اخبار ارزدیجیتال خبر

هشدار جامعه مونرو: یک استخر استخراج در آستانه رسیدن به ۵۱ درصد از هش ریت شبکه است.

سرعت رشد هش ریت یکی از استخرهای شبکه مونرو، اعضای جامعه این ارز دیجیتال را نگران کرده است. بسیاری از معامله‌گران اکنون نگران حملات احتمالی به این شبکه و تبعات آن برای کل جامعه مونرو هستند.

به گزارش کوین تلگراف، روز سه‌شنبه، هش ریت یکی از استخرهای استخراج پرایوسی کوین یا ارز دیجیتال خصوصی‌محور مونرو، به اسم «MineXMR» به بیش از ۱.۴ گیگاهش بر ثانیه (GH/s) رسید؛ رقمی که معادل ۴۴ درصد از هش ریت کل شبکه مونرو است. حدود ۱۳,۰۰۰ ماینر در این استخر مشغول به کار هستند و کارمزد آن هم ۱ درصد است. طبق داده‌های سایت آرشیو دات او‌آر‌جی (Archive.org)، استخر MineXMR در ماه اوت (مرداد) تنها ۳۴ درصد از هش ریت کل شبکه مونرو را در اختیار داشت.

اکنون رشد سریع هش ریت این استخر، برخی از طرفداران مونرو را نگران کرده است.

یکی‌ از کاربران ردیت در این باره نوشته‌ است:

همین حالا باید با استخر MineXMR حرف بزنیم! لطفاً به آدرس «support@minexmr.com» که متعلق به ادمین‌های این استخر است، ایمیل بزنید و از آنها بخواهید کاری کنند. رسیدن سهم آنها از هش ریت کل شبکه به ۵۱ درصد، نه به‌نفع جامعه مونرو است و نه به‌نفع خود این استخر.

اگر یک حمله ۵۱ درصدی اتفاق بیفتد، مهاجمان می‌توانند تراکنش‌های شبکه مونرو را تغییر دهند و از روش دو بار خرج کردن استفاده کنند. با وجود این، با توجه به اینکه شبکه مونرو هویت فرستنده و گیرنده را با استفاده از آدرس‌های پنهان و فناوری امضای حلقوی مخفی می‌کند، در این حالت، قابلیت‌های هکرها خیلی محدودتر می‌شود. از نظر تئوری، هکرها فقط برای استخراج بلاک‌های خالی می‌توانند از چنین حمله‌هایی استفاده کنند. علاوه بر این، آنها تنها می‌توانند مونروهای خود را دو بار خرج کنند؛ به این صورت که ارزهای دیجیتال خود را به یک صرافی می‌فروشند و سپس دفترکل دیگری را منتشر می‌کنند.

کاربران ردیت به این موضوع هم اشاره کرده‌اند که استخر MineXMR موقعیت دفاتر خود را که در انگلستان قرار دارد، عمومی کرده است. اگر استخری ۵۱ درصد از هش ریت شبکه‌ای را در اختیار داشته باشد و به دیداس یا سایر حملات کلاهبرداری روی بیاورد، با پیامدهای قانونی کشوری که در آن فعالیت می‌کند، روبه‌رو می‌شود. حتی اگر بیش از ۵۱ درصد از هش ریت شبکه‌ای متعلق به یک استخر استخراج باشد، تنها در صورتی عملکرد یک بلاک چین به‌ خطر می‌افتد که این استخر قصد داشته باشد از موقعیت خود سوءاستفاده کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *