سهام چیست؟

سهام چیست؟

آخرین بروزرسانی:29 مرداد 1400

سهام چیست؟

سهام یک نوع ورقه بهادار است که به طور مساوی تقسیم شده است و نشان‌دهنده مالکیت و ادعای دارنده آن بر بخشی از یک شرکت و درآمدها و دارایی های آن است. سهام ها معمولا در بورس اوراق بهادار خرید و فروش می شوند.

ورقه سهم چیست؟

هر گاه شخصی سهامی را از یک شرکت سهامی خریداری کند، ورقه ای را دریافت می کند که نشان دهنده مالکیت او بر مقدار مشخصی از سهام است. این ورقه سندی قابل معامله و دارای ارزش است. ورقه یا برگه سهام شامل اطلاعاتی همچون نام شرکت، شماره ثبت شرکت، نام و مشخصات صاحب سهام و مبلغ اسمی سهام خریداری شده است.

انواع سهام

  1. سهام عادی: زمانی که سهام عادی یک شرکت را خریداری می کنید به این معنی است که شما صاحب بخشی از مالکیت شرکت هستید و به میزان سهمی که از شرکت دارید در سود و زیان آن شریک خواهید بود و حق شرکت در مجامع و جلسات سالیانه را دارید و می‌توانید در رأی‌گیری‌ها و انتخاب اعضای هیئت‌مدیره شرکت کنید.
  2. سهام ممتاز: در این نوع از سهام، دارنده ادعای بیشتری بر روی دارایی ها یا سود شرکت نسبت به سهامداران عادی دارد. درواقع سهم ممتاز ترکیب سهام عادی و اوراق بدهی است. سودی که سهامداران ممتاز به‌صورت سالیانه دریافت می‌کنند تضمینی می‌باشد و شرکت هرسال ملزم به پرداخت سود مقرر به دارندگان سهام ممتاز می‌باشد. در واقع سهامداران ممتاز از اولویت بالاتری در دریافت سود نسبت به سهامداران عادی برخوردار هستند ولی برخی حقوق نظیر حق رأی در مجامع از دارندگان سهام ممتاز سلب می‌شود.

انواع سهام از نظر شکل

  1. سهام با نام: در این سهام، نام مالک آن در ورقه سهام یا همان برگه سهام ذکر شده و در دفتر سهام شرکت نیز ثبت شده است. در این صورت شرکت از هویت صاحب سهام آگاه خواهد بود. این سهام تنها به نام صاحب آن است و برای انتقال آن به شخص دیگر باید تشریفات قانونی طی شود.
  2. سهام بی نام:در سهام بی نام، نام و اطلاعاتی از صاحب سهام در برگه یا در دفتر سهام شرکت ثبت نشده است. مالکیت این سهام به نام شخص خاصی نیست و هرکس که حامل آن باشد مالک آن نیز هست. بنابراین این نوع سهام یک سند تجاری است که تابع قوانین اسناد مالی در وجه حامل است.

حباب قیمتی چیست و چگونه حباب سهام شکل می گیرد؟

وقتی قیمت سهام بیش از حد رشد کند گفته می‌شود آن سهم دارای حباب قیمتی است.

زمانی‌که سرمایه‌گذاران رفتارهای هیجانی و ناشی از طمع، بی‌تجربگی و یا از روی اطلاعات غلط بروز می‌دهند باعث می‌شود قیمت یک سهم خیلی بیشتر از ارزش ذاتی خود افزایش یابد. در این حالت حرکت «دسته جمعی» سرمایه گذاران برای خرید یا فروش سهام در بورس می تواند قیمت سهام را بدون هیچ گونه توجیه اقتصادی و منطقی متأثر سازد و حباب سهام شکل بگیرد.

مزایای سهام برای سرمایه گذاران

۱- شما با خرید سهام، متناسب با درصد مالکیت اوراق در تصمیم‌های مجامع شرکت‌های بورسی حق رای خواهید داشت. در واقع بابت مالکیت هر ورقه سهام یک رای از آن شما خواهد بود.

۲- اگر یک شرکت در یک سال مالی سود خالص را به دست بیاورد، طبق قانون باید حداقل ۱۰ درصد آن را بین سهامداران تقسیم کند.

۳- یکی از بزرگ‌ترین مزایای سهام برای سرمایه‌گذاران وجود بازاری متشکل است که بر اساس آن می‌توانید بدون دغدغه سهام خریداری‌ شده خود را به فروش برسانید.

۴- متناسب با سطح سرمایه خود، می‌توانید در بازار سرمایه سهام بخرید. در واقع سقفی برای ورود سرمایه به بازار بورس وجود ندارد.

تفاوت سهام و اوراق قرضه

  1. صاحبان اوراق قرضه طلبکار شرکت هستند و حق دریافت سرمایه اصلی خود را دارند. در صورت ورشکستگی، طلبکاران نسبت به سایر ذینفعان اولویت قانونی دارند و در صورتی که شرکتی مجبور به فروش دارایی به منظور پرداخت باشد، آن‌ها در اولویت اول هستند.
  2. سهامداران در ردیف آخر قرار دارند و غالباً در صورت ورشکستگی چیزی یا پولی دریافت نمی‌کنند. این بدان معنی است که سرمایه‌گذاری سهام پرریسک‌تر از اوراق قرضه است.
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (2 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *