اخبار ارزدیجیتال خبر

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود.

سلطه (دامیننس) بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال روز شنبه تا ۳۸.۳‌درصد کاهش پیدا کرد. در این میان، اتریوم بیش از پیش خود را به صدر نزدیک‌تر کرده است.

به گزارش دیکریپت، روز شنبه با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، سهم بیت کوین از کل بازار تا نزدیک پایین‌ترین سطح تاریخ کاهش پیدا کرد. همزمان با سقوط سایر ارزهای دیجیتال، سلطه اولین و بزرگترین ارز دیجیتال بازار تا سطح ۳۸.۳‌درصد هم پایین آمد.

در سال جاری میلادی، فقط یکبار سلطه بیت کوین پایین‌تر از این مقدار بوده است که به ماه مه (خرداد) برمی‌گردد. در آن زمان، سلطه بیت کوین به ۳۷.۷۶‌درصد رسیده بود. همچنین، در کل تاریخ ارزهای دیجیتال کمترین سلطه بیت کوین بر بازار ۳۳‌درصد بوده است که در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) رقم خورد. در طول سال ۲۰۱۸، سهم بیت کوین از بازار روی محدوده ۴۰‌درصد بالا و پایین می‌شد.

دامیننس بیت کوین به‌زبان ساده برابر است با ارزش بازار بیت کوین نسبت به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال. مثلاً اگر دامیننس بیت کوین ۴۰درصد باشد، به این معنی است که بیت کوین ۴۰درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. از این شاخص در تحلیل‌ها خیلی استفاده می‌شود.

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود
نمودار سلطه ارزهای دیجیتال بر بازار

پس از سقوط بازار ارزهای دیجیتال در روز شنبه، سلطه بیت کوین دوباره اوج‌گیری کرد و اکنون که در حال نگارش این گزارش هستیم، طبق داده‌های کوین مارکت کپ این شاخص روی عدد ۴۰.۸‌درصد قرار گرفته است.

سقوط بزرگ روز شنبه که از جمعه آغاز شده بود، تمام بازار ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار داد؛ اما در این میان بیت کوین از جمله ارزهایی بود که ضربه سختی خورد. نگرانی‌ها از شیوع کرونای اومیکرون و همچنین اعلام فدرال رزرو آمریکا مبنی بر «خطر بیشتر تورم» بازارهای سنتی را با کاهش مواجه کرد و بازار ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نبود.

با اوج‌گیری فشار فروش بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران، قیمت و سلطه بیت کوین هر دو کاهش پیدا کرد.

البته از روز یکشنبه بیت کوین دوباره به بالا برگشت و بخش بزرگی از سقوط خود را جبران کرد. در روز یکشنبه هر واحد بیت کوین با نرخ حدود ۴۹,۰۰۰ دلار معامله شد که فقط ۱‌درصد پایین‌تر از قیمت روز گذشته‌اش بود و ۱۰‌درصد نسبت به هفته گذشته کاهش پیدا کرده بود.

افزایش سلطه اتریوم

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار هم طی روزهای گذشته با کاهش قیمت مواجه شد؛ اما از نظر سلطه بر بازار با توجه به فروش گسترده بیت کوین، اتریوم روزهای خوبی را تجربه می‌کند. داده‌های بازار نشان می‌دهد سهم اتریوم از بازار حالا حدود ۲۰‌درصد است؛ بالاترین رقم از سال ۲۰۱۸.

برای اینکه رشد سلطه اتریوم را بهتر درک کنید، در ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند ۹۹)، سهم اتریوم از بازار فقط ۱۱‌درصد بود.

برخی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که ممکن است در آینده نزدیک جابه‌جایی (Flippening) رخ دهد و اتریوم جای بیت کوین را در صدر بگیرد.

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود

به تغییر سلطه یک ارز دیجیتال، جابه‌جایی یا فلیپِنینگ می‌گویند. جابه‌جایی زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش بازار یک ارز دیجیتال از ارز دیگری سبقت بگیرد. جابه‌جایی سلطه مهم است؛ چون نشان‌دهنده ماهیت رقابتی بازار ارزهای دیجیتال است.

البته با بررسی بازار می‌‌توان گفت که اتریوم هنوز راه درازی تا پشت‌سرگذاشتن بیت کوین در پیش دارد. ارزش بازار اتریوم در زمان نگارش این گزارش حدود ۴۶‌درصد پایین‌تر از بیت کوین است. برای رسیدن اتریوم به بیت کوین، اگر قیمت بیت کوین را ثابت فرض کنیم، قیمت اتریوم باید دو برابر شود و به بالای ۸,۰۰۰ دلار برسد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *