معرفی و بررسی ارز دیجیتال پالیگان polygan

معرفی ارز دیجیتال پالیگان Polygan

پالیگان یا (MATIC) چیست؟

Polygon یک ارز دیجیتال با نماد MATIC است و همچنین یک پلتفرم فناوری است که شبکه‌های بلاک چین را قادر می‌سازد تا به هم متصل شوند و هم مقیاس شوند. شبکه Polygon با نام Matic Network در سال 2017 راه اندازی شد. 

پلتفرم Polygon با استفاده از بلاک چین اتریوم عمل می‌کند و پروژه‌های مبتنی بر اتریوم را به هم متصل می‌کند. استفاده از پلتفرم Polygon می‌تواند انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و حاکمیت یک پروژه بلاک چین را افزایش دهد و در عین حال امنیت، قابلیت همکاری و مزایای ساختاری بلاک چین اتریوم را تامین کند. 

توکن این شبکه MATIC نام دارد. MATIC یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم سازگار است. MATIC برای اداره و ایمن سازی شبکه Polygon و پرداخت هزینه تراکنش های این شبکه استفاده می شود. 

هدف و ویژگی‌های پالیگان

هدف شبکه Polygon، به عنوان یک راه حل مقیاس ثانویه، رفع محدودیت های پلتفرم اتریوم از جمله هزینه های بالای تراکنش و سرعت پایین پردازش تراکنش است. پالیگان می‌تواند موارد زیر را ارائه دهد:

 • شبکه های بلاک چین موجود را مستقر کند و بلاک چین های سفارشی را توسعه دهد
 • ارتباط بین اتریوم و سایر بلاک چین‌ها را فعال کند
 • به شبکه‌های بلاک چین موجود کمک کند تا با اتریوم سازگار شوند
 • Polygon از مکانیزم اجماع اثبات سهام اصلاح شده برای کارکرد موثر پلتفرم استفاده می‌کند.

مزایا و معایب Polygon

مزایا

 • توانایی پردازش سریع تراکنش ها: با استفاده از مکانیزم اجماع که فرآیند تایید تراکنش را در یک بلوک کامل می‌کند، Polygon می تواند سرعت پردازش تراکنش‌های سریع را حفظ کند. میانگین زمان پردازش بلوک Polygon 2.1 ثانیه است. 
 • هزینه های تراکنش به طور مداوم کم است: Polygon هزینه های خود را برای استفاده از پلتفرم پایین نگه می‌دارد، با کارمزد تراکنش معمولی حدود 0.01 دلار.

معایب

 • یک بلاک چین مستقل نیست: Polygon یک راه حل لایه 2 است که در بالای پلتفرم اتریوم کار می کند. اگر پلتفرم اتریوم دچار اختلالات جدی شود یا دیگر وجود نداشته باشد، احتمالاً Polygon ارزش خود را از دست خواهد داد.
 • موارد استفاده محدود برای MATIC: توکن MATIC برای کنترل و ایمن سازی پلتفرم Polygon و پرداخت هزینه تراکنش طراحی شده است. برخلاف برخی از ارزهای دیجیتال، MATIC معمولا برای خریدهای روزمره استفاده نمی‌شود.

پالیگان در مقابل اتریوم

Polygon یک راه حل مقیاس ثانویه است که با بلاک چین اتریوم سازگار است و مکمل آن است. هدف Polygon بهبود اتریوم به عنوان یک شبکه توسعه بلاک چین است. Polygon با ارائه ویژگی های اضافی مربوط به امنیت، حاکمیت بلاک چین، تجربه کاربر و توسعه دهنده، و ماژولار بودن، اتریوم را تکمیل می کند. 

اتریوم در حال حاضر از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند و به تدریج به استفاده از اثبات سهام تبدیل می‌شود. Polygon از مکانیزم اصلاح شده اثبات سهام استفاده می‌کند که امکان پردازش سریع و ارزان تراکنش‌ها را فراهم می کند.

چگونه می توانم MATIC خریداری کنیم؟

ساده ترین راه برای خرید توکن های MATIC Polygon از طریق یک صرافی داخلی مثل نوبیتکس یا بیت پین و یا استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال خارجی است. می‌توانید در صرافی‌هایی مانند کوکوین، کوینکس، کراکن، بایننس (Binance)، هیوبی گلوبال (Huobi Global)، یونی سواپ (UniSwap) یا هات‌بیت (Hotbitپنکیک سواپ یک حساب ایجاد کنید و سپس اقدام به خرید و فروش ارز Matic کنید. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما به یک کیف پول دیجیتال نیاز دارید که امکان اتصال به صرافی مورد نظر را داشته باشد.

کیف پول‌های ارز دیجیتال پالیگان

ارز دیجیتال پالیگان در حقیقت یک توکن بر روی شبکه اتریوم است. به همین جهت تمام کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند برای ذخیره پالیگان هم مناسب باشند. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به متامسک، تراست والت، اتمیک والت، اکسدوس، لجر نانو اس، ترزور تی و… اشاره نمود. 

ارزش ارز دیجیتال پالیگان

 به دلیل نوسان قیمت ارزهای دیجیتال، می‌توانید قیمت زنده ارزدیجیتال پالیگان را در این لینک مشاهده کنید. میزان معاملات این ارز سبب شده تا در جایگاه بالایی از بازار ارزدیجیتال قرار گیرد که در نوع خود بسیار منحصربه‌فرد است. لازم به ذکر است که با افزایش محبوبیت ارز پالیگان و البته اهداف برنامه‌ریزی‌شده آن، انتظار می‌رود تا این ارز دیجیتال حجم بازار بزرگ‌تری را به خود اختصاص دهد. 

پالیگان چگونه کار می‌کند؟

هدف Polygon تبدیل اتریوم به یک سیستم کامل، چند زنجیره‌ای یا اینترنت بلاک چین، شبیه به اکوسیستم‌هایی مانند Polkadot و Cosmos ، با مزایای اضافی پروتکل و امنیت قوی اتریوم است. 

در روزهای اولیه، این اکوسیستم به عنوان شبکه Matic شناخته می شد، یک راه حل مقیاس پذیر ساده مبتنی بر فناوری پلاسما برای پردازش تراکنش ها با هزینه گاز کمتر. Polygon از آن زمان به یک پلتفرم پیچیده تر تبدیل شده است که به ساخت و راه اندازی زنجیره های بلوکی کاملاً متقابل اختصاص یافته است. توسعه‌دهندگان می‌توانند شبکه‌های از پیش تعیین‌شده را با ویژگی‌های سفارشی‌شده با استفاده از گستره رو به رشد ماژول‌های Polygon راه‌اندازی کنند که می‌توانند بیشتر برای رفع نیازهای آن‌ها طراحی شوند.

بلاک چین‌های راه‌اندازی‌شده در شبکه Polygon بر اساس زنجیره جانبی اثبات سهام (PoS) آن است که از شبکه اعتباربخش‌ها از بلاک چین استفاده می‌کند و سپس تراکنش‌های زنجیره اصلی اتریوم را نهایی می‌کند. این می تواند فشار قابل توجهی را از زنجیره اصلی بلاک کند که منجر به تراکم شبکه کمتر، سرعت تراکنش سریع تر و هزینه کمتر گاز می‌شود.

شبکه Polygon از دو نوع زنجیره پشتیبانی می‌کند: زنجیره‌های مستقل، که بلاک‌چین‌های مستقل در زنجیره Matic PoS و سازگار با اتریوم هستند، و زنجیره‌های امن که امنیت آن‌ها را با استفاده از شبکه‌ای از اعتبارسنجی‌های حرفه‌ای تقویت می‌کنند.

Polygon طیف وسیعی از معماری مقیاس‌پذیری را برای اتریوم ارائه می‌کند، یعنی Matic PoS Chain و Plasma Chain که در زمان نگارش این مقاله پیاده‌سازی شده‌اند. این شبکه در حال کار بر روی توسعه زیرساخت های مقیاس پذیر بیشتر برای کمک به آماده سازی اتریوم برای پذیرش انبوه است، مانند:

 • Polygon Plasma: یک راه حل لایه 2 که چارچوبی برای ساخت dApps خارج از زنجیره با بهره مندی از زیرساخت امن اتریوم ارائه می دهد.
 • ZK Rollups: یک راه‌حل لایه ۲ مبتنی بر اثبات دانش صفر، به این معنی که تراکنش‌های خارج از زنجیره را اجرا می‌کند و فقط اثبات اعتبار را به زنجیره اصلی اتریوم ارسال می‌کند.
 • جمع‌بندی خوش‌بینانه: یک راه‌حل لایه 2 مبتنی بر اثبات تقلب، که تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز اجرا می‌کند و تنها در صورت کشف بلوک نامعتبر، مدرک تقلب را به بلاک‌چین اصلی ارسال می‌کند. 
 • Validum Chains: راه حل لایه 2 تقریباً مشابه ZK Rollups است، به جز در دسترس بودن داده ها خارج از زنجیره نگه داشته می شود تا از سرقت وجوه جلوگیری شود.
 • زنجیره‌های مستقل: زنجیره‌های جانبی اتریوم مستقل که توسط اعتبار سنجی‌هایشان ایمن شده‌اند و می‌توانند از طریق پل‌ها به بلاک چین اصلی متصل شوند.
 • زنجیره‌های امنیتی مشترک: بلاک‌چین‌هایی که مبتنی بر امنیت به‌عنوان یک سرویس هستند، به این معنی که خدمات اعتبارسنجی آن‌ها توسط یک استخر مشترک از اعتبارسنجی‌های PoS ارائه می‌شود که بر روی زنجیره اصلی اتریوم مدیریت می‌شوند.

همه مکانیسم‌های مقیاس‌گذاری فوق‌الذکر برای افزایش توان عملیاتی تراکنش اتریوم بدون به خطر انداختن امنیت شبکه و تجربه کاربری ساخته شده‌اند. کارشناسان امیدوارند که اینها راه حلی برای معاملات کند بلاک چین بدون به خطر انداختن ماهیت غیرمتمرکز شبکه باشد.

Polygon به طور فعال در حال توسعه این راه حل های مقیاس بندی است که به روز رسانی اصلی بعدی Optimistic Rollups است. با این حال، بر خلاف بسیاری از پروژه های بزرگ بلاک چین، Polygon نقشه راه با تاریخ های دقیق ندارد، زیرا این پروژه از نظر فنی هرگز کامل نخواهد شد. به عنوان یک تجمیع کننده لایه 2، با توسعه فناوری بلاک چین، راه حل های مقیاس پذیری جدید به طور مداوم ظهور خواهند کرد. به همین دلیل است که Polygon در حال آماده شدن برای راه اندازی شبکه های اصلی اضافی مانند Optimistic Rollups و Validum Chains است.

توسعه‌دهندگان و حامیان علاقه‌مند به توسعه Polygon می‌توانند به‌روزرسانی‌های خود را در اینجا دنبال کنند یا تماس‌های ماهانه انجمن خود را تنظیم کنند .

بررسی عملکرد پلتفرم پالیگان

طراحی پلتفرم پالیگان به گونه‌ای است که از یک ساختار چهار لایه تشکیل شده است:

 1. لایه اتریوم: این لایه شامل گروهی از قراردادهای هوشمند که در اتریوم اجرا می‌شوند، است. کنترل بخش‌های مختلفی از پلتفرم پلی گان همانند تراکنش‌ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف در پلی گان بر عهده این لایه است.
 2. لایه امنیتی: این لایه امکان استفاده زنجیره‌ها از یک لایه امنیتی اضافی را می‌دهد.
 3. لایه شبکه‌های پلی گان: این لایه شامل شبکه‌های مختلفی است که بر روی بلاکچین پلی گان ساخته شده‌اند. هر کدام از این شبکه‌ها موظفند تا به اجماع و تولید بلاک A در شبکه رسیدگی کنند.
 4. لایه اجرا: این لایه به عنوان لایه پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم و یا EVM شناخته می‌شود که برای اجرای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آینده پالیگان

همانطور که گفته شد، پالیگان باهدف رفع مشکلات موجود در شبکه اتریوم خلق شد. در حقیقت این بلاک‌چین تلاش نموده تا بتواند مشکلاتی همچون سرعت پایین، کارمزد بالا، عدم مقیاس‌پذیری و … را برطرف نماید.

علاوه بر این پالیگان می‌خواهد یک بستر ارتباطی برای بلاک‌چین‌های این شبکه باشد تا توسعه دهندگان بتوانند در ساده‌ترین وجه ممکن ویژگی‌ها و امکانات دلخواه را به شبکه خود اضافه نموده یا ارتباط با برنامه‌های DApps برایشان ساده‌تر شود.

اگرچه این اهداف بسیار جذاب به نظر می‌رسد اما باید عنوان کنیم که پالیگان تا به این لحظه نتوانسته به تمام آنها دست یابد. در حقیقت این ارز از زمان عرضه خود در سال 2017 تا فوریه 2021 نتوانسته بود بخش زیادی از اهدافش را پیش ببرد. همین مورد هم سبب شده بود تا قیمت کمی داشته باشد.

اما در فوریه 2021 با آپدیت خود توانست بخشی از این برنامه‌ها عملیاتی کرده و رشد مناسبی را تجربه نماید. اما هنوز همراه درازی در پیش دارد. چنانچه این ارز بتواند به مابقی اهداف خود برسد، می‌تواند مجدداً رشدهای شارپی دیگری را تجربه نماید.

اما موضوع مهمی که در این زمینه وجود دارد، رقبای پالیگان است. در حقیقت پالیگان تنها ارزی نیست که باهدف مقیاس‌پذیری بلاک‌چین تولید شده است. دو پروژه Polkadot و Cosmos هم جزو مواردی هستند که دقیقاً چنین هدفی را دنبال می‌کنند. پیشرفت سریع در دو پروژه نامبرده سبب شده تا حدی پالیگان به حاشیه رانده شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (2 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *