اخبار ارزدیجیتال خبر

با وجود بازیابی قیمت‌ها، معامله‌گران حرفه‌ای اتریوم همچنان بدبین هستند.

آن‌طور که از داده‌هی مروبط به بازارهای مشتقه پیداست، معامله‌گران حرفه‌ای تلاش زیادی برای بازیابی قیمت اتریوم نمی‌کنند و احساسات در بازارهای آتی عمدتاً نزولی است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت اتریوم در تاریخ ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) به ۳٬۲۸۰ دلار رسید که نشانگر بهبود ۵۱.۵ درصدی از کف ۲٬۱۶۰ دلاری ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) است. این قیمت پایین‌ترین میزان در ۶ ماه گذشته بوده و تا حدی بیانگر دلیل نزولی‌شدن احساسات معامله‌گران بازارهای مشتقه است.

پریمیوم سالانه قراردادهای آتی اتریوم اما روز گذشته، با وجود افزایش ۱۱ درصدی قیمت تا ۲٬۷۰۰ دلار، به ۲.۵ درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده یک جریان نزولی است. این شرایط شک و تردید سرمایه‌گذاران در رابطه با تغییر سازوکار شبکه اتریوم به اثبات سهام را نشان می‌دهد.

ارتقای پیش‌ روی شبکه اتریوم که بسیاری انتظار آن را می‌کشند و قرار است با استفاده از شاردینگ (Sharding)، به‌طور قابل‌توجهی ظرفیت پردازشی اتریوم را افزایش می‌دهد، باید در اواخر سال ۲۰۲۲ یا اوایل ۲۰۲۳ اعمال شود.

تجزیه‌وتحلیل بلندمدت عملکرد اتریوم حس بهتری به تحلیلگران می‌دهد؛ زیرا این ارز دیجیتال در حال حاضر ۴۵ درصد با رکورد ۴٬۸۷۰ دلاری خود فاصله دارد.

علاوه بر این، ارزش تعدیل‌شده کل سرمایه قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای شبکه اتریوم، علی‌رغم اصلاح قیمت، سطح ۴۲.۸۷ میلیون اتریومی خود را حفظ کرده است.

ارزش کل سرمایه‌قفل‌شده شبکه اتریوم
ارزش کل سرمایه‌قفل‌شده در شبکه اتریوم.

همان طور که در عکس بالا نشان داده شده، ارزش سرمایه قفل‌شده شبکه اتریوم طی سه ماه ۱۶.۵ درصد افزایش یافته که حاکی از رشد بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT) است.

با این حال، به‌دلیل تاخیر در ارتقای شبکه و بدترشدن شرایط کلی جهان، معامله‌گران حرفه‌ای در حال ناامید و مضطرب‌شدن هستند و این احساسی است که شاخص‌های متعدد بازار مشتقه نیز آن را تأیید می‌کنند.

بازار قراردادهای آتی اتریوم به نزولی‌ترین سطح خود در ۷ ماه گذشته رسیده است

سرمایه‌گذاران خرد معمولاً از معاملات آتی سه‌ماهه به‌دلیل تاریخ تسویه ثابت و تفاوت قیمت نسبت به بازارهای نقدی، اجتناب می‌کنند. با این حال، اصلی‌ترین مزیت این نوع قراردادها، نبود نوسان در نرخ تأمین سرمایه (Funding Rate) است و همین خاطر فعالیت پلتفرم‌های آربیتراژی و معامله‌گران حرفه‌ای رو به افزایش است.

اصطلاح نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی به مقدار کارمزدی اشاره دارد که دارندگان قراردادهای لانگ (آنهایی که معتقدند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قراردادهای شورت (آنهایی که معتقدند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به یکدیگر پرداخت کنند تا بازار در تعادل باشد.

این قراردادهای دارای مدت‌ معین معمولاً با اختلاف قیمت کمی نسبت به بازار آنی معامله می‌شوند که نشان می‌دهد فروشندگان برای نگهداری طولانی‌مدت موقعیت‌های معاملاتی، انتظار سود بیشتری دارند. این وضعیت که تنها منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست، اصطلاحاً به‌عنوان کانتانگو (Contango) شناخته می‌شود؛ یعنی شرایطی که در آن قیمت در بازارهای آتی از بازارهای آنی بالاتر باشد.

نرخ پریمیوم سالانه قراردادهای آتی ۳ماهه اتریوم
نرخ پریمیوم سالانه قراردادهای آتی ۳ماهه اتریوم.

قراردادهای آتی معمولاً با پریمیوم سالانه ۵ تا ۱۵ درصدی در شرایط عادی بازار معامله می‌شوند. با این حال، همان طور که در نمودار بالا نشان داده شده، پریمیوم سالانه اتریوم از ۲۰ درصد در ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) به میزان بسیار کم ۲.۵ درصد کاهش یافته است.

اگرچه روند کلی شاخص همچنان مثبت مانده، اما به پایین‌ترین سطح در ۷ ماه گذشته سقوط کرده است. سقوط قیمت اتریوم به ۲٬۳۰۰ دلار در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) باعث شد احساسات نزولی بر سرمایه‌گذاران غلبه کند و حتی بهبود ۱۰ درصدی روز گذشته نیز برای تغییر روند کلی کافی نبود.

در حال حاضر، داده‌ها نشانه‌های کمی از تلاش خریداران برای به دست آوردن مجدد کنترل بازار دارند. اگر این طور بود و خریداران تلاش بیشتری می‌کردند، نرخ پریمیوم قراردادهای آتی اتریوم پس از چنین جهشی در قیمت، مثبت می‌شد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *