اخبار ارزدیجیتال خبر

تحقیقات بانک مرکزی کانادا: سواد مالی سرمایه‌گذاران بیت کوین از دیگر افراد کمتر است.

تحقیقات بانک مرکزی کانادا (Bank of Canada) حاکی از آن است که احتمالاً کانادایی‌های جوان، مرد، شاغل، تحصیل‌کرده دانشگاهی، برخوردار از درآمد بالا و سواد مالی نسبتا پایین بیت کوین دارند.

به گزارش کوین تلگراف، این مطالعه نشان داد که بیت کوین داران غالباً سواد مالی کمتری نسبت به مابقی افراد جامعه دارند. این نتایج از چهار نظرسنجی سالانه بین سال‌‌های ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) تا ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) به دست آمده است. حجم نمونه پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی‌ها بین ۱,۹۸۷ تا ۳,۸۹۳ نفر بوده است. نسخه کامل این تحقیق با نام «آگاهی از بیت کوین، مالکیت و نحوه استفاده از آن: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰» (Bitcoin Awareness, Ownership and Use: ۲۰۱۶-۲۰) در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) منتشر شد.
یکی از عبارات قابل توجه در نسخه کامل این تحقیق این نکته بود:

بیت کوین داران نسبت به دیگر افراد، اطلاعات بیشتری در مورد شبکه بیت کوین داشتند اما در آزمون سواد مالی، امتیاز کمتری کسب کردند.

آزمون سواد مالی مورد اشاره، در واقع تنها ۳ سوال انتخابی چندگانه درباره نرخ بهره، تورم و درک مفهوم سهام/ سرمایه‌گذاری مشترک و ۳ سوال مرتبط با بیت کوین نیز ناظر به موضوعاتی چون نحوه عرضه، دفتر کل دیجیتال و برخورداری شبکه از حمایت دولتی بود.

البته این نکته که با توجه به تعداد سوالات محدود، آیا واقعاً سواد مالی به درستی سنجیده شده است یا خیر، هنوز مورد بحث است. از طرف دیگر باید توجه داشت که این سوالات بسیار آسان بوده‌اند.

محققین بانک مرکزی کانادا بر این نکته که حضور در بازارهای مالی نیازمند برخورداری از سواد مالی است، تاکید کردند، زیرا خطرات زیادی می‌تواند افراد آموزش ندیده را تهدید کند که از طریق آموزش بیشتر می‌توان بر این تهدیدات فائق آمد.

بیت کوین داران

این تحقیق نشان داد که در طی ۴ سال مورد بررسی، متوسط تعداد دارندگان بیت کوین ۱۸ تا ۳۴ ساله کاهش یافته‌ است و مردان حداقل ۲ برابر زنان به جرگه سرمایه‌گذاران بیت کوین می‌پیوندند. البته وجود شکاف جنسیتی موضوعی است که به‌طور گسترده در تاریخ نه‌چندان طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال مورد بحث قرار گرفته است.
به طور کلی، اثرات جانبی با یافته‌های توصیفی مورد بحث سازگار است. در این گزارش آمده است که احتمال مالکیت بیت کوین با زن‌، مسن و بی‌کار بودن کاهش می‌یابد.
این گزارش نشان می‌دهد که مردان تحصیل‌کرده جوان که بالغ بر ۷۰,۰۰۰ دلار درآمد داشته و سواد مالی نسبتاً پایینی نیز دارند، بزرگترین گروه دارندگان بیت کوین در کانادا را تشکیل می‌دهند.
در گزارش به این نکته اشاره می‌شود:

احتمالاً کانادایی‌های جوان، مرد، شاغل، تحصیل‌کرده دانشگاهی، برخوردار از درآمد بالا و سواد مالی نسبتا پایین بیت کوین دارند.

سایر افراد

طبق آنچه که در این گزارش به آن اشاره شده است در سوی دیگر طیف، کسانی که در امتحان سواد مالی امتیاز بالایی به‌دست آوردند، احتمالا آگاهی بالایی از بیت کوین داشته اما روی آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند.
قابل ذکر است که دلایل این افراد برای نخریدن بیت کوین، لزوماً ضدیت با آن نبوده است بلکه دلایلی مثل عدم درک و یا رضایت از روش‌های پرداخت فعلی، از جمله مهترین دلایل این امر عنوان شده‌اند. دلیل سوم این افراد برای سرمایه‌گذاری نکردن در بیت کوین نیز این بود که آنان قادر نیستند به ارزی که توسط دولت حمایت نمی‌شود، اعتماد کنند.
در این تحقیق آمده است:

ما متوجه شدیم که بین سال‌های ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) تا ۲۰۲۰ (۱۳۹۸)، سطح آگاهی مردم کانادا از بیت کوین و همچنین میزان سرمایه‌گذاری آنان ثابت مانده است. ۹۰ درصد مردم کانادا با بیت کوین آشنا هستند در حالی که تنها ۵ درصد آنان در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پیش از این نیز نتایج یک نظرسنجی دیگر از این مطالعات با نام «نظرسنجی جایگزین نقدی» در کوین تلگراف منتشر و در آن ادعا شده بود که کانادایی‌هایی که درک پایین‌تری از امور مالی دارند، احتمالا ۲ برابر بیش از سایرین در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *