کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟


کیف پول دیجیتال برنامه‌ای روی دستگاه الکترونیکی مثل موبایل یا کامپیوتر استفاده می‌شود اطلاعات حساب مالی را ذخیره می‌کند. کیف پول ارز دیجیتال نیز یک کیف پول دیجیتالی است که به کاربران اجازه می‌دهد بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال خود را ذخیره و مدیریت کنند. کیف پول ارز دیجیتال امکان انتقال در دنیای ارزهای دیجیتال و توانایی تبدیل مجدد آن‌ها به ارز محلی کاربر را فراهم می‌کند.

کیف پول‌های الکترونیکی به افراد امکان ذخیره ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های دیجیتال را می‌دهند. در مورد کیف پول ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند موجودی ارزهای دیجیتال مختلف را مدیریت کنند. ایجاد یک کیف پول ارز دیجیتال رایگان است و فرآیند راه‌اندازی حساب به صورت آنلاین انجام می‌شود.

هنگامی که کیف پول ایجاد می شود، یک شناسه کیف پول (Private Key) به کاربر ارائه می شود که یک شناسه منحصر به فرد مشابه شماره حساب بانکی است. دارندگان کیف پول می‌توانند با دسترسی به روش‌های مختلفی مثل یک برنامه تلفن همراه، به کیف پول ارزدیجیتال خود دسترسی داشته باشند. برای آشنایی کامل با این موضوع می‌توانید مقاله کلید خصوصی و عمومی ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

رابط کیف پول ارز دیجیتال، موجودی کیف پول فعلی را برای دارایی های رمزنگاری شده و آخرین تراکنش های کاربر نشان می‌دهد. کاربران همچنین می توانند به نمودارهای قیمت دسترسی داشته باشند و ارزش وجوه را به ارز محلی انتخابی کاربر مشاهده کنند. در بعضی از کیف‌پول‌های برتر مثل تراست والت، سیف‌پل و متامسک امکاناتی و روش‌های مختلفی برای خرید و فروش و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

ویژگی‌‌های کلیدی

  • به طور کلی، کیف پول ارز دیجیتال یک کیف پول دیجیتالی است که به کاربران امکان ذخیره، مدیریت و تجارت ارزهای دیجیتال خود را می دهد.
  • کیف پول ارز دیجیتال سرویسی است که در بلاک‌چین ارزهای دیجیتال ارائه می‌شود. 
  • کاربران کیف پول ارز دیجیتال می‌توانند موجودی بیت‌کوین، اتریوم و سایر دارایی‌های رمزنگاری خود را مدیریت کنند.
  • کیف پول ارز دیجیتال کارمزدهای پویا دریافت می‌کند، به این معنی که کارمزد تراکنش ها می‌تواند بر اساس عواملی مانند اندازه تراکنش متفاوت باشد.
  • کیف پول ارز دیجیتال دارای تعدادی ویژگی امنیتی برای جلوگیری از سرقت است.
  • کیف‌پول‌های مختلف امکانات و ویژگی‌های مختلفی ارائه می‌دهند، لذا هر کدام کاربردهای منحصر به فرد خود را نیز دارند.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

کاربران می توانند درخواستی برای مقدار مشخصی بیت کوین یا سایر دارایی های رمزنگاری شده به طرف دیگری ارسال کنند و سیستم یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می کند که می تواند برای شخص ثالث ارسال شود یا به طور خلاصه به یک کد پاسخ سریع یا کد QR تبدیل شود . یک کد QR شبیه بارکد است که اطلاعات مالی را ذخیره می کند و می تواند توسط یک دستگاه دیجیتال خوانده شود.

هر بار که کاربر درخواستی می دهد، یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می شود. کاربران همچنین می‌توانند دارایی‌های رمزنگاری شده را زمانی که شخصی آدرس منحصربه‌فردی به آن‌ها ارائه می‌دهد، ارسال کنند. فرآیند ارسال و دریافت مشابه ارسال یا دریافت وجه از طریق پی پال است اما در عوض از ارز دیجیتال استفاده می کند. پی پال یک ارائه دهنده پرداخت آنلاین است که با تسهیل نقل و انتقالات آنلاین از طریق موسسات مالی، به عنوان واسطه ای برای مشتریان و بانک ها و کارت های اعتباری آنها عمل می کند.

کاربران همچنین می توانند بیت کوین را با سایر دارایی های رمزنگاری شده و برعکس، که به عنوان مبادله شناخته می‌شوند، مبادله کنند. این روش یک راه آسان برای جابجایی ارزهای دیجیتال بدون ترک امنیت کیف پول ارز دیجیتال است.

کاربران همچنین می توانند از طریق رابط Buy Crypto موجود در کیف پول ارز دیجیتال، ارز دیجیتال را خریداری یا بفروشند. خدمات خرید و فروش در همه مکان ها در دسترس نیست. برای خرید، کاربر می‌تواند وجه را از بانک منتقل کند، از کارت اعتباری یا نقدی استفاده کند یا از موجودی نقدی موجود استفاده کند. 

کارمزد کیف پول ارز دیجیتال

با این حال، توجه به این نکته مهم است که کیف پول ارز دیجیتال از فرآیندی استفاده می کند که آن را کارمزد پویا می‌نامند، به این معنی که کارمزد دریافت شده برای هر تراکنش می تواند بر اساس عوامل مختلف متفاوت باشد. هم اندازه تراکنش و هم شرایط شبکه در زمان تراکنش می تواند بر اندازه کارمزد تأثیر زیادی بگذارد. فقط تعداد زیادی از تراکنش ها را می توان در یک بلوک توسط رایانه‌های پرقدرت به نام ماینرها پردازش کرد . ماینرها معمولاً تراکنش‌هایی را که بالاترین کارمزد را دارند ابتدا پردازش می کنند زیرا از نظر مالی برای آنها سودمند است.

کیف پول ارز دیجیتال یک کارمزد اولویتی ارائه می دهد که احتمالاً می تواند در عرض یک ساعت تراکنش را پردازش کند. یک کارمزد معمولی نیز وجود دارد که ارزان‌تر است اما تراکنش احتمالاً بیش از یک ساعت طول می‌کشد. هزینه ها نیز می تواند توسط مشتری سفارشی شود. با این حال، اگر مشتری کارمزد را خیلی کم تعیین کند، انتقال یا معامله ممکن است به تعویق بیفتد یا رد شود. 

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

امنیت کیف پول یک نکته مهم برای کاربران است، زیرا یک حساب در معرض خطر ممکن است منجر به از دست دادن کنترل دارایی های کاربران شود. کیف پول ارز دیجیتال چندین سطح امنیتی برای محافظت از وجوه کاربر در برابر هر مهاجم احتمالی، از جمله خود شرکت، دارد.

رمزهای عبور

مانند سایر خدمات دیجیتال، حساب های کیف پول ارز دیجیتال برای محافظت از کاربران به رمز عبور نیاز دارند. با این حال، شرکت Blockchain رمز عبور کاربر را ذخیره نمی کند و در صورت گم شدن نمی تواند رمز عبور را بازنشانی کند. این اقدام مانع از آن می‌شود که خودی‌های شرکت نتوانند ارزهای دیجیتال را سرقت کنند. اگر کاربر رمز عبور خود را فراموش کند یا گم کند، حساب فقط با یک دانه حافظه قابل بازیابی است.

کلید خصوصی

کلید خصوصی یک رشته تصادفی از کلمات انگلیسی است که عملکردی مشابه رمز عبور دارد. اگر کاربر دسترسی به تلفن یا دستگاه خود را از دست بدهد، می توان از Seed برای بازیابی کیف پول، از جمله هر ارز دیجیتال استفاده کرد. مانند گذرواژه‌ها، شرکت Blockchain دانه‌های یادگاری کاربران را ذخیره نمی‌کند. این دانه‌ها از استانداردهای صنعتی پیروی می‌کنند، به این معنی که کیف پول‌ها را می‌توان بازیابی کرد حتی اگر شرکت از کار بیفتد.

روش های امنیتی اختیاری

روش های امنیتی اختیاری علاوه بر محافظت های ذکر شده در بالا، چندین تدابیر امنیتی اختیاری نیز وجود دارد که مورد نیاز نیستند اما می توانند به ایمن کردن کیف پول های کاربر در برابر حملات خارجی کمک کنند. برای کاهش خطر فیشینگ، کیف پول ارز دیجیتال به کاربران اجازه می دهد از احراز هویت دو مرحله ای یا لیست سفید IP استفاده کنند تا از ورود دستگاه های ناآشنا به سیستم جلوگیری کنند. همچنین می توان دسترسی از طریق شبکه Tor را مسدود کرد و از این طریق هکرهای احتمالی را از پنهان کردن آدرس IP خود جلوگیری کرد. 

سخن آخر

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد که برای پاسخگویی به نیازهای گوناگونی ساخته شده‌اند. بهترین انتخاب برای شما، کیف پولی است که نیازها و ارزهای دیجیتال‌تان را پوشش دهد. 

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
3.7/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *