بررسی استیبل کوین دایDAI

بررسی استیبل کوین دای DAI

استیبل کوین یا کریپتو دلار مفهوم جدیدتری از ارزهای دیجیتال است. هدف آنها ثابت ماندن در ارزش است و می تواند راه را برای پذیرش جریان اصلی ارزهای دیجیتال هموار کند. دای یکی از محبوب ترین استیبل کوین ها در جامعه دیفای است.

استیبل کوین دای چیست؟

دای – یا استیبل کوین دای – یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بی‌طرفانه و تحت حمایت وثیقه است. به دلار آمریکا “نرم” متصل است، به این معنی که هدف آن مطابقت با دلار در هر زمان معین است. دای بر روی بلاک چین اتریوم منتشر شده است . در این زمینه بلاک چین را به عنوان یک شبکه پرداخت در نظر بگیرید. 

مزایا و موارد استفاده استیبل کوین DAI

  • حداقل بدون حساب: بسیاری از افراد در سراسر جهان فاقد حداقل مقدار دارایی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن برای افتتاح حساب بانکی هستند، اما برای استفاده از DAI حداقل موجودی لازم نیست.
  • ارزش پایدار: DAI می تواند یک ارز باثبات جایگزین و ابزاری برای گنجاندن مالی برای شهروندانی که در مکان هایی با بی ثباتی شدید اقتصادی زندگی می کنند فراهم کند.
  • آزادی غیرمتمرکز: از آنجا که DAI یک سیستم شفاف و بدون مجوز است، به اطمینان از دسترسی نامحدود کاربران به ثروت خود کمک می کند. در مقابل، برخی از دولت‌ها، مانند زیمبابوه و میانمار، شناخته شده‌اند که محدودیت‌هایی را بر توانایی شهروندان برای دسترسی به فیات خود با اعمال سقف برداشت روزانه یا ماهانه در حساب‌های بانکی خود اعمال می‌کنند. در سال 2019، زیمبابوه محدودیت‌های برداشت هفتگی را تا 20 دلار زیمبابوه (ZWD) اعمال کرد. به طور مشابه، در سال 2021، دولت میانمار محدودیت برداشت روزانه 500000 کیات (حدود 350 دلار آمریکا) را اعمال کرد.
  • تولید درآمد: از طریق سیستم DAI Savings Rate (DSR)، کاربران از توکن‌های DAI استفاده می‌کنند تا از طریق قفل کردن و ایجاد سود درآمد کسب کنند. از آنجایی که DAI بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و در نتیجه از مکانیسم اجماع خود شبکه استفاده می کند، به خودی خود مکانیسم سهامداری خاص خود را ندارد. با این حال، سیستم MakerDAO به صاحبان توکن‌های DAI این امکان را می‌دهد تا با واریز DAI به یک قرارداد هوشمند MakerDAO، سود کسب کنند. این سیستم قرارداد هوشمند تخصصی، سرمایه گذاری کاربر را تضمین می کند که هیچ حداقلی ندارد و در هر زمان قابل برداشت است.
  • سریع و ارزان: در بسیاری از موقعیت‌ها، هزینه‌های انتقال سیم بین‌المللی می‌تواند بسیار بالا باشد، و زمان لازم برای نهایی کردن انتقال می‌تواند بسیار طولانی باشد. با کارمزدهای اسمی انتقال DAI و زمان پردازش سریع، تراکنش های جهانی از کیف پول یک کاربر به کیف پول دیگر بسیار شفاف تر و کارآمدتر می شوند.
  • همیشه روشن: مؤسسات مالی سنتی فقط در ساعات کاری فعالیت می کنند. بنابراین، تراکنش‌ها از طریق این موسسات می‌تواند برای روزها معلق بماند و تنها زمانی نهایی می‌شود که موسسات بانکی باز شوند و نقل و انتقالات واقعاً پردازش شود. با این حال، از طریق DAI و بلاک چین اتریوم، تراکنش ها را می توان در هر زمان و در هر روز از سال در عرض چند دقیقه انجام داد.
  • بسیار امن: سیستم MakerDAO به انجام ممیزی ها و تحقیقات گسترده برای کمک به اطمینان از ایمنی قوی پلت فرم معروف است. از طریق تجزیه و تحلیل ریاضی، توسعه دهندگان به طور رسمی تمام قراردادهای هوشمند و مکانیسم های پروتکل اساسی را که ساختار داخلی سیستم را تشکیل می دهند تأیید می کنند.

چگونه توکن های DAI کار می کنند؟

DAI یک توکن ERC-20 است که هم از صرافی های متمرکز و هم از صرافی های غیرمتمرکز (DEX) قابل خریداری است. علاوه بر این، می‌توانید با باز کردن صندوق وثیقه Maker از طریق داشبورد MakerDAO Oasis Borrow، DAI را تولید و وام بگیرید و دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را به عنوان وثیقه سپرده گذاری کنید. صندوق‌های وثیقه ساز – که قبلاً در تکرار پروتکل میکر به عنوان موقعیت‌های بدهی وثیقه‌ای نامیده می‌شدند – قراردادهای هوشمندی هستند که وثیقه را تا زمانی که DAI وام گرفته شده برگردانده شود، در امان نگه می‌دارند. ارزش وثیقه ای که سپرده می کنید باید همیشه از ارزش DAI صادر شده بیشتر باشد. اگر ارزش وثیقه کمتر از ارزش توکن‌های DAI صادر شده باشد، وثیقه شما نقد می شود. 

ویژگی های دای

DAI: یک استیبل کوین سیستماتیک پایدار

استیبل کوین DAI یک بلوک ساختمانی کلیدی در اکوسیستم رو به رشد DeFi تجارت، استقراض و وام دهی بدون مجوز است.

تولد DAI: ایجاد و صدور

MakerDAO اولین بار در سال 2015 توسط مدیر عامل و بنیانگذار Rune Christensen معرفی شد و Maker Protocol – معماری زیربنای استیبل کوین DAI – در دسامبر 2017 راه اندازی شد.

مدل MakerDAO برای DAI با سایر استیبل کوین های پیشرو متفاوت است . اول، DAI دارای درجه بی سابقه ای از عدم تمرکز است. در حالی که استیبل کوین‌هایی مانند تتر یک ارز دیجیتال با پشتوانه ذخیره دارایی‌های فیات که توسط یک سازمان مرکزی مدیریت می‌شود ارائه می‌کنند، هیچ نهادی صدور DAI را کنترل نمی‌کند. در عوض، کاربرانی که به دنبال نگهداری DAI هستند، دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را در یک قرارداد هوشمند ارائه می‌کنند که از آن‌ها به عنوان وثیقه برای حفظ ارتباط DAI با دلار آمریکا استفاده می‌کند.

دوم، برخلاف اکثر استیبل کوین‌ها که در برابر یک ارز فیات یا ارز دیجیتال وثیقه می‌شوند ، DAI می‌تواند از ارزهای دیجیتال مختلف به عنوان وثیقه استفاده کند: ETH، BAT، USDC، wBTC، COMP و بسیاری دیگر. پروتکل Maker در ابتدا تنها از اتر به عنوان وثیقه پشتیبانی می کرد. با این حال، در نوامبر سال 2019، این فناوری به روز شد تا شامل BAT و USDC شود و سیستم DAI چند وثیقه امروزی را ایجاد کند. افزایش تعداد ارزهای قابل وثیقه ریسک کاربر را کاهش می دهد و ثبات قیمت DAI را افزایش می دهد. گزینه های جدید وثیقه همچنان از طریق رای گیری توسط جامعه MakerDAO اضافه می شود.

سوم، دارندگان توکن DAI در DAI خود سود دریافت می کنند. کسانی که MKR ، توکن حاکمیتی بومی MakerDao را دارند، نرخ پس‌انداز DAI را تعیین می‌کنند و به‌عنوان ضامن برای DAI عمل می‌کنند – به این معنی که در صورت از کار افتادن سیستم، توکن‌های MKR آن‌ها می‌توانند حذف شوند. این ساختار ضامن‌ها را تشویق می‌کند تا از عملکرد مناسب سیستم DAI و توکن‌های وثیقه‌شده آن اطمینان حاصل کنند.

مزیت پایداری برای دارندگان DAI و ویژگی های امنیتی

DAI با ارزش دلار آمریکا مرتبط (یا مرتبط) است. افزایش ثبات قیمت ارائه شده توسط استیبل کوین های DAI، سرمایه گذاران را برانگیخته است تا DAI را نه تنها به عنوان یک ذخیره پایدار با ارزش بلندمدت، بلکه گزینه ای مناسب برای مقاصد مبادلات روزانه ببینند، که منجر به گسترش چشمگیر کاربرد بلاک چین شده است. فناوری و سیستم‌های ارزهای دیجیتال به طور کلی.

آیا DAI می تواند مانند پول معمولی کار کند؟

دای دارای ویژگی های مشابه ارز نقدی روزمره است:

  • دای دارای ذخیره ارزش است: در امور مالی، ذخیره ارزش دارایی است که ارزش آن بدون کاهش ارزش در طول زمان ثابت می ماند. دای طوری طراحی شده است که به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش عمل کند، به این معنی که ارزش آن حتی در بازارهای پرنوسان نیز ثابت می‌ماند.
  • دای را می توان مبادله کرد: شما می توانید دای را همانطور که پول انجام می دهید معامله کنید. می توانید کالاها و خدمات را بفروشید، بخرید یا تجارت کنید. در جوامع کریپتو و دیفای در سراسر جهان پذیرفته شده است اما هنوز پذیرش گسترده ای ندارد. 
  • دای یک واحد حساب است: مانند دلار آمریکا، دای نیز یک واحد استاندارد اندازه گیری در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شود. در حالی که دای به دلار وابسته است، در واقعیت، همانطور که در نمودار پایین تر می بینید، بین 0.96 تا 1.07 دلار حرکت می کند.

آیا DAI را می توان تولید، خرید یا دریافت کرد؟

شما می توانید Dai را با سپرده گذاری دارایی های دیجیتال تایید شده در Maker Vaults ایجاد کنید. می‌توانید دای را از یک صرافی خریداری کنید یا از کیف پولی مانند Linen App برای دریافت آن استفاده کنید (به زودی). در نهایت می توانید دای را به عنوان وسیله پرداخت بپذیرید.

آیا پروتکل Maker بر DAI حاکم است؟

دای به عنوان یک مفهوم توسط سازندگان MakerDAO که یک پروژه منبع باز در اتریوم است، معرفی شد. این یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که از سال 2014 وجود داشته است. آنها پروتکل Maker – یک برنامه غیرمتمرکز – را بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می کنند.

پروتکل Maker به هر کسی اجازه می‌دهد Dai را با وثیقه گذاشتن آن با دارایی‌های دیجیتال ایجاد کند. سایر عناصر سیستم عبارتند از: Governance، Vaults، Oracles و Liquidators. ما به جزئیات وارد این مفاهیم نخواهیم شد، اما اساساً، دای زمانی ایجاد می‌شود که وثیقه را در قالب دارایی‌های دیجیتالی به Vault سپرده‌گذاری کنید و هزینه پایداری را پرداخت کنید.

پروتکل Maker دارای یک توکن حاکمیتی MKR است که اجازه می دهد رای در مورد سیاست های پولی و تغییرات در پروتکل برای اطمینان از سلامت سیستم صادر شود. نمونه هایی از تصمیمات حاکمیتی عبارتند از: نوع وثیقه پذیرفته شده، هزینه های ثبات و سقف بدهی برای یک دارایی خاص. دارندگان توکن MKR در سراسر جهان پراکنده هستند. 

آیا DAI توسط وثیقه مازاد پشتیبانی می شود؟

دای نوعی استیبل کوین است که بیش از حد وثیقه دارد. این بدان معناست که برای هر دای موجود، وثیقه ای بیش از ارزش قفل شده در Maker Vault وجود دارد. ارزش مازاد به عنوان بالشتکی در برابر نوسانات بازار عمل می کند. وثیقه در زمان واقعی توسط پروتکل ساز نظارت می شود. اگر ارزش وثیقه کمتر از حداقل نسبت باشد، وثیقه در خزانه با جریمه 13 درصد نقد می شود. این جریمه، دارندگان Vault را تشویق می کند تا وثیقه را بالاتر از حداقل آستانه نگه دارند. 

چه نوع وثیقه ای پشتیبانی یا مجاز به ورود به خزانه است؟ از امروز، چهار دارایی پشتیبانی می شود: ETH، ارز بومی اتریوم. BAT، یک دارایی دیجیتال صادر شده در بلاک چین اتریوم؛ WBTC (بیت کوین پیچیده)، نمایشی از بیت کوین در بلاک چین اتریوم؛ و USDC ، یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا. 

چرا DAI یک تغییر دهنده بازی است؟

کریپتوکارنسی وعده های زیادی می دهد اما به دلیل نوساناتش همیشه نمی تواند عمل کند. اما دای بسیار قابل اعتمادتر است:

1. دای قصد دارد دقیقاً 1 دلار آمریکا ارزش داشته باشد.

دای به گونه ای طراحی شده بود که پایدار باشد. برخلاف ارزهای دیجیتال معمولی، ارزش یک دای در حدود 1 دلار آمریکا است. به عبارت دیگر، بسیار قابل اعتمادتر از رمزنگاری سنتی است. به نمودار زیر برای تاریخچه ارزش آن نگاهی بیندازید و توجه داشته باشید که چگونه نمودار فوق العاده ثابت است:   

2. این به هر کسی در هر کشوری اجازه می دهد تا سکه ای ضرب کند که دلار آمریکا را ردیابی می کند.

هر کسی در جهان می‌تواند دارایی‌های دیجیتالی پشتیبانی‌شده را در Maker Vault قفل کند و یک سکه دای با دلار آمریکا ضرب کند. این در کشورهایی که ارز ناپایدار دارند یا دسترسی آسان به دلار آمریکا ندارند، قیمتی ندارد.

شما می توانید از وثیقه پشتیبانی شده برای ایجاد Dai در هر زمان استفاده کنید. این مثل قرض گرفتن در مقابل ماشین یا خانه تان در مواقعی است که به آن نیاز دارید. نرخ های بهره (کارمزدهای ثبات) وام های شما در گذشته بین 0 تا 19 درصد APY بوده و به شرایط بازار بستگی دارد.

3. هیچ دولت یا مقامی نمی تواند آن را تعطیل کند.

دای واقعاً مستقل است. کاملاً غیرمتمرکز است، یعنی هیچ دولت یا مقامی نمی تواند آن را تعطیل کند. بنیاد دای مستقر در دانمارک دارایی‌های مادی MakerDAO مانند علائم تجاری و حق چاپ را در خود جای داده است.

سخن آخر

DAI یک استیبل کوین الگوریتمی است که توسط MakerDAO، یک پروتکل مبتنی بر اتریوم، صادر شده و به دنبال حفظ نسبت دقیق یک به یک با دلار آمریکا است. این در درجه اول به عنوان وسیله ای برای وام دادن و قرض گرفتن دارایی های رمزنگاری بدون نیاز به واسطه استفاده می شود – ایجاد یک سیستم بدون مجوز با شفافیت و حداقل محدودیت.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *