سرمایه گذاری به چه معناست

سرمایه گذاری به چه معناست؟

آخرین بروزرسانی:20 اردیبهشت 1401

سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی یا هر چیز دیگری به امید اینکه در آینده قیمت آن افزایش می‌یابد و یا درآمدی را ایجاد خواهد کرد. به عبارت دیگر خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود.
به طور کلی سرمایه‌گذاری به معنای «هوشمندانه‌ کار کردن است، نه سخت‌ کار کردن.»

سرمایه چیست؟

به هر گونه دارایی به صورت نقدی مانند پول نقد، موجودی حساب بانکی، ارزهای بین المللی مثل دلار و یورو و نیز دارایی های غیر نقدی مانند  تجهیزات صنعتی، ماشین آلات، ملک، زمین و …  سرمایه نامیده می شود.
سرمایه، به دلیل تولید ثروت در کوتاه مدت و یا بلند مدت، ارزش بالایی دارد. هر فرد و یا شرکتی، سرمایه خود را با راه و روش های مختلفی به جریان می اندازد و به این ترتیب می تواند به سود دهی مورد نظر خود دست پیدا کند. روش های مختلفی برای بهره برداری از سرمایه های افراد و شرکت ها وجود دارد که بر طبق شرایط و نیازهای افراد به کار برده می شود. افراد و شرکت ها، می‌توانند سرمایه خود را به شرکت و یا شخص دیگری نیز، واگذار کنند. به این ترتیب روند فروش و گردش سرمایه، ادامه پیدا کرده و سوددهی مطابق برنامه ریزی آن ها به دست می آید. سرمایه یکی از مهم ترین منابع تجاری بوده و بهترین و بزرگ ترین وسیله برای جذب منافع می باشد. به همین دلیل سرمایه اعم از نقدی و یا غیر نقدی اگر با روشی درست مورد استفاده قرار گیرد، سود حاصل از آن نیز به مراتب بهتر و بیشتر خواهد بود.

انواع سرمایه گذاری بر اساس مدت زمان

 • سرمایه گذاری کوتاه‌مدت
 • سرمایه گذاری بلندمدت

انواع روش سرمایه گذاری

 • روش مستقیم
 • روش غیرمستقیم

انواع سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس، سهام ها و اوراق قرضه، املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر سرمایه گذاری ها نظیر تملک کل یا بخشی از یک کسب و کار و هزاران مورد دیگر که می تواند برای شما حکم سرمایه گذاری را داشته باشد.

بیت کوین

بیت کوین یک ارز کاملا مجازی است که به افراد اجازه می دهد بدون حضور شخص ثالث (بانک، مؤسسه اقتصادی و…) هزینه ای به مبادله ی آن بپردازند.
بیت کوین (Bitcoin) یک پول دیجیتال و یا سیستم آنلاین جایگزین سیستم آنلاین فعلی است که تقریبا مانند یک نوع پول دیجیتال عمل می کند. بیت کوین هم برای سرمایه گذاری و هم برای پرداخت بهای کالاها و خدمات استفاده می شود.
مزیت بیت کوین استفاده از آن بدون دخالت فرد واسط است اما با وجود پیشرفت چشم گیر بیت کوین، شرکت هایی هستند که هنوز این پول دیجیتال را نپذیرفته اند.
بیت کوین این اجازه را به شما می دهد که بدون ساخت یک حساب تجاری و استفاده از بانک و مؤسسه ای، پول خودتان را مبادله کنید. انتقال بیت کوین نیازی به مشخصات فردی شما ندارد.

سهام

خرید سهام به خریدار این فرصت را می‌دهد تا در موفقیت شرکت، هنگام افزاش ارزش و قیمت سود سهام و سهام آن سهیم باشد. سهامداران و ذی نفعان شرکت هنگام نقد شدن دارایی های شرکت سهم و حق دارند اما در خود دارایی ها حقی ندارند.

اوراق قرضه

اوراق قرضه ابزار بدهی هستند که به وسیله ی آنها سرمایه گذار به طور موثر پول خود را به شرکت یا بنگاه (صادر کننده) در ازای دریافت سودهای دوره ای به اضافه ی بازگشت ارزش اسمی اوراق قرضه هنگام سررسید قرض می دهد.
ارزش اوراق قرضه می تواند بسته به عوامل مختلف بالا و پایین بیاید که مهم ترین این عوامل جهت نرخ سود است. قیمت اوراق قرضه بر خلاف جهت نرخ سود حرکت می کند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یک ابزار سرمایه‌گذاری است که توسط مدیر سرمایه‌گذاری مدیریت می شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا سرمایه ی خود را در سهام، اوراق قرضه یا سایر ابزارهای سرمایه گذاری که در اطلاعیه ی صندوق بیان شده سرمایه گذاری کنند.
صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک در انتهای هر روز کاری تجاری ارزش گذاری می شوند و هرگونه معامله برای خرید یا فروش سهام روز بعد از تعطیل شدن بازار انجام می شود.
سرمایه‌گذاری مشترک همانطور که در مورد فروش سهام و اوراق قرضه صدق می کند می تواند به سود یا زیان سرمایه گذاری منجر شود.

املاک و مستغلات

سرمایه‌گذاری در بخش مسکن یا املاک و مستغلات می تواند مستقیما با خرید ملک مسکونی یا تجاری انجام شود. تراست هایی هستند که پول‌های سرمایه گذاران را جمع می کنند و ملک می خرند. این تراست های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مانند سهام کار می کنند. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله در بورسی هم وجود دارند که در این تراست ها سرمایه گذاری می‌کنند.

مزایای سرمایه گذاری

 • مدیریت حرفه ای دارایی ها
 • کاهش ریسک سرمایه گذاری ها
 • نظارت و شفافیت اطلاعاتی 
 • نقد شوندگی بالا
 • صرفه جویی نسبت به مقیاس

معایب سرمایه گذاری

 1. مدیریت حرفه ای: همانطور که مدیریت حرفه ای یکی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری است یکی از معایب آن نیز به شمار می رود. چون مدیران حرفه ای ممکن است به فکر منافع خود باشند و همواره در جهت بهتر شدن بازده ی سرمایه گذاران عمل نکنند (به ویژه اگر درآمد آن ها ارتبط چندانی با سود صندوق نداشته باشد.)
 2. تنوع زیاد: تنوع بیش از حد ممکن است سبب کاهش بازده ی سرمایه گذار شود زیرا اگر در یک سهم سود زیادی کسب کنید به دلیل آنکه آن سهم بخش کوچکی از سبد را تشکیل می دهد، بازده ی شما تغییر چندانی نخواهد داشت.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مباحث مهمی در خصوص سرمایه‌گذاری، انواع سرمایه‌گذاری و … آشنا کنیم. اصولا بسیاری از سرمایه‌گذاری ها نیازمند دانش، اطلاعات و پذیرش ریسک بالایی هستند و برای سرمایه گذاری باید دانش و تجربه کافی به دست آورید و اطلاعات خود را افزایش دهید. باید بدانید که خریداری چیزهایی مانند تخت خواب، ماشین، تلویزیون و هر چیزی که به‌طور طبیعی در اثر استفاده و گذر زمان خراب می‌شود سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. 

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *