بلاک چین چیست

بلاک چین (BlockChain) چیست؟

آخرین بروزرسانی:11 مرداد 1400

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. به عبارت دیگر فناوری جدیدی است که برای انجام تراکنش های مالی ارزهای دیجیتال از آن استفاده می شود. فناوری بلاک چین این امکان را به افراد می دهد که ارزهای رمزنگاری خود مانند بیت کوین را ارسال و دریافت کنند. واژه بلاک چین از دو کلمه Block به معنای بلوک و Chain به معنای زنجیره تشکیل شده است. در بلوک ها هرگونه اطلاعاتی می تواند وارد و ثبت شود. در بلاک چین این بلوک ها که حاوی اطلاعات هستند به شکلی زنجیره وار به یکدیگر متصل می شوند و رشته ای از اطلاعات را بوجود می آورند.
یکی از ویژگی های مهم بلاک چین، باز بودن متن است. این فناوری هیچ مالکی ندارد و هیچ فردی در راس این شبکه وجود ندارد که همین عامل باعث افزایش اعتماد اعضای این شبکه می شود. بنابراین می توان گفت مهم ترین و در عین حال عجیب ترین ویژگی بلاک چین این است که به طور خودکار شبکه را مدیریت و تنظیم می کند و قدرت بسیار بالایی برای این کار دارد.

دلیل اهمیت بلاک چین

فناوری بلاک چین طوری است که تقریبا می‌تواند در هر چیزی تراکنش پذیر باشد از جمله نقل و انتقال پول، کالا یا املاک کاربرد داشته باشد. بلاک چین بزرگترین مانع کلاهبردارن است، زیرا هر نوع معامله صورت گرفته با تمام جزییات آن در دفتر کل ثبت شده و همه طرفین معامله می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند.

ویژگی تکنولوژی بلاک‌چین

• ‌‎عدم تمرکز
• ‌‎شفافیت
• ‌‎تغییر ناپذیری

کاربردهای بلاک چین

 1. با استفاده از این فناوری امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش‌ها از بین می‌رود.
 2. استفاده از بلاک چین در زنجیره تأمین و حمل و نقل
 3. با این فناوری می‌توان درست مثل یک جامعه یا سازمان، نوعی حاکمیت را در یک سیستم به‌ وجود آورد که همه بتوانند نسبت به سهامشان و اختیاراتی که دارند در جلو بردن آن سیستم سهیم باشند.
 4. با این فناوری می‌شود دارایی‌ها را به توکن‌های دیجیتال تبدیل کرد و آن‌ها را به صورت یک دارایی قابل انتقال عرضه کرد. 

مشکلات بلاک چین

 1. اصطلاحات تخصصی
 2. گستردگی شبکه
 3. هزینه تراکنش ها، سرعت شبکه
 4. نقص امنیتی غیرقابل اجتناب

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین تمامی اطلاعات و جزییات تک تک تراکنش‌های ارز دیجیتال را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد یک بیت کوین را بیش از دو بار معامله کند (کلاهبرداری) مانع آن می شود. هر بلوکی که داده های جدید را ذخیره کند به بلاک چین اضافه می شود و این گونه با زنجیره ای از چندین بلوک که بهم وصل شده اند عنوان کلی بلاکچین پدید می آید. برای اینکه یک بلوک به بلاک چین اضافه شود، باید چهار اتفاق رخ دهد:

 1. باید یک معامله انجام شود.
 2. پس از خرید، معامله شما باید تأیید شود. این کار را شبکه رایانه ها که بیش از هزاران رایانه هستند و در سراسر جهان گسترده اند انجام می دهند. این شبکه از طریق رایانه بررسی می کند که معامله مطابق سفارش شما انجام شده باشد.
 3. جای ذخیره هر معامله باید در دل یک بلوک باشد. پس از تأیید درستی معامله شما، اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ثبت می شود. در آنجا، اطلاعات معامله شما در کنار بی شمار تراکنش مشابه قرار می گیرد.
 4. به هر بلوک باید هَش (کد) داده شود: پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید به آن بلوک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. پس از گرفتن هَش اختصاصی، آن بلوک به بلاک چین اضافه می شود.

بلاک چین چگونه امنیت کاربران را تامین می کند؟

بلوک های جدید همیشه به شکل خطی و به ترتیب زمانی اضافه می شوند. بنابراین بلوک های جدید همیشه به پایان بلاک چین اضافه می شوند. 
پس از اضافه شدن یک بلوک به انتهای بلاک چین دیگر کار تمام است و برگرداندن و دستکاری بلوک برای تغییر محتوای آن بسیار دشوار خواهد بود. زیرا هر بلوک با هش اختصاصی به خود، و همچنین هش مربوط به بلوک قبل از آن علامت گذاری شده است.
کدهای هش از طریق یک عملکرد ریاضی ایجاد می شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. در صورتی که این اطلاعات به هر طریق دستکاری و ویرایش شود، کد هَش نیز تغییر خواهد کرد. 

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *