شوند.

دونگ همچینن گفته است:

میزان استفاده از اهرم‌های معاملاتی به‌شدت کاهش یافته است. سقوط نرخ پایه بیت کوین از ۲۰ درصد در ابتدای سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱، به ۵ درصد در ژانویه ۲۰۲۲ (دی) و کاهش نرخ پایه اتریوم از ۲۰ به ۲ درصد در مدت مشابه، بازتابنده همین موضوع است.

پریمیوم قراردادهای آتی که از آن با عنوان «نرخ پایه» یاد می‌شود، معیاری برای نمایش اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی بلندمدت و قیمت در بازار آنی است.

خروج سرمایه از صرافی‌های ارز دیجیتال

برآیند واریز و برداشت‌های بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال، در طول یک سال گذشته بیشتر به سمت برداشت متمایل بوده است. هفته گذشته اما حجم واریز بیت کوین به صرافی‌ها از برداشت‌های آن پیشی گرفت که می‌توان نشان‌دهنده نزولی‌شدن احساسات معامله‌گران باشد.

مثبت‌بودن رقم جریان ورودی به این معنی است که معامله‌گران قصد فروش دارند و منفی‌بودن این رقم یعنی معامله‌گران می‌خواهند برای بلندمدت موجودی خود را نگه دارند و به همین خاطر عرضه در گردش را از بازار خراج می‌کنند؛ حرکتی که راه را برای افزایش قیمت هموار می‌کند.

وضعیت بازار: کاهش فشار فروش و حجم موقعیت‌های معاملاتی اهرم‌دار
نمودار جریان واریز و برداشت بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال

در حالی که مثبت‌شدن رقم جریان ورودی در روزهای اخیر فعلاً نمی‌تواند نشانه‌ای برای تغییر روند کلی بازار باشد، تحلیل‌گران با دقت مراقب رشد پایدار جریان ورودی، مانند آنچه در ژانویه سال گذشته (دی ۹۹) اتفاق افتاد، هستند، چراکه چنین تغییری می‌تواند با افزایش طولانی‌مدت فشار فروش در بازار همراه باشد.

وضعیت بازار: کاهش فشار فروش و حجم موقعیت‌های معاملاتی اهرم‌دار
نمودار جریان واریز و برداشت اتریوم در صرافی‌های ارز دیجیتال
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *