اخبار ارزدیجیتال خبر

افزایش جزئی قیمت‌ها پس از سنگین‌ترشدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه؛ تحریم به نفع بیت کوین است؟

روز گذشته و پس از آنکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به‌طور رسمی اعلام کرد که تحریم‌های روسیه را سنگین‌تر کرده است، قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به میزان کمی افزایش یافت. اکنون اما کارشناسان بر سر پیامدهای این اتفاق برای بازار ارز دیجیتال اختلاف نظر دارند.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین که روز گذشته به نزدیکی ۳۶٬۰۰۰ دلار سقوط کرده بود، در حال حاضر در نزدیکی ۳۸٬۰۰۰ دلار در نوسان است. موقعیت قیمت نیز در بیشتر ساعات روز گذشته تقریباً بدون تغییر بوده است.

بایدن روز گذشته برای اولین در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد که حرکت نیروهای نظامی روسیه به سمت مناطق جدایی‌طلب شرق اوکراین را نوعی «تهاجم» در نظر می‌گیرد. تحریم‌هایی که دولت بایدن برای روسیه در نظر گرفته است، عملاً ارتباط مالی این کشور را با غرب از بین می‌برد.

پس از آنکه پوتین اعلام کرد نیروهای نظامی خود را با هدف «حفظ صلح» در منطقه روانه بخش‌های جدایی‌طلب دونتسک و یوهانسک می‌کند،‌ بایدن روز دوشنبه با صدور یک فرمان اجرایی اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهد کرد. با این حال تحریم‌هایی که در جریان کنفرانس خبری روز سه‌شنبه به آنها اشاره شد، از تحریم‌های قبلی هم سنگین‌تر هستند.

بایدن همچنین گفته است قصد دارد نیروها و تجهیزات نظامی بیشتری را در کشورهای منطقه بالتیک و لهستان مستقر کند.

سرمایه‌گذاران بیت کوین هم مانند فعالان دیگر بازارهای مالی، تنش‌های میان روسیه و اوکراین را زیر نظر گرفته‌اند. دبیرکل ناتو گفته است روسیه خود را برای یک حمله تمام‌عیار آماده می‌کند و این در حالی است که کارشناسان بر سر پیامدهای بلندمدت و کوتاه‌مدت این درگیری اختلاف نظر دارند.

هفته گذشته، قیمت بیت کوین برای اولین بار از ۲۱ ژانویه (۱ بهمن) به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا معامله‌گران به این فکر فرو بروند که افزایش سطح حضور نظامی روسیه در اوکراین، چگونه بازار ارز دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

جیسون دین (Jason Deane)، تحلیلگر کوانتم اکونومیکس (Quantum Economics)، گفته است:

برای افرادی مثل من که تمرکز اصلی خود را روی سرمایه‌گذاری بلندمدت گذاشته‌اند و به‌صورت روزانه و بی‌سروصدا در حساب خود بیت کوین جمع‌آوری می‌کنند، این ارز دیجیتال دارایی‌ای است که بیشتر از هر چیز دیگری برای آنها امنیت و ارزش ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، برای معامله‌گران کوتاه‌مدت و فصلی بازار، سرمایه‌گذاری در بیت کوین یک معادله ساده بوده که هدف اصلی آن جمع‌آوری بیشتر پول‌های فیات (کسب درآمد) است. برای این دسته از افراد سرمایه‌گذاری در بیت کوین یک معامله هیجان‌انگیز و البته پرریسک محسوب می‌شود. در واقع سؤال اصلی این است که کدام‌یک از این دو گروه، سیاست قوی‌تر را در پیش گرفته‌اند؟

تا به اینجای کار اما بیت کوین آن‌طور که انتظار می‌رفت به‌عنوان ابزاری برای مقابله با تورم درست عمل نکرده است.

الکس کوپتسیکویچ (Alex Kuptsikevich)، تحلیلگر ارشد «FxPro» گفته است:

بیت کوین مجدداً در حال نزدیک‌شدن به حمایت ۳۵٬۰۰۰ دلاری است؛ همان سطحی که خریداران ماه گذشته در آن فعال شدند. با توجه به تغییرات شرایط کلان اقتصادی، آیا بیت کوین این بار هم در این محدوده قیمتی برای خریداران جذاب خواهد بود؟

کوپتسیکویچ معتقد است که عوامل بنیادی (فاندامنتال) رشد بلندمدت بیت کوین را رهبری می‌کنند و با کاهش تنش‌های میان روسیه و غرب، بازار از این نظر قوی‌تر می‌شود.

دان کافمن (Don Kaufman)، تحلیلگر تئو تریدر (TheoTrade)،‌ گفته است سنگین‌ترشدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه می‌تواند در آینده باعث افزایش قیمت بیت کوین شود؛ چراکه در این صورت روسیه برای مقابله با تحریم‌ها به استفاده از ارزهای دیجیتال روی خواهد آورد.

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیلگر اواندا (Oanda)، هم در این رابطه گفته است:

ممکن است قبل از اینکه اعتماد سرمایه‌گذاران بلندمدت برای ورود به بازار بیشتر شود، بیت کوین یک سقوط گسترده دیگر را تجربه کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *