طلا یا بیت کوین

طلا یا بیت کوین مسئله این است!

پاندمی کووید-۱۹ درس‌های زیادی در مورد تعدادی از جنبه‌های زندگی به ما آموخت، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها در مورد پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بود. آنچه در طول کرونا شاهد بودیم این بود که مردم به سمت دارایی‌های امن حرکت کردند. از بانک‌های مرکزی بزرگ گرفته تا سرمایه‌گذاران فردی و کوچک‌تر، بسیاری تصمیم می‌گیرند بخش قابل توجهی از دارایی‌های نقدی خود را در این منبع کمیاب ذخیره کنند. سرمایه‌گذاری در طلا بازده خوبی داشته است. با این حال اکنون با کاهش بازدهی طلا نسبت به سال‌های گذشته، ارز دیجیتال سود دهی بهتری نسبت به طلا داشته است به همین دلیل خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری محبوب‌تر شده‌اند.

طلا چرا و چگونه طلا شد؟

طلا دارای سابقه طولانی است که قدمت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال می‌رسد. از اولین باری که انسان طلا را کشف کرد، به علاقه زیادی نسبت به آن منجر شد که هرگز کاهش نیافته است. همین علاقه زیاد افراد باعث پذیرش جهانی طلا به عنوان وسیله مبادله شد. امروزه طلا نه تنها برای مقاصد سرمایه‌گذاری و ساخت جواهرات، بلکه در ساخت برخی وسایل الکترونیکی و پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دوران رکود اقتصادی، افراد به سرمایه‌گذاری در طلا، به دلیل ارزش پایدار آن، تمایل دارند. به بیان ساده تر، طلا به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران در زمان رکود و یا آشفتگی بازار استفاده می‌شود. زمانی که سود سهام، املاک و… کاهش می‌یابد، علاقه به سرمایه‌گذاری طلا افزایش می‌یابد. در حال حاضر نیز میزان طلا در ذخایر بانک مرکزی، ارزش دلار آمریکا و تمایل به نگهداری طلا به عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول، همگی به افزایش قیمت این فلز گرانبها کمک می‌کنند.

فرصت‌ها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی طلا

استفاده از طلا چند مزیت بزرگ برای سرمایه گذاران دارد:

●       ایمنی

دلیل اول محبوبیت طلا به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری، این است که ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد. سوابق قیمتی طلا نشان می‌دهد هرچند مدت شاید کاهش‌هایی داشته باشد اما روند آن همیشه صعودی بوده است. اما در مورد سهام و… تنها می‌توان امیدوار بود که یک شرکت یا صنعت خاص به خوبی کار کند چرا که ارزش سرمایه‌گذاری ما شدیدا به عملکرد آن‌ها بستگی دارد.

●       پوشش ریسک در مقابل تورم

بسیاری از سرمایه گذاران طلا را به عنوان محافظت در برابر تورم می‌دانند. تورم از سال گذشته در حال افزایش است. تورم برای سال ۲۰۲۲ حدود ۷٪ یا بیشتر انتطار می‌رود که بسیار بالاتر از حد معمولی تورم (۲-۳٪) است.

●       محافظ در برابر فاجعه

ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم زیرا می‌خواهیم پول بیشتری به دست آوریم. اما همراه با آن نوعی ترس از دست دادن سرمایه برای ما به وجود می‌آید اما وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در طلا می‌شود، این ترس کمتر می‌شود. به عنوان مثال، اگر طی سقوط بازار سهام در سال ۲۰۰۸، سبد سرمایه‌گذاری ما فقط شامل سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود، قطعا سرمایه خود را از دست می‌دادیم. به همین دلیل است که سرمایه گذاران طلا را به عنوان یک پناهگاه امن در مواقع فاجعه‌های اقتصادی، سیاسی و… می‌دانند.

در مقابل این مزیت ها، سرمایه گذاران باید از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در طلا نیز آگاه باشند:

●       طلا یک دارایی با درآمد غیرفعال نیست.

اکثر کارشناسان مالی از جمله وارن بافت معتقدند که سرمایه‌گذاری باید درآمدزا باشد. طلا به این صورت نیست چراکه وقتی آن را می‌خرید، چیزی تولید نمی‌کند و صرفا آن را نگهداشته‌اید. بنابراین اگر هدف شما به دست آوردن ثروت زیاد است، بهتر است دارایی را پیدا کنید که شما را ثروتمند تر کند.

●       تاخیر عملکرد بلندمدت

در حالی که ممکن است طلا گاهی اوقات از سایر دارایی‌ها بهتر باشد، ممکن است در بلندمدت افزایش قیمت را حفظ نکند. برای مثال، اگر به عنوان پس‌انداز می‌خواهید در سرمایه‌گذاری طلا  کنید و بازار سهام عملکرد مناسبت‌تری داشته باشد عملا نه تنها سود نمی‌کنید بلکه ارزش دارایی شما نیز کاهش می‌یابد.

پیدایش بیت کوین و تعبیر طلای دیجیتال

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، یک ارز دیجیتال است و از نظر ارزش بازار، برترین ارز دیجیتال محسوب می‌شود. بیت کوین توسط یک فرد یا تیمی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکوموتو ایجاد شد که فناوری جدیدی را به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا توصیف کرد. این موضوع باعث پیدایش صنعت کریپتو شد. دوره جدیدی از امور مالی و سرمایه‌گذاری که در آن افراد بالاخره می‌توانند کنترل دارایی‌های خود را داشته باشند و از سلطه بانک‌های مرکزی رهایی پیدا کنند.

یکی از مواردی که باعث شد بیت کوین را طلای دیجیتال بنامد این است که از بیت کوین به عنوان یک روش ذخیره ارزش استفاده می‌کنند. مانند همان کاری که مردم در مورد طلا انجام می‌دهند. حتی با اینکه قیمت بیت کوین در نوسان است سرمایه گذاران آن به ارزش بلندمدت بیت کوین برای جامعه غیرمتمرکز اعتقاد دارند. دلیل دیگر ارزشمندی بیت کوین این است که عرضه آن محدود است (مانند طلا). این ویژگی باعث می‌شود ارزش بیت کوین نیز مانند طلا در اثر کمیابی، در طول زمان افزایش یابد.

بیت کوین چگونه کار می‌کند و پشتوانه‌اش چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بدون نیاز به سیستم مالی یا مقامات دولتی عمل می‌کند. از انتقال همتا به همتا در یک شبکه دیجیتالی استفاده می‌کند که تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را ثبت می‌کند. این شبکه توسط بلاکچین که برای جلوگیری از دستکاری است، بلاک‌های تاریخچه تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. از آنجایی که این انتقال‌ها مستقیماً بین کاربران تأیید می‌شوند و در یک دفتر کل عمومی مشترک قرار دارند، بیت‌کوین نیاز به واسطه‌ای مانند دولت‌ها و بانک‌ها برای تایید تراکنش ندارد. چرا که این شبکه مجموعه‌ای از شرکت‌کنندگان به نام ماینر دارد که این تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. هر زمان که یک تراکنش با موفقیت توسط یک ماینر تأیید شود، یک بیت کوین ایجاد می‌شود و به آن ماینر پاداش داده می‌شود.

بیت کوین دارای حداکثر ۲۱ میلیون کوین است که از این تعداد، ۱۹ میلیون در حال حاضر در گردش هستند. تولید کوین‌های جدید نیز تقریباً هر چهار سال بر اثر هاوینگ به نصف کاهش می‌یابد (تخمین زده می‌شود که تولید کل در سال ۲۱۴۰ به پایان برسد).

منظور از هاوینگ چیست؟ به نصف شدن پاداش ضرب بیت کوین‌های جدید که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد؛ هاوینگ می‌گویند که به حفظ ارزشمندی بیت کوین کمک می‌کند.

هیچ شخص، شرکت، سازمان یا کشوری نمی‌تواند شبکه بیت کوین را کنترل کند و هر کسی می‌تواند بخشی از آن شود. این بدان معناست که بیت کوین به عنوان محصول این شبکه نیز نمی‌تواند توسط بانک‌های مرکزی یا سایر مقامات دولتی کنترل شود. فقدان پشتیبان به این معنی نیست که بیت کوین ارزش ندارد. اکثر ارزهای مورد استفاده در اقتصاد جهانی هیچ گونه پشتوانه‌ای ندارند و دولت‌ها با اقتصاد خود سعی در کنترل ارزش آن دارند.

برای مثال طلا را در نظر بگیرید. طلا ارزشمند است و افراد نگران بی‌ارزش شدن طلای خود نیستند زیرا بازار ثابت کرده است که طلا برای هزاران سال ارزش دارد. به طور مشابه، ارزش بیت کوین از تقاضای بیت کوین ناشی می‌شود و برای حفظ این ارزش نیازی به پشتوانه ندارد.

فرصت‌ها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی بیت کوین

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از موفق‌ترین افراد در جهان جزو سرمایه گذاران بیت کوین هستند. هرچند موفقیت مالی به عوامل متعددی بستگی دارد اما این یک واقعیت است که بیت کوین به عنوان یک ارز جهانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. و همه این افراد موفق معتقدند که بیت کوین مزایای بیشتری نسبت به دلار و سایر ارزهای جهانی دارد. چرا که ارزهای جهانی مستعد چالش‌های زیادی هستند که بر ارزش و قدرت خرید آن‌ها تأثیر می‌گذارد. با بیت کوین، این چالش‌ها کمتر است زیرا هیچ دولت یا کشوری این واحد را کنترل نمی‌کند. برخی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری روی بیت کوین عبارت است از:

 1. بیت کوین ریسک تورم کمتری دارد.

همه ارزهای دنیا توسط دولت‌های مربوطه کنترل می‌شوند. این موضوع گاهی اوقات منجر به نوسانات در ارزش ارزها می‌شود. زیرا دولت‌ها پول بیشتری چاپ می‌کنند. هنگامی که یک ارز ارزش خود را از دست می‌دهد، قدرت خرید آن کاهش می‌یابد که در نهایت منجر به پرداخت پول بیشتر برای خرید محصولات می‌شود.

سرمایه گذاران بیت کوین بر این باورند که این ارز در مقایسه با سایر ارزها ریسک سقوط کمتری دارد. چرا که بیت کوین یک ارز جهانی است که به سیاست‌های دولتی که می‌تواند شکست بخورد و باعث تورم شدید یا سقوط کامل ارز شود، وابسته نیست.

چنانچه شما هم می‌خواهید در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید؛ می‌توانید از خدمات صرافی ایرانیکارت به آدرس  www.iranicard.ir/crypto/  استفاده کنید. شما می‌توانید بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال را در ایرانیکارت معامله کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان بهره‌مند شوید.

 1. بیت کوین قابل حمل است.

با استفاده از ارزهای فیات، حمل مقادیر بالای پول بسیار دشوار و دارای محدودیت است. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به ارزهای دیگر ترجیح می‌دهند. با بیت کوین، می‌توانید به راحتی حدود یک میلیون دلار بیت کوین را در کیف پول دیجیتالی خود حمل کنید.

 1. قابل ردیابی نیست.

یکی دیگر از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین، قابل ردیابی نبودن آن است. با این ویژگی هیچ دولتی نمی‌تواند منبع سرمایه شما را ردیابی کند.

ریسک‌های اولیه سرمایه‌گذاری روی بیت کوین عبارتند از:

 1. نوسانات

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که همواره نوسان قیمت دارد. نوسان داشتن قیمت آن ممکن است برای برخی سرمایه گذاران مورد تایید نباشد.

 1. مقررات ناکافی

بیت کوین به عنوان یک ارز و یک کالا عمل می‌کند. به این معنا که دولت می‌تواند مانند هر کالای دیگری از بیت کوین مالیات بگیرد. اما چون غیرمتمرکز است، مالیات بر آن چالش برانگیز می‌شود. جدید بودن آن باعث شده هیچ کس نمی‌داند آینده آن چگونه خواهد بود.

به صورت کلی، بیت کوین یک سرمایه‌گذاری خوب برای افرادی است که تحمل ریسک بالایی دارند.

سرمایه‌گذاری روی کدام مناسب‌تر است بیت کوین یا طلا

قبل از ایجاد ارزهای دیجیتال، برای محافظت در برابر نوسانات، استفاده از سهام یا طلا بسیار رایج بود. این موارد روش‌های سنتی هستند که موثر هم بوده‌اند اما وجود بیت کوین این مسئله را چالش برانگیز کرده است.

نکاتی که درباره طلا باید بدانید:

 • طلا به عنوان ماده‌ای برای کالاهای مصرفی مانند جواهرات ارزشمند است و به وفور یافت نمی‌شود.
 • صرف نظر از تقاضا، عرضه طلا کم است.
 • طلا قابل ساخت نیست. یک شرکت می‌تواند سهام جدید داشته باشد کند، بانک می‌تواند اسکناس چاپ کند اما چنین چیزی برای طلا وجود ندارد.
 • هرکسی می‌تواند با هر میزان سرمایه‌ای طلا خریداری کند.

نکاتی که درباره بیت کوین باید بدانید:

 • همانطور که گفته شد بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که برخی از ویژگی‌های آن با طلا یکسان اشت.
 • مانند طلا، مقدار محدودی بیت کوین وجود دارد.
 • از نظر قانونمندی، شفافیت و ایمنی، طلا بالاتر از ارز دیجیتال قرار دارد.
 • از نظر کمیابی، هر دو کمیاب هستند.
 • از لحاظ سرعت و قدرت نقدینگی هر دو یکسان هستند.
 • در مورد نوسانات، بیت کوین در مقایسه با طلا بسیار پر نوسان است. طلا معمولا نوسان کمتری دارد.
 • خرید بیت کوین با هر میزان سرمایه‌ای ممکن است. اما برای خرید و فروش آن افراد ملزم به داشتن دانش فنی کار در بازار ارز دیجیتال هستند.

مدیر عامل Grayscale، در مصاحبه‌ای می‌گوید:

 طلا یک سرمایه‌گذاری سنتی در دنیای فیزیکی است، اما دنیای امروز دیجیتال است و به سرمایه‌گذاری دیجیتال نیاز دارد.

بیت کوین و طلا هر دو کمیاب و غیر متمرکز هستند. اما بیت کوین دارای ترکیبی از ویژگی‌های برتر است. ویژگی‌هایی که برای شناخته شدن یک دارایی به عنوان یک پول برای اقتصاد جهانی دیجیتال لازم است.

اینکه می‌توانید بیت‌کوین را به صورت الکترونیکی ارسال کنید یا اینکه می‌توانید از هر نقطه‌ای در جهان به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید، تنها تعدادی از ویژگی‌هایی است که بیت‌کوین را به سرمایه‌گذاری مناسب‌تری تبدیل می‌کند.

مالکیت بیت کوین از طریق بلاک چین قابل تأیید است و انتقال آن آسان‌تر و قابل تعویض‌تر از طلا است. هم طلا و هم بیت کوین، مزایای خاص خود را دارند. با این حال برخی کارشناسان می‌گویند شاید ارزش بازار بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ از ارزش بازار طلا پیشی بگیرد.

سخن آخر

اینکه سرمایه‌گذاری روی بیت کوین مناسب‌تر است یا طلا به میزان تحمل ریسک، اهداف سرمایه گذاری، استراتژی و میزان سرمایه مازاد شما بستگی دارد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *