معرفی ارز مونرو

معرفی ارز دیجیتال مونرو (Monero)

آخرین بروزرسانی:21 فروردین 1399

ارز مونرو یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که با علامت اختصاصی (XMR) وتاکید زیادی بر حفظ امنیت و ناشناس ماندن دارد. کلمه مونرو از واژه‌ای در زبان اسپرانتو به معنای «سکه» آمده است. این ارز دیجیتال در آوریل ۲۰۱۴ عرضه شد. هدف از طراحی مونرو، ایجاد یک ارز دیجیتال بود که بتواند هویت فرستنده و گیرنده را با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین مخفی و ناشناس حفظ کند. ممکن است فکر کنید که بیت کوین یا اتریوم هم این ویژگی ها را دارد، اما تراکنش های این ارز ها قابل ردیابی هستند.

معرفی ارز مونرو

ارز دیجیتال مونرو چگونه تولید می شود ؟

ارز دیجیتال مونرو توسط کارت های گرافیکی (GPU) قابل استخراج است. شما می توانید با در اختیار قراردادن کامپیوتر قدرتمند خود برای شبکه، ارز مونرو با نام XMR استخراج کنید و از آن استفاده کنید. همچنین مونرو را می توانید از صرافی های معتبر خریداری کنید. کیف پول های زیادی برای ذخیره مونرو وجود دارد.

تفاوت مونرو و بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین رمزارز محبوبی است که در تلاش برای حفاظت از هویت کاربران با استفاده از نام‌های ساختگی است. این نام‌ها به صورت تصادفی از ترکیب اعداد و حروف ساخته می شوند. با این حال این روند حریم خصوصی محدودی را ایجاد می کند و از طریق ثبت معاملات در بلاک چین راه دسترسی عمومی باز می شود. حتی آدرس‌های نام‌های ساختگی به طور کامل خصوصی نیستند. مونرو در تراز با بیت کوین قرار داشته و قابل اعتماد است، این بدین معنی است که می توانند جایگزین یکدیگر شده و به جای هم استفاده شوند. همچنین هر معامله‌ای که با بیت کوین انجام شود در بلاک چین ثبت می شود. این کار باعث می شود اگر با بیت کوین معاملات غیرقانونی مانند قمار یا موادمخدر انجام بگیرد به راحتی قابل پیگری بوده و متوقف می شود.  اما معاملات مونرو غیر قابل ردیابی است. به همین دلیل شبکه‌ای امن تر برای کاربران است.

معرفی ارز مونرو

مزیت‌های مونرو نسبت به بیت کوین

الگوریتم استخراج مونرو

استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که به اختصار (ASIC) گفته می‌شود و همینطور کارت‌های گرافیک قدرتمند نسبت به پردازنده رایانه‌ خانگی و لپ تاپ سریع‌تر است. اهمیت این موضوع در این است که برای کاربر معمولی استخراج بیت کوین هیچ ارزشی ندارد. وقتی کاربران نتوانند در استخراج مشارکت کنند پس گروهی خاص از استخراج کننده‌ها با سخت‌ افزار قوی و به صورت متمرکز در کشورهای که هزینه برق کمتر است در شبکه بیت کوین مشارکت می‌کنند.
در مقابل، در الگوریتم مونرو سیستم‌های ASIC امتیاز ویژه‌ای نسبت به سخت افزار معمول رایانه ندارند. هر کاربری می‌تواند نرم افزار مورد نیاز را در رایانه خود نصب کند و استخراج کند. اگر هنوز نمی‌دانید استخراج به چه معناست، به طور خلاصه استخراج کننده به افرادی می‌گویند که برای مشارکت در زنده نگه داشتن و گسترش شبکه بلاک چین و همینطور تایید تراکنش‌ها پاداش می‌گیرند.

انطباق پذیری اندازه بلاک

بلاک مونرو به صورت تقریبی هر دو دقیقه ساخته تکمیل می‌شود، در حالی که هر بلاک بیت کوین در ۱۰ دقیقه تولید می‌شود. بلاک‌های بیت کوین دارای محدودیت حداکثر اندازه هستند و از طرف دیگر برای تایید هر تراکنش، آن تراکنش باید وارد یک بلاک شود، حال آن که بلاک‌های بیت کوین به دلیل حجم بالای تراکنش‌ها به سرعت پر می‌شوند و زمان زیادی در حدود یک ساعت باید منتظر تایید تراکنش بمانید و اگر بخواهید کارتان زودتر راه بیافتد باید کارمزد بیشتری به شبکه بدهید. مونرو از ابتدا به شکلی طراحی شده که بتواند اندازه بلاک را مطابق افزایش در تعداد تراکنش به صورت خودکار تغییر دهد تا کاربران زمان بسیار کمتری را برای تایید منتظر بمانند.

حریم خصوصی

مزیت اصلی مونرو نسبت به بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه اهمیت ویژه تیم توسعه آن به حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربران است. مونرو در حال توسعه پروژه اینترنت مخفی I2P است که با اجرای کامل آن نه تنها کسی نمی‌تواند هویت شما و تراکنش‌های شما را رد گیری کند حتی اگر اینترنت شما کنترل شود استفاده از مونرو قابل تشخیص نخواهد بود.

تبدیل و خرید و فروش

با توجه به پیشتاز بودن بیت کوین و محبوبیت عمومی کسب شده، بسیاری از صرافی‌ها در وهله اول بیت کوین را پذیرفتند و همینطور تعداد فروشگاه‌ها یا خدمات پذیرنده زیادی هم بیت کوین قبول می‌کنند. هر چند مونرو نسبت به بیت کوین در این حد پذیرفته نشده است اما در حدود 2 سالی که از عمر آن می‌گذرد پیشرفت خوبی در گسترش و پذیرش داشته که به رتبه دهم ارزهای رمزپایه صعود کرده است.

قیمت مونرو

با توجه به قیمت مونرو مشخص است که بیت کوین پادشاه ارزهای رمزپایه است. قیمت مونرو هم در حال رشد است و برای خیلی از افراد که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در بیت کوین سرمایه گذاری کنند مونرو یک گزینه جذاب است.

به طور اجمالی مونرو برنده حفاظت از حریم خصوصی، سرعت، امنیت و تمرکز زدایی است و در مقابل بیت کوین محبوبیت، پذیرش، تبدیل پذیری، تعداد بیشتر توسعه دهندگان و قیمت است.

خرید و فروش مونرو در ایران

بازار مونرو نیز مانند دیگر ارزهای رمزپایه در حال رونق گرفتن است. قیمت مونرو مدت‌ها دچار نوسان و افت و خیز پشت سر هم بود، با چندین به روز رسانی که در ساختار آن انجام شد و تمایل صرافی‌های بیشتر به مونرو، قیمت آن ثبات بیشتری پیدا کرد و اکنون در حال رشد قیمت است. در زمان نوشتن این مطلب قیمت آن حدود ۳۸۰ دلار است.
در حال حاضر برای خرید مونرو بیش از ۲۵ صرافی آنلاین ارزهای دلار، یورو یا دیگر ارزهای رمزپایه مثل بیت کوین را برای تبدیل قبول می‌کنند. بسیاری از این صرافی‌ها مثل Bitfinex ، Bittrex و Shapeshift مشهور و شناخته شده هستند. با توجه به محدودیت‌های بانکی و تحریم‌ها در ایران اگر قصد خرید مونرو دارید بهترین روش استفاده از خدمات ویژه پیمنت۲۴ است. کافی است با کارشناسان پیمنت۲۴ تماس بگیرید تا شما را برای خرید مونرو راهنمایی نمایند.

معرفی ارز مونرو

کیف پول‌های مونرو

1- کیف پول‌های دسکتاپ

کیف پول رسمی: کیف پول‌های دسکتاپ معرفی شده در سایت مونرو برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک ارائه شده است.

کیف پول مای‌مونرو (MyMonero): این کیف پول هرچند غیررسمی است اما توسط سایت مونرو تایید شده است.

2- کیف پول‌های گوشی

کیف پول monerujo: این کیف پول برای گوشی‌های با سیستم عامل آندروید ارائه شده و مورد تایید مونرو است.

کیف پول cakewallet: این کیف پول نیز برای گوشی‌های با سیستم عامل آی‌او‌اس ارائه شده و تیم مونرو آن را تایید کرده است.

فرایند شروع استخراج به صرفه مونرو

  1. تهیه سیستم سخت افزاری قدرتمند یا ریگ استخراج
  2. ایجاد کیف پول مونرو به منظور دریافت مونرو های استخراج شده
  3. شروع استخراج با اجرای نرم افزارهای مورد نیاز و پیوستن به استخر استخراج

ساخت کیف پول مونرو

فرایند ساخت کیف پول و دریافت آدرس آن بسیار ساده و با چند کلیک انجام می شود. در حال حاضر دو کیف پول اصلی و تایید شده برای مونرو وجود دارد و می توانید از هر کدام که مایل بودید استفاده کنید.

کیف پول تحت وب مونرو

MyMonero تنها کیف پول تحت وب این ارز دیجیتالی است که توسط «ریچارد اسپاگنی» ایجاد و اداره می‌شود. اسپاگنی خود، از توسعه‌دهندگان اصلی مونرو است.
این کیف پول نیز مانند انواع مشابه خود کار می‌کند و با ایجاد یک حساب کاربری می‌توانید به سرمایه خود دسترسی پیدا کنید. MyMonero تنها با رمزگذاری کلیدهای شما آنها را ذخیره می‌نماید و هیچ‌گونه دسترسی به حساب‌های شما نخواهد داشت.

کیف پول دسکتاپی مونرو

تنها و بهترین کیف پول مبتنی بر دسکتاپ مونرو نیز، کلاینت رسمی آن است و می‌توان آن را از وب‌سایت رسمی مونرو دانلود نمود.

بهترین استخرهای استخراج مونرو

۱- استخراج با MinerGate :

این استخر استخراج برنامه ی مخصوص و ساده ای برای پیوستن به جمع ماینرها دارد. این نرم‌افزار امکان استخراج طیف گسترده‌ای ارزهای دیجیتالی را تنها با چند کلیک ساده فراهم می‌کند. این استخر حدود ۱ درصد کارمزد دارد.

2- استخراج با SupportXRM

کارمزد این این استخر ۰.۶ درصد است و نرم افزار مخصوصی ندارد. بنابراین باید از نرم افزارهای اصلی استخراج مونرو که تحت cmd هستند برای اتصال به این استخر استفاده کنید.
بهترین نرم افزار استخراج که توسط نرم افزار استخراج مونرو با کارت گرافیک که توسط سایت اصلی مونرو هم تایید شده است نرم افزار XMR-Stak است. ورژن جدید این نرم افزار قابلیت استخراج با کارت های گرافیک amd، Nvidia و حتی CPU را دارد.

معرفی ارز دیجیتال مونرو

چند نکته مهم درمورد استخراج مونرو

لپ تاپ هرگز

با کامپیوترهای خانگی هم با اینکه به صرفه نیست می شود استخراج مونرو را انجام داد ولی با لپ تاپ هرگز این کار را نکنید. سخت افزارای لپ تاپ در مقایسه با کیس های کامپیوتری بسیار ضعیف تر هستند و استخراج می تواند به آن ها آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

دمای دستگاه

کارت های گرافیک دمای زیادی تولید می کنند بنابراین حتما استخراج را در یک اتاق خنک و با فن های مناسب انجام دهید. دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از دستگاه های سنسور دما استفاده کنید.

برق مصرفی

مصرف برق کارت های گرافیک بسیار بالاست پس مقداری از سود ارزهای استخراج شده صرف هزینه برق خواهد شد. در ایران برق خانگی تقریبا گران تر از هزینه برق جهانی است. بهتر است که با برق صنعتی و سه فاز این کار را انجام دهید. یک ریگ استخراج با ۶ کارت گرافیک حدود روزانه ۱۰ هزارتومان هزینه برق دارد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *