اخبار ارزدیجیتال خبر

بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در ۸ ماه گذشته؛ روند نزولی ادامه‌دار خواهد بود؟

به‌دنبال سقوط شدید قیمت‌ها، بازار بیت کوین شاهد بدترین عملکرد هفتگی خود در ۸ ماه گذشته بود. اکنون کارشناسان معتقدند برای آنکه بتوان گفت روند نزولی در بلندمدت ادامه پیدا می‌کند، باید قیمت زیر سطح ۳۷,۴۰۰ دلار باقی بماند.

به گزارش کوین دسک، پس سقوط شدید قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال، روز گذشته بازار توانست تا حدودی موقعیت خود را تثبیت کند. این در حالی بود که بیت کوین بدترین عملکرد هفتگی خود را در ۸ ماه گذشته به ثبت رسانده است.

در حال حاضر بیت کوین حوالی ۳۵,۰۰۰ دلار نوسان می‌کند و قیمت در ۲۴ ساعت گذشته تقریباً بدون تغییر بوده است. آن‌طور که از داده‌های پلتفرم تحلیلی کوین گلس (Coinglass) پیداست، در طول سه روز گذشته بیش از ۱.۵ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی بیت کوین در بازارهای مشتقه لیکویید شده است.

بیت کوین در طول هفت روز گذشته حدود ۱۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است که عمیق‌ترین سقوط قیمت از مه (اردیبهشت) ۲۰۲۱ است؛ زمانی که ممنوع‌شدن استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال در چین و توییت ایلان ماسک درباره توقف پذیرش بیت کوین برای فروش محصولات تسلا، بازار را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده بود.

به نظر می‌رسد معامله‌گران ارزهای دیجیتال تحت‌تأثیر تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای اجرای سیاست‌های پولی انقباضی قرار گرفته‌اند؛ روندی که از زمان همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان و آشفتگی شرایط اقتصادی در آمریکا، جای خود را به سیاست‌های انبساطی داده بود.

سیاست پولی انقباضی روشی برای کاهش سرعت رشد اقتصادی و تورم است که عمدتاً از طریق افزایش نرخ بهره بانکی و کاهش موجودی ترازنامه بانک مرکزی بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد. در مقابل آن، سیاست پولی انبساطی قرار دارد که در آن بانک مرکزی برای افزایش سرعت رشد اقتصادی، نرخ بهره بانکی را کاهش می‌دهد. پایین‌بودن نرخ بهره بانکی مشتریان مؤسسات مالی را به دریافت وام تشویق می‌کند و در نتیجه عرضه پول به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد؛ موضوعی که می‌تواند در نهایت باعث افزایش قیمت کالا و خدمات و در نتیجه رشد تورم شود.

محرک‌های پولی بانک مرکزی آمریکا که شامل چاپ تریلیون‌ها دلار پول نقد است، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر جهش قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در نظر گرفته می‌شود؛ جهشی که در نهایت با رسیدن قیمت به رکورد ۶۹,۰۰۰ دلاری به پایان رسید.

ریزش اخیر قیمت‌ها، ارزش بیت کوین را به نصف اوج تاریخی قبلی رسانده است؛ موضوعی که شدت نوسان قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال را به‌خوبی به نمایش می‌گذارد.

دیوید دونگ (David Duong)، محقق ارشد کوین بیس، بزرگترین صرافی آمریکا، به‌تازگی گفته است:

یکی از عوامل صعودی برای بازار ارز دیجیتال در طول دو سال گذشته، افزایش حجم محرک‌های پولی به‌دنبال آشفته‌شدن شرایط اقتصادی در دوران همه‌گیری کرونا بوده است؛ روندی که دیگر به پایان خود نزدیک می‌شود.

کتی استاکتون (Katie Stockton)، بنیان‌گذار مؤسسه تحلیلی فیرلید استراتجیز (Fairlead Strategies)، گفته است سقوط قیمت‌ها در طول هفته گذشته ظاهراً «بار احساسی» داشته است.

او می‌گوید:

از آنجایی که چنین نوساناتی [در بازار] رایج هستند، برای آنکه موضع نزولی بلندمدت اتخاذ کنیم، باید منتظر تأیید و بسته‌شدن کندل قیمت زیر محدوده ۳۷,۴۰۰ دلار باشیم.

نجیب ابوکلیه، رئیس‌جهور السالوادور، هم که چند روز پیش گفته بود در جریان سقوط اخیر قیمت‌ها ۴۱۰ بیت کوین به ارزش ۱۵ میلیون دلار خریده، گفته است «برخی از معامله‌گران دارایی خود را با قیمت بسیار کمی می‌فروشند»؛ قیمتی که از ژوییه (تیر) ۲۰۲۱ هرگز در بازار دیده نشده بود.

در حالی که اضطراب ناشی از سقوط قیمت‌ها بسیاری از معامله‌گران را تحت‌تأثیر قرار داده است، یکی از کاربران شوخ‌طبع شبکه اجتماعی رِدیت، نمای هفتگی بازار بیت کوین را به چهره پیکاچو، یکی از شخصیت‌های اصلی انیمیشن پوکمون، تشبیه کرده است.

بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در ۸ ماه گذشته؛ روند نزولی ادامه‌دار خواهد بود؟
شوخی یکی از کاربران رِدیت با نمودار قیمت بیت کوین
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *