سرمایه گذاری به چه معناست

سرمایه گذاری به چه معناست؟

سرمایه

هر گونه دارایی به صورت نقدی مانند پول نقد، موجودی حساب بانکی، ارزهای بین المللی مثل دلار و یورو و نیز دارایی های غیر نقدی مانند  تجهیزات صنعتی، ماشین آلات، ملک، زمین و …  سرمایه نامیده می شود.
سرمایه با پول متفاوت است و فرق دارد. پول فقط نقدینگی می باشد که همیشه در دسترس است و قابل تبادل سریع می باشد. اما سرمایه دارای مدت زمان و طول عمر زیادتری بوده و به منظور ایجاد ثروت در سرمایه گذاری، استفاده می شود.
سرمایه، به دلیل تولید ثروت در کوتاه مدت و یا بلند مدت، ارزش بالایی دارد. هر فرد و یا شرکتی، سرمایه خود را با راه و روش های مختلفی به جریان می اندازد و به این ترتیب می تواند به سود دهی مورد نظر خود دست پیدا کند. روش های مختلفی برای بهره برداری از سرمایه های افراد و شرکت ها وجود دارد که بر طبق شرایط و نیازهای افراد به کار برده می شود. افراد و شرکت ها، می توانند سرمایه خود را به شرکت و یا شخص دیگری نیز، واگذار کنند. به این ترتیب روند فروش و گردش سرمایه، ادامه پیدا کرده و سود دهی مطابق برنامه ریزی آن ها به دست می آید. سرمایه یکی از مهم ترین منابع تجاری بوده و بهترین و بزرگ ترین وسیله  برای جذب منافع می باشد. به همین دلیل سرمایه اعم از نقدی و یا غیر نقدی اگر با روشی درست مورد استفاده قرار گیرد، سود حاصل از آن نیز به مراتب بهتر و بیشتر خواهد بود.

سرمایه‌گذاری

گذاشتن پول در چیزی با انتظار سود از آن است. به‌طور دقیق تر سرمایه‌گذاری تعهد پول یا سرمایه برای خرید مالی وسایل یا دارائی‌های دیگر، به منظور منفعت برگشتهای سودمند و مفید در قالب بهره، سودسهام یا قدردانی از ارزش وسایل (منافع سرمایه) است.
در علم اقتصاد، سرمایه‌گذاری یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود. در علم مالی، سرمایه‌گذاری به این معنی است که فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

به طور کلی سرمایه‌گذاری به معنای «هوشمندانه‌تر کار کردن است، نه سخت‌تر کار کردن.»

انواع سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بوری، سهام ها و اوراق قرضه، املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر سرمایه گذاری ها نظیر تملک کل یا بخشی از یک کسب و کار و هزاران مورد دیگر که که می تواند برای شما حکم سرمایه گذاری را داشته باشد.

بیت کوین

بیت کوین یک ارز کاملا مجازی است که به افراد اجازه می دهد بدون حضور شخص ثالث (بانک، مؤسسه اقتصادی و…) هزینه ای به مبادله ی آن بپردازند.
بیت کوین (Bitcoin) یک پول دیجیتال و یا سیستم آنلاین جایگزین سیستم آنلاین فعلی است که تقریبا مانند یک نوع پول دیجیتال عمل می کند. بیت کوین هم برای سرمایه گذاری و هم برای پرداخت بهای کالاها و خدمات استفاده می شود.
مزیت بیت کوین استفاده از آن بدون دخالت فرد واسط است اما با وجود پیشرفت چشم گیر بیت کوین، شرکت هایی هستند که هنوز این پول دیجیتال را نپذیرفته اند.
بیت کوین این اجازه را به شما می دهد که بدون ساخت یک حساب تجاری و استفاده از بانک و مؤسسه ای، پول خودتان را مبادله کنید. انتقال بیت کوین نیازی به مشخصات فردی شما ندارد.

سهام

خرید سهام به خریدار این فرصت را می دهد تا در موفقیت شرکت هنگام افزاش ارزش و قیمت سود سهام و سهام آن سهیم باشد. سهامداران و ذی نفعان شرکت هنگام نقد شدن دارایی های شرکت سهم و حق دارند اما در خود دارایی ها حقی ندارند.

اوراق قرضه

اوراق قرضه ابزار بدهی هستند که به وسیله ی آنها سرمایه گذار به طور موثر پول خود را به شرکت یا بنگاه (صادر کننده) در ازای دریافت سودهای دوره ای به اضافه ی بازگشت ارزش اسمی اوراق قرضه هنگام سررسید قرض می دهد.
ارزش اوراق قرضه می تواند بسته به عوامل مختلف بالا و پایین بیاید که مهم ترین این عوامل جهت نرخ سود است. قیمت اوراق قرضه بر خلاف جهت نرخ سود حرکت می کند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یک ابزار سرمایه‌گذاری است که توسط مدیر سرمایه‌گذاری مدیریت می شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تا سرمایه ی خود را در سهام، اوراق قرضه یا سایر ابزارهای سرمایه گذاری که در اطلاعیه ی صندوق بیان شده سرمایه گذاری کنند.
صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک در انتهای هر روز کاری تجاری ارزش گذاری می شوند و هرگونه معامله برای خرید یا فروش سهام روز بعد از تعطیل شدن بازار انجام می شود.
سرمایه‌گذاری مشترک همانطور که در مورد فروش سهام و اوراق قرضه صدق می کند می تواند به سود یا زیان سرمایه گذاری منجر شود.

املاک و مستغلات

سرمایه‌گذاری در بخش مسکن یا املاک و مستغلات می تواند مستقیما با خرید ملک مسکونی یا تجاری انجام شود. تراست هایی هستند که پول های سرمایه گذاران را جمع می کنند و ملک می خرند. این تراست های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مانند سهام کار می کنند. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله در بورسی هم وجود دارند که در این تراست ها سرمایه گذاری می کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید