اخبار ارزدیجیتال خبر

سقوط بیت کوین به زیر ۴۳ هزار دلار؛ مقصد بعدی قیمت کجاست؟

آخرین بروزرسانی:18 دی 1400

پس از آنکه بانک مرکزی آمریکا در جریان نشست اخیر خود مجدداً به لزوم افزایش نرخ بهره بانکی در سال ۲۰۲۲ اشاره کرد، قیمت بیت کوین تا ۴۲,۴۰۰ دلار پایین آمد. تحلیلگران می‌گویند برای پیش‌گیری از سقوط عمیق‌تر قیمت، بازار باید سطح ۴۶,۰۰۰ دلاری را پس بگیرد.

به گزارش کوین تلگراف، دقایقی پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو که در آن قانون‌گذاران متعهد به کاهش ترازنامه خود و افزایش نرخ بهره بانکی در سال ۲۰۲۲ شدند، بیت کوین و آلت کوین‌ها نیز با پیروی از بازارهای سهام آمریکا با افت قیمت مواجه شدند.

با اصلاح بازارهای سرمایه و ارز دیجیتال، قیمت بیت کوین به زیر ۴۳,۰۰۰ دلار سقوط کرد و در کمتر از یک ساعت ۲۲۲ میلیون دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد.

سقوط قیمت بیت کوین به کانال ۴۳ هزار دلار؛ فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد
حجم موقعیت‌های معاملاتی لیکویید‌شده در ساعات گذشته

بیت کوین پس از نوسان چند روزه قیمت در حوالی حمایت ۴۶,۰۰۰ دلاری، با موجی از فروش مواجه شد که قیمت را به پایین‌ترین حد روزانه خود در ۴۲,۴۰۰ دلار رساند.

سقوط بیت کوین به زیر ۴۳ هزار دلار؛ مقصد بعدی قیمت کجاست؟
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین/ تتر)

با اطلاعات فعلی، انتظار می‌رود که فدرال رزرو در ماه مارس (اسفند) نرخ بهره بانکی را افزایش دهد و این یعنی فرایند کنترل ترازنامه بانک مرکزی می‌تواند حتی پیش از تابستان آغاز شود.

حال نگاهی به صحبت تحلیلگران پیرامون کاهش اخیر قیمت بیت کوین خواهیم داشت تا تأثیر آنچه را که در هفته‌های آینده در پی سخت‌گیری‌های فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره رخ خواهد داد، ارزیابی کنیم.

آیا سقوط قیمت عمیق‌تر می‌شود؟

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر بازار ارز دیجیتال، ۵ ژانویه (۱۵ دی) با انتشار نمودار زیر این عقب‌نشینی در قیمت را پیش‌بینی کرده بود که شباهت زیادی بین این محدوده قیمت برای بیت کوین با قیمت آن در ماه مه (اردیبهشت) به چشم می‌خورد.

سقوط قیمت بیت کوین به کانال ۴۳ هزار دلار؛ فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد
نمودار قیمت بیت کوین؛ تحلیل رکت کپیتال از نمای ۱ هفته‌ای بازار بیت کوین/ دلار

در همین رابطه رکت کپیتال افزود:

شاهد تثبیت قیمت بیت کوین بین دو میانگین متحرک نمایی (EMA) در بازار صعودی بودیم. در این نمودار میانگین متحرک نمایی ۲۱ هفته‌ای با رنگ سبز و میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای با رنگ آبی از یکدیگر متمایز شده‌اند. اگر قیمت بیت کوین قصد تکرار تاریخ را داشته باشد، ممکن است در کوتاه‌مدت تسلیم شده و به پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای (خط آبی رنگ) سقوط کند.

بیت کوین باید ۴۶ هزار دلار را پس بگیرد

مایکل ون دپوپ (Michael van de Poppe)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، نگاهی عمیق‌تر به رفتار قیمت از ماه مه (اردیبهشت) تاکنون داشته و نمودار زیر را برای توجیه این ‌عقب‌نشینی قیمت منتشر کرده است.

سقوط قیمت بیت کوین به کانال ۴۳ هزار دلار؛ فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد
نمودار قیمت بیت کوین؛ تحلیل ون دپوپ از نمای ۴ ساعته بازار

ون دپوپ افزود:

سناریو افت قیمت بیت کوین به زیر ۴۶,۰۰۰ اینجا رخ می‌دهد. سؤال این است که آیا اینجا معلق خواهیم ماند و با افزایش فشار خرید به بالای ۴۶,۰۰۰ دلار بر می‌گردیم؟ در این صورت، این یک کف قیمتی خواهد بود.

در صورت موفق‌نبودن قیمت در بازگشت به بالای محدوده ۴۶,۰۰۰ دلار، ممکن است بازار یک دوره اصلاح طولانی‌مدت را پیش‌ رو داشته باشد و در این صورت احتمال بازگشت قیمت بیت کوین به محدوده پایین ۳۰,۰۰۰ دلار نیز وجود دارد.

یکی دیگر از تحلیلگران توییتری با نام مستعار نونیا بیزنیز (Nunya Bizniz)، در نمودار زیر به‌طور خلاصه سناریویی را که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، شرح داده است.

سقوط قیمت بیت کوین به کانال ۴۳ هزار دلار؛ فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد
نمودار قیمت بیت کوین و شاخص قدرت نسبی

بیزنیز می‌گوید:

وضعیت نمای ماهانه بازار بیت کوین: افت به زیر سطح فعلی شاخص قدرت نسبی (RSI) ترسناک خواهد بود. این‌ بار چه در انتظار ماست؟

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر به ۲.۱۲۳ تریلیون دلار و نرخ تسلط بیت کوین به ۳۹.۴ درصد رسیده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *