بررسی ارز دیجیتال پولکادات polkadot

بررسی ارز دیجیتال پولکادات Polkadot

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

پولکادات یک شبکه بلاک چین است که برای پشتیبانی از زنجیره های فرعی مختلف به هم پیوسته و خاص برنامه به نام پاراچین (مخفف زنجیره های موازی) طراحی شده است. هر زنجیره ساخته شده در Polkadot از چارچوب مدولار Substrate Parity Technologies استفاده می کند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا اجزای خاصی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با زنجیره خاص برنامه خود مطابقت دارد. پولکادات به کل اکوسیستم پاراچین‌هایی اطلاق می‌شود که به یک پلتفرم پایه معروف به زنجیره رله متصل می‌شوند. این پلتفرم پایه، که از لایه نیز استفاده می‌کند، از عملکرد برنامه پشتیبانی نمی‌کند، اما در عوض امنیت پاراچین‌های شبکه را فراهم می‌کند و شامل اجماع، نهایی‌بودن و منطق رأی‌گیری پولکادات است.

تاریخچه پولکادات

Polkadot توسط Parity Technologies تحت رهبری Gavin Wood و Jutta Steiner توسعه داده شده است. هر دوی آنها قبلاً به عنوان مدیران اتریوم خدمت کرده اند. مهمتر از همه، پروژه Polkadot از پشتیبانی بنیاد Web3 نیز برخوردار است. بنیاد Web3 عمیقاً بر ارائه بودجه، حمایت و مزایای تحقیقاتی همراه با همکاری تأکید دارد.

Parity در سال 2015 شروع به کار کرد و شروع به کار بر روی نرم افزار Node برای اتریوم کرد که به عنوان Parity Ethereum Client نامیده می شود. با این حال، Parity تمرکز خود را از آن پروژه به سمت Polkadot و پروژه مرتبط دیگر، Substrate تغییر داد. بنابراین، سفر Polkadot در نوامبر 2017 با توسعه دهندگانی که اولین کد را در GitHub منتشر کردند آغاز شد. متعاقباً، این شرکت دو اثبات مفهومی را در سال 2018 معرفی کرد و به دنبال آن اولین پاراچین پولکادوت را در جولای 2018 به کار گرفت.

ویژگی‌های پولکادات

  • مقیاس‌پذیری
  • مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات
  • قابلیت ارتقای شبکه بدون انجام هاردفورک
  • مدیریت شفاف و غیرمتمرکز
  • تعامل‌پذیری و ارتباط میان‌زنجیره‌ای
  • زنجیره‌ای از انتقال و پردازش داده‌ها
  • عملیات مستقل ایجاد زنجیره‌های خود

مقیاس پذیری

توجه به این نکته مهم است که یک پلتفرم بلاک چین نمی‌تواند مجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز را که به طور مداوم در حال توسعه هستند پشتیبانی کند. با توان عملیاتی محدود و تخصص کمتر در زمان اجرا با بلاک چین های اولیه، مقیاس بندی در موارد مختلف استفاده در دنیای واقعی عملا غیرممکن است.

اکوسیستم پولکادات زنجیره های تخصصی مختلف را به یک شبکه خرد شده خاص می آورد و سپس پردازش موازی تراکنش های متعدد را تضمین می کند. این سیستم می‌تواند در رفع تنگناهایی که در شبکه‌های معمولی که پردازش تراکنش‌ها را یکی یکی انجام می‌دهند، مشهود باشد، مفید باشد.

Polkadot همچنین می تواند وعده های مقیاس پذیری را با ویژگی جدیدی به نام زنجیره های رله تو در تو عمل کند. زنجیره های رله تو در تو می توانند به افزایش تعداد خرده هایی که می توانید به شبکه اضافه کنید کمک کند.

به عنوان زنجیره‌ ای از انتقال و پردازش داده‌ ها

عملکردی که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات سایر زنجیره‌ها را دریافت کرده، آن اطلاعات را پردازش و به زنجیره منبع ارسال کنید. این اولین گزینه به ارز دیجیتال پولکادات اجازه می‌دهد تا به یک لایه مقیاس پذیر برای هر بلاک چین دیگری که به آن نیاز دارد تبدیل شود.

عملیات مستقل ایجاد زنجیره‌ های خود

یعنی رشته‌هایی با قابلیت‌های خود ایجاد کنید، مانند مورد سازگاری برای اجرای قراردادها یا توکن‌های هوشمند. این عمل بومی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و نشانه‌های موجود در شبکه را امکان پذیر می‌کند که می‌توانند از پتانسیل شبکه به طور کامل استفاده کنند.

مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات

در مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات، هر زنجیره در شبکه با توجه به کاربرد خاص خودش بهینه سازی می‌شود. این مدل با مدل سنتی (یک پروتکل برای همه کاربردها) که پلتفرهای قرارداد هوشمند مانند اتریوم از آن استفاده می‌کنند، دارای مقیاس‌پذیری بیش‌تری است و همین زنجیره‌های بیش‌تر و تخصصی‌تر، خود به معنای فرصت بیش‌تر برای نوآوری است.

عدم نیاز به انجام هاردفورک برای ارتقای شبکه

در به روزرسانی‌های خودکار توسعه دهندگان باگ‌هایی که یک نرم افزار دارد را کشف می‌کنند و پیش از آن که سبب اختلال در برنامه شود، آن‌ها را برطرف می‌کنند. همچنین علاوه بر برطرف کردن باگ‌ها با پیشرفت فناوری و کشف راهکارهای بهتر، در هر به روزرسانی قابلیت جدیدی به نرم افزار اضافه می‌شود.

بلاک چین‌ها نیز به منظور اینکه کارکرد بهتری داشته باشند، مانند نرم افزارها نیاز به، بروزرسانی دارند؛ با این تفاوت که به روزرسانی آن‌ها بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از بروزرسانی اپلیکیشن‌ها، مرورگرها و…است. لازمه به روز رسانی بلاک چین‌های معمولی، اشعاب (فورک کردن) شبکه است. به این صورت که ابتدا زنجیره ای جدید با قوانینی جدید تشکیل می‌دهند و سپس اقدام به ترغیب کاربران برای استفاده از این زنجیره می‌نمایند.

مدیریت غیر متمرکز و شفاف

در بلاک چین‌های اولیه، هیچ سازوکار رسمی حاکمیتی وجود ندارد و سهام داران و ذی نفعان پروژه‌ها هیچ گاه حق پیشنهاد دادن یا وتو کردن تغییرات پروتکل را ندارند، مگر افرادی که تحت حمایت افراد صاحب نقوذ پروژه‌ها بودند. اما پروژه ارز دیجیتال پولکادات این مشکل را برطرف کرده است و این شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال دات به روشی کاملاً شفاف و منصفانه مدیریت می‌کنند.

قابلیت ارتباط میان زنجیره‌ ای و تعامل‌ پذیری

برخلاف بلاک چین‌های اولیه که مانند باغ‌هایی هستند که به دور خود دیوار کشیده‌اند و هیچ تعاملی با شبکه‌های دیگر ندارند، شبکه پولکادات قابلیت تعامل پذیری و پیام رسانی میان زنجیره‌ای را برای برقراری ارتباط، مبادله ارزش و به اشتراک گذاشتن عملکردها را برای بلاک چین‌هایی که در شبکه فعال هستند، فراهم کرده است. این قابلیت از این جهت اهمیت دارد که با افزایش تعداد بلاک چین‌های با کاربرد خاص، نیاز به ارتباطات میان زنجیره‌ای و تعامل پذیری بلاک چین‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

با استفاده از این قابلیت پاراچین‌های پولکادات و پل‌های بلاک چینی پولکادات می‌توانند با دارایی‌های موجود در شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم و پروتکل‌های محبوب اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در تعامل باشند.

ساختار ارز پولکادات

  1. زنجیره رله: زنجیره رله ای که همه این زنجیره های پولکادات را به هم متصل می کند، زنجیره پایه پولکادات است. در نتیجه، آنها ممکن است به طور طبیعی نگرانی های مربوط به قابلیت همکاری را در سراسر این زنجیره های پیوند دهنده برطرف کنند.
  2. پاراچین Parachain: زنجیره های موازی که در سراسر شبکه Polkadot جریان دارند به این نام گفته می شود. این سیستم های کمکی با عملیات موازی سازی مقیاس می شوند.
  3. زنجیره پل: این زنجیره زنجیره‌های بلوکی را به هم متصل می‌کند که از مکانیسم‌های حاکمیتی پولکادات استفاده نمی‌کنند.

اهداف ارز دیجیتال پولکادات

اهداف توکن به شرح زیر است:

حاکمیت: پروتکل کاملاً توسط دارندگان توکن کنترل می شود. کارکردهایی مانند تصمیم گیری در مورد ساختار هزینه، اصلاحات پروتکل، و اضافه یا حذف پاراچین می تواند توسط دارندگان انجام شود. تابع مشارکت پروتکل هاردکد خواهد شد.

عملیات: پروتکل سکه پولکادات به درستی کار نخواهد کرد مگر اینکه مکانیسم اجماع به درستی حفظ شود. برای جلوگیری از جریمه شدن برای عملکرد ضعیف، دارندگان توکن DOT باید شرکت کننده فعال باشند.

باندینگ: اعتباربخش‌ها باید توکن‌های DOT را به پاراچین‌های جدید ببندند تا واجد شرایط مشوق‌های مشارکت فعال باشند.

پرداخت: شبکه به دارندگان توکن دات و افرادی که در شبکه فعالیت بالایی داشته باشند، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال DOT اعطا می‌کند. علاوه بر این، برای اضافه کردن پاراچین‌های جدید نیاز است که توکن دات الحاق شود.

مزایای پولکادات

1. Polkadot می تواند با شبکه های دیگر صحبت کند

اتریوم (ETH) بزرگترین بلاک چین قابل برنامه ریزی صنعت ارزهای دیجیتال در حال حاضر است. بر اساس گزارش State of the Dapps، بیش از 80 درصد از برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) در شبکه آن ایجاد می شوند.

متأسفانه، شبکه اتریوم نتوانسته است با گسترش سریع این ارز دیجیتال همراه شود. سیستم کند، شلوغ و پرهزینه است تا زمانی که بتواند به اتریوم 2.0 (Eth2) ارتقا یابد. علاوه بر این، با شبکه های دیگر ناسازگار است.

Polkadot نه تنها مقیاس پذیرتر و سریعتر است، بلکه برای کار با شبکه های دیگر نیز ساخته شده است. توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌هایی ایجاد کنند که برای مثال از هر دو بلاک چین اتریوم و بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

2. پاراچین های پولکادات تراکم را کاهش می دهد

قبلا در مورد سرعت و ترافیک صحبت کردیم. پولکادوت این مسائل را با پاراچین حل می کند. به جای قرار دادن همه برنامه ها در یک شبکه، هر کدام یک بلاک چین (یا پاراچین) کوچک خود را دارد که به زنجیره اصلی متصل می شود.

در واقعیت، این بدان معناست که اگر تقاضا برای یک برنامه افزایش یابد، بر عملکرد سایر برنامه‌های بلاک چین پولکادوت تأثیری نخواهد داشت. در نظر بگیرید که جاده های فرعی ترافیک را از یک گذرگاه شلوغ دور می کند.

3. از زمان راه اندازی تقریباً 800٪ افزایش یافته است

DOT برای اولین بار زمانی که در آگوست 2020 معرفی شد با قیمت 2.76 دلار به ازای هر سکه معامله شد. CoinMarketCap در زمان نگارش مقاله ارزش آن را 33.58 دلار ارزیابی کرد که نشان دهنده افزایش 800 درصدی در مدت کمی بیش از یک سال است که توسط منبع ذکر شده است.

در 15 مه به بالاترین حد خود یعنی 49.69 دلار رسید، قبل از اینکه در آخرین سقوط قیمت کریپتو بیش از نصف سقوط کرد. اگر به خرید پولکادوت فکر می کنید، بررسی کنید که آیا فکر می کنید ارز ارزش بلندمدت دارد یا خیر.

این پتانسیل را دارد که در سال آینده به دستاوردهای قابل توجهی دست یابد، اما همچنین پتانسیل سقوط بسیار بیشتری را دارد. شما می توانید با سرمایه گذاری بلندمدت هر ضرر کوتاه مدتی را تحمل کنید.

4. یکی از بنیانگذاران Polkadot نیز Ethereum را تأسیس کرد

اگرچه Vitalik Buterin مغز اتریوم بود، اما این پروژه توسط گروهی از افراد راه اندازی شد. دکتر گاوین وود، که پیش از تأسیس Polkadot، مدیر ارشد فناوری اتریوم بود، یکی از آنها بود.

رابرت هابرمایر و پیتر چابان، دو بنیانگذار دیگر، هر دو دارای اعتبار و تجربیات قوی در زمینه رمزگذاری و فناوری های توزیع شده هستند.

5. این مجموعه به سرعت در حال رشد است

از آنجایی که صنعت بیت کوین بسیار جوان است، مقایسه پروژه ها و درک اصول اولیه ممکن است چالش برانگیز باشد. ارزش بازار می‌تواند فریبنده باشد. سکه‌ها از انواع روش‌های اعتبارسنجی استفاده می‌کنند و به مسائل مختلفی رسیدگی می‌کنند، اما اطلاعات تاریخی نسبتا کمی در دسترس است.
کادر مدیریت یکی از مواردی است که باید در نظر گرفته شود. یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت این است که چند توسعه دهنده روی پروژه کار می کنند. طبق یک مطالعه اخیر از Electric Capital، جامعه توسعه Polkadot از 197 نفر در سال 2019 به 388 نفر در سال 2020 رسیده است. این هنوز درصد کمی از تعداد کل توسعه دهندگان اتریوم است، اما نشان دهنده محبوبیت و رشد Polkadot است.

برای پایان دادن به بحث ما، باید بگویم که Polkadot به عنوان پروژه ای که قصد دارد وب را از طریق پیوند دادن بلاک چین ها و اجازه دادن به آنها برای برقراری ارتباط، غیرمتمرکز کردن وب را جذب کند، به برنامه های کاربردی جدیدی مانند خدمات (DeFi) اجازه ظهور می دهد.

کیف پول های ارز دیجیتال پولکادات

نام کیف پولوضعیت فعالیتتیم توسعه‌دهندهتوضیحات
Parity SignerفعالParityاندروید و IOS
Polkadot-JSفعالParityتحت وب
Polkadot{.js}فعالParityافزونه مرورگر
PolkawalletفعالPolkawalletاندروید و IOS
Math WalletفعالMath Walletاندروید ، IOS و افزونه مرورگر
Trust WalletفعالTrust Wallet اندروید و IOS
ImTokenفعالImToken اندروید و IOS
OwnbitفعالOwnbit اندروید و IOS
AirGapفعالAirGapاندروید ، IOS و دسکتاپ
SafePalفعالSafePalاندروید ، IOS و کیف پول سخت‌افزاری
Kusama Ledger AppفعالZondaxکیف پول سخت‌افزاری
Atomic WalletفعالAtomic Walletاندروید ، IOS و دسکتاپ
DetherفعالDetherاندروید و IOS
Cobo WalletفعالCoboاندروید و IOS
SwipeفعالSwipeاندروید و IOS
GuardaفعالGuardaاندروید ، IOS ، دسکتاپ و افزونه مرورگر
MixinفعالMixinاندروید و IOS
Fearless WalletفعالSoramitsuاندروید و IOS
Polkadot{.js} (EthWorks)در حال توسعهEthWorksافزونه مرورگر
MetaMaskدر حال توسعهMetaMaskاندروید ، IOS و افزونه مرورگر
Speckleدر حال توسعهSpeckleافزونه مرورگر
KodaDotدر حال توسعهGeefuتحت وب
Subwalletدر حال توسعهyxfدسکتاپ
Spatiumدر حال توسعهSpatiumاندروید و IOS
TokenPocketدر حال توسعهTokenPocketاندروید و IOS

Polkadot چگونه کار می کند؟

بلاکچین‌ها می‌توانند خیلی ساده با استفاده از شبکه پولکادات به بلاکچین‌های دیگر متصل شوند و با پاراچین‌ها به کار خود ادامه دهند. پاراچین‌ها می‌توانند به اعتبارسنجی و افزایش امنیت شبکه کمک کنند. در این شبکه‌ها یک مکان وجود دارد که زنجیره رله (Relay Chain) نام دارد. در این مکان، آدرس معاملات بررسی و داده‌ها استانداردسازی می‌شوند تا تمام نقاط و اعضای شبکه، آن داده را به عنوان یک داده مخرب شناسایی نکنند. همچنین امنیت که یکی از مهم‌ترین عوامل در شبکه بلاکچین است را ارتقا می‌بخشد.

جالب است بدانید که بلاکچین‌های متصل‌شده به پولکادات می‌توانند از الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) استفاده کنند. همچنین قادر به تصمیم‌گیری درباره به‌روزرسانی کدها و نرم افزارهای غیر متمرکز خود هستند و می‌توانند توکن‌های انتخابی خود را اجرا کنند. این موضوع به صورت انتخاب لایه‌ای است که به شبکه‌ها اجازه می‌دهد امنیت خود را حفظ کنند و پروتکل‌های جدید را در خود جای دهند.

سخن آخر

Polkadot می تواند عملکرد چندین بلاک چین را پوشش دهد و به شما کمک می‌کند از هر بلاک چین بهترین استفاده را داشته باشید. در دراز مدت، توسعه دهندگان Polkadot به اصلاح عملکردهای مختلف آن و ارائه نسخه های بهتر ادامه می دهند. پولکادات قادر است تعریفی واقعی از عدم تمرکز در استفاده از بلاک چین ارائه دهد.

با ما همراه باشید در سودپلاس$

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *