اخبار ارزدیجیتال

با رشد قیمت بیت کوین دستگاه‌های استخراج قدیمی دوباره سودآور شدند.

با رسیدن قیمت بیت کوین به سطح ۹,۰۰۰ دلار که بالاترین قیمت دو ماه اخیر است، حتی دستگاه‌های استخراج قدیمی هم حداقل برای یک بازه زمانی کوتاه‌مدت، دوباره به سوددهی رسیدند.

به گزارش کوین دسک، بر اساس شاخص سودآوری دستگاه‌های ماینر که توسط استخرهای استخراج Poolin و F2Pool مورد بررسی قرار گرفته است، دستگاه‌های استخراج قدیمی مانند Antminer S9 یا Avalon A۸۵۱، اکنون قادرند با احتساب هزینه برق متوسط ۰٫۰۵ دلاری به ازای هر کیلووات ‌ساعت، سود ناخالص ۱۰ الی ۲۰ درصدی تولید کنند.

برای کسانی که از روش‌های بهبود کارآیی دستگاه‌های ماینر مانند ادغام دو دستگاه S۹ با یکدیگر و یا کاهش ولتاژ کاری دستگاه برای افزایش بهره‌وری استفاده می‌کنند، سود ناخالص دستگاه‌های قدیمی با توجه به قیمت فعلی بیت کوین می‌تواند بین ۳۰ الی ۴۰ دلار هم باشد.

بر اساس گزارشی که کوین‌دسک اوایل هفته جاری منتشر کرد، فصل بارانی پیش‌رو در کشور چین که طبق برآوردها بیش از ۷۰ درصد از توان محاسباتی در شبکه بیت کوین را تأمین می‌کند، با افزایش ظرفیت تولید برق، هزینه‌های مصرف برق را تا کمتر از ۳ سنت (۰٫۰۳ دلار) به ازای هر کیلووات ‌ساعت نیز خواهد رساند.

اگر قیمت بیت کوین و سختی استخراج ثابت باقی بماند، دستگاه‌های ماینر قدیمی مانند S۹ با قیمت‌های فعلی برق، همچنان سودده باقی خواهند ماند. این موضوع حتی پس از وقوع هاوینگ هم که تعداد بیت کوین‌های استخراج شده در هر روز را از ۱٬۸۰۰ به ۹۰۰ عدد کاهش می‌دهد، صادق خواهد بود.

با رشد قیمت بیت کوین دستگاه‌های استخراج قدیمی دوباره سودآور شدند
Antminer S9

در همین حال، دستگاه‌های ماینر پرچمدار از تولیدکنندگان مطرح نظیر Antminer S17 و S19 از بیت ‌مین و همچنین WhatsMiner M20 و M30 از شرکت میکرو‌بی‌تی، با توجه به این شرایط، حتی با قیمت برق ۰٫۰۵ دلاری به ازای هر کیلووات ‌ساعت نیز می‌توانند سودآوری ناخالص در حد ۶۰ درصدی را به همراه داشته باشند.

دمیتری اوشاکوف (Dmitrii Ushakov)، مدیر ارشد بازرگانی بیت‌ریور (BitRiver)، یک شرکت هاستینگ ماینر در روسیه، در این خصوص گفت:

روند تغییرات قیمت بیت کوین در این روزها ممکن است حتی باعث شود ماینرهایی که پیش از این به دلیل نگرانی از سودده نبودن عملیات استخراج این ارز دیجیتال، دستگاه‌های خود را غیرفعال کردند، دوباره فعالیت خود را آغاز کنند.

وی ادامه داد:

معتقدیم پس از هاوینگ اگر تغییرات مثبت قیمت به همین صورت ادامه یابد، هزینه برق در بازه ۳ الی ۴ سنتی به اندازه‌ای مناسب هست که عملیات استخراج با دستگاه‌های قدیمی مانند S۹ نیز سودآور باشد.

به دنبال سقوط قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس (۲۲ اسفند ۹۸) که بدترین سقوط یک روزه قیمت در هفت سال اخیر بود، طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های استخراج قدیمی به ناچار غیرفعال شدند که در نتیجه این اتفاق، در اواخر ماه مارس (اسفند) رقابت در استخراج بیت کوین تا ۱۶ درصد کاهش یافت.

کاهش میزان رقابت در استخراج در کنار روند صعودی قیمت بیت کوین پس از ۱۲ مارس باعث شد تا دستگاه‌های ماینر قدیمی نیز دوباره به سوددهی نسبی برسند. در نتیجه، هش ریت کلی شبکه بیت کوین با رسیدن به ۱۱۰ اِگزاهش در ثانیه (110EH/s)، به بالاترین میزان خود در طی چند هفته قبل رسید.

اما در همین بازه زمانی، قیمت بیت کوین برای چند هفته در حدود ۷٬۰۰۰ دلار قرار گرفت و با توجه به نزدیک بودن وقوع رخداد هاوینگ، با وارد آوردن فشار به فارم‌های استخراج، آن‌ها را به استفاده از ماینرهای قدیمی و عدم سرمایه‌گذاری کلان برای خرید تجهیزات قدرتمندتر و جدید ترغیب کرد.

بارها گفته شده که استخراج بیت کوین یک بازی دائم در حال تغییر است. با توجه به اینکه رخداد هاوینگ در کمتر از دو هفته دیگر به وقوع می‌پیوندد، آن دسته از ماینرهایی که از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنند و در عین حال به منابع برق ارزان‌قیمت دسترسی ندارند، احتمالاً از سوی ماینرهایی که شرایط بهینه‌تری دارند، تحت فشار قرار خواهند گرفت.

فارم‌های استخراج بزرگ پیش‌تر تخمین زده بودند که دستگاه‌های قدیمی‌تر مانند S9، تقریباً ۲۰ درصد از توان محاسباتی کل شبکه بیت کوین را در ماه مارس به خود اختصاص دهند. این عدد نسبت به سال گذشته افت محسوسی را نشان می‌دهد و جایگزینی مدل‌های قدیمی با تجهیزات جدید و قدرتمندتر در اواخر سال ۲۰۱۹، دلیل اصلی این افت است.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *