حداقل سرمایه خرید ارز دیجیتال چقدر است؟

آیا می‌دانید که می‌شود با کمترین سرمایه خرید ارز دیجیتال انجام داد و وارد بازار کریپتوکارنسی شد؟ چندین ارز مجازی در دنیای دیجیتال وجود دارند که به شما امکان سرمایه‌گذاری در یک دارایی را می‌دهند.

با چه مقدار سرمایه می‌توان وارد بازار ارز دیجیتال شد؟

برای شروع به کار، هیچ حداقلی برای سرمایه گذاری وجود ندارد. معتبرترین صرافی‌ها، از جمله صرافی آنلاین والکس، به کاربران خود اجازه می‌دهند که فقط با ۱۰۰,۰۰۰ تومان وارد صنعت شوند. بله درست خواندید؛ برای خرید ارز دیجیتال در صرافی ارز دیجیتال والکس ۱۰۰,۰۰۰ تومان کافیست. با این حال، سرمایه گذاری با چنین پول‌های کمی خوب نیست. زیرا پلتفرم‌ها برای انتقال، فروش یا خرید یک ارز دیجیتال کارمزد دریافت می‌کنند و این کارمزدها نیز ممکن است به سرمایه‌گذاری ناچیز شما آسیب برساند. اگر می‌خواهید شنا یاد بگیرید ولی تاکنون دریا را از نزدیک ندیده‌اید، اولین قدم این است که اولین قدم را به آب بگذارید. اگر با سرمایه کم نتوانید در بازار بازی کنید، بعداً سرمایه زیاد را هم از دست می‌دهید. اگر شنا در قسمت کم عمق استخر را آغاز نکنید، هیچوقت نمی‌توانید از روی دایو به داخل آب شیرجه بزنید.

قبل از سرمایه گذاری و خرید و فروش ارز دیجیتال با هر مبلغی لازم است اصولی‌ترین مفاهیم و قوانین را درک کنید. آنها عبارتند از:

  • پولی را سرمایه‌گذاری کنید که اگر از دستتان رفت، پشیمان نخواهید شد.
  • مهم‌تر اینکه برای سرمایه گذاری کنید هرگز درخواست وام نکنید. اکثر سازمان‌های وام دهنده هنگام سررسید بازپرداخت فقط پول‌شان را می‌خواهند و اگر شما مبلغ وام را در بازار از دست داده باشید هیچ اهمیتی نمی‌دهند. اگر این قانون را برای خرید ارز دیجیتال در نظر نگیرید، ممکن است امیدی که به کسب سود داشتید به زیانی هنگفت تبدیل شود.

مهم‌ترین نکات برای تصمیم‌گیری درباره مبلغ سرمایه‌گذاری

همانطور که قبلاً ذکر شد، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ مگر اینکه اطلاعات اصولی و علمی را دریافت کرده و بر اساس آن عمل کنید.

زمان

سرمایه‌گذاران و دنبال‌کنندگان نکته‌سنج در شبکه‌های اجتماعی دائماً روندها را تحت‌نظر دارند. بهتر است بدانید که سیستم ارزهای دیجیتال چرخه‌های تکراری زیادی دارد و ممکن است این چرخه‌ها بین یک تا دو سال به طول بینجامند. در نتیجه، شما باید در زمان‌بندی دقیق عمل کنید.

ریسک پذیری

در بازارهای مالی هیچ قطعیت ۱۰۰ درصدی وجود ندارد. به همین دلیل، فقط به این فکر نکنید که حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ارز دیجیتال چقدر است؛ بلکه اولاً از خودتان بپرسید از دست دادن چه مقدار پول را می‌توانید تحمل کنید. ثانیاً، مطمئن شوید و دقیقاً تعیین کنید که چه مقدار سود می‌خواهید و به خودتان قول بدهید که وقتی سود مورد نظر را کسب کردید، طمع نکنید، از بازار خارج شوید و پس از خروج حتی اگر قیمت ۱۰۰۰ درصد رشد کرد، افسوس نخورید. زیرا این افسوس شما را از رفتار منطقی در معامله بعدی باز خواهد داشت.

تغییر عقیده

احتمال تغییر عقیده هنگام سرمایه گذاری و خرید ارز دیجیتال زیاد است. بسیاری از افراد به مقداری که به خود وعده داده‌اند، پایبند نمی‌مانند و این امری طبیعی است. وقتی تصمیم می‌گیرید که با چه مقدار پول وارد سرمایه‌گذاری شوید، فضایی را برای تغییرات احتمالی تصمیم‌تان در نظر بگیرید. پول خود را تقسیم‌بندی و در بازه‌های زمانی مختلف (مثلا ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱۲ ماهه) وارد بازار کنید. اگر بتوانید مهندسی‌شده عمل کنید درصد خطا را کاهش می‌دهید و امنیت خود را بالاتر می‌برید.

تحمل بازده

از دست دادن پول نقد بسیار ناراحت‌تان می‌کند؛ درست؟ اما از طرف دیگر، اگر سود کنید و ۲۰ برابر سرمایه اولیه خود را به دست آورید چه احساسی خواهید داشت؟ در سال ۲۰۲۱ بسیاری از سرمایه‌گذاران در رشد بازار میلیاردر شدند. زیرا تمام زندگی خود را فروخته و در بازار ریخته بودند. آیا فردی که چنین احمقانه عمل می‌کند، هنگام سود آنقدر خردمند خواهد بود که سود به دست آمده را نقد کند و بگوید خدا بده برکت؟ البته که نه. این میلیونرهای کذایی منتظر سود بیشتر نشستند و هنوز هم نشسته‌اند! البته دیگر سود نمی‌خواهند. بلکه به شمع‌های روی نمودار التماس می‌کنند که سبز رنگ باشید تا فقط سرمایه اولیه خود را به دست آورند و برای همیشه فرار را بر قرار ترجیح دهند.

تفاوت

باید توجه داشته باشید که ارزهای دیجیتال به طور غیر مستقیم به بازارهای دیگر مرتبط هستند. به همین دلیل ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند؛ البته آگاه باشید که نوسانات مربوط خود را نیز دارند. بهترین کار تنوع بخشی به سبد سرمایه و نریختن همه تخم مرغ‌ها در یک سبد است.

حداقل سرمایه خرید ارز دیجیتال

مدیریت سرمایه

اگر دارایی شما با افت روبرو شود، می‌توانید با پول نقد مقدار بیشتری از آن دارایی را (اینبار با قیمت کمتر) بخرید تا میانگین قیمت تمام شده برای هر واحد از دارایی را کاهش دهید. در این صورت نه تنها از ضرر جلوگیری می‌شود، بلکه حتی سود خواهید برد. با مثالی در این زمینه، مقاله را به اتمام می‌رسانیم:

علی و امیر هر کدام ۱۰۰۰ دلار پول نقد دارند و می‌خواهند آن را صرف خرید ارز دیجیتال کنند. هر دو تصمیم می‌گیرند که سولانا بخرند. قیمت هر واحد سولانا (یعنی هر توکن SOL) برابر با ۱۰۰ دلار است.

  • علی تمام پول خود را وارد می‌کند و ۱۰ واحد سولانا می‌خرد.
  • امیر نصف پول خود را وارد می‌کند و ۵ واحد سوالانا می‌خرد.

اما اوضاع بر وفق مراد پیش نمی‌رود و پس از یک هفته قیمت سولانا به ۵۰ دلار کاهش می‌یابد.

  • علی ۱۰ واحد سولانا به ارزش ۵۰۰ دلار در اختیار دارد و هیچ پول نقدی برای او نمانده است.
  • امیر ۵ واحد سولانا به ارزش ۲۵۰ دلار و همچنین ۵۰۰ دلار پول نقد در اختیار دارد.

این اولین نکته‌ است. اکنون سرمایه علی ۵۰۰ دلار شده‌ است؛ در حالی که امیر ۷۵۰ دلار دارد. اما این تمام ماجرا نیست.

  • علی هیچ‌کاری نمی‌تواند انجام دهد.
  • امیر از ۵۰۰ دلار نقدی که دارد، با ۲۵۰ دلار ۵ واحد دیگر سولانا می‌خرد.

علی ۱۰ واحد سولانا را به قیمت ۱۰۰۰ دلار خریده‌ است اما امیر همان مقدار را با ۷۵۰ دلار. به عبارت دیگر علی به ازای هر توکن SOL مبلغ ۱۰۰ دلار پرداخته‌ است اما امیر ۷۵ دلار. اما باز هم داستان تمام نشده‌ است. قیمت سولانا رشد می‌کند و به ۸۵ دلار می‌رسد.

  • علی همچنان ۱۵۰ دلار در ضرر است. زیرا فقط ۱۰ توکن SOL به ارزش ۸۵۰ دلار دارد. این تمام دارایی اوست.
  • امیر وارد سود شده‌ است. زیرا هم‌اکنون ۱۰ توکن SOL به ارزش ۸۵۰ دلار و همچنین ۲۰۰ دلار نقد دارد.

در این نشست معاملاتی شرایط برای علی و امیر برابر بود. اما یکی از آنها ۱۵۰ دلار از دست داد و دیگری ۵۰ دلار به دست آورد. تنها تفاوت در عملکرد آنها بود.

باز هم آفرین به علی که احساسی عمل نکرد و فقط ۱۵۰ دلار از دست داد. دنیا که به آخر نرسیده، می‌تواند در نشست‌های معاملاتی بعدی مانند امیر عمل کند و پول از دست رفته را جبران کند. اما درصد بالایی از سرمایه‌گذاران در همان مرحله اول که دارایی افت می‌کند، با عصبانیت از معامله خارج می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که هر بار قیمت یک دارایی افت کرد، قطعا باز می‌گردد. اگر چنین فکر کنید دچار تعصب خواهید شد. علی از روی احساسات یا تعصب SOLهای خود را حفظ نکرد؛ بلکه پشت تصمیم او منطق وجود داشت.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *