اخبار ارزدیجیتال خبر

با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد.

در طول شبانه‌روز گذشته و هم‌زمان با سقوط کم‌سابقه قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال، بیش از یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در صرافی‌های ارز دیجیتال لیکویید شده است. این اتفاق، بزرگترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی از ابتدای سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود.

به گزارش کوین دسک، در طول ۲۴ ساعت گذشته، هم‌زمان با شکسته‌شدن بسیاری از حمایت‌های کلیدی روی نمودارها و تشدید احساس ترس میان معامله‌گران، بیش از ۱ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در بازارهای آتی لیکویید شده است.

لیکوییدشدن زمانی رخ می‌دهد که صرافی برای پیشگیری از سوخت‌شدن مبلغ اولیه‌ای که به معامله‌گر قرض داده است، موقعیت معاملاتی اهرم‌دار آن تریدر را به‌طور کامل ببندد. در واقع پلتفرم‌های معاملاتی با این کار اجازه نمی‌دهند که موجودی حساب یک معامله‌گر به عددی کمتر از بدهی‌اش به صرافی برسد. این اتفاق در درجه اول در بازارهای آتی رخ می‌دهد.

بیت کوین در طول ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اتریوم، بایننس کوین و ریپل هم شرایط مشابهی داشته‌اند. لونا بین تمام ارزهای دیجیتال اسف‌بارترین وضعیت را داشته است و سقوطی ۵۰ درصدی را تجربه کرده که عمدتاً به‌دلیل ریزش غیرعادی ارزش استیبل کوین دلاری شبکه تِرا (Terra)، یعنی «UST» است. در این میان دوج کوین با سقوطی ۶ درصدی در مقایسه با بسیاری از آلت کوین‌ها عملکرد بهتری داشته است.

بیت کوین در ساعات ابتدایی صبح امروز به زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. این سقوط که قیمت بیت کوین را به پایین‌ترین سطح در ۲۹۰ روز گذشته رساند، تا حدی تحت‌تأثیر ریزش ۴.۲۹ درصدی شاخص بورسی نزدک (Nasdaq) است. گفتنی است که بازارهای سهام آسیایی هم معاملات امروز را با ۱ درصد کاهش در شاخص‌های اصلی آغاز کرده‌اند.

سقوط تاریخی امروز، به شکل‌گیری بزرگترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۲ منجر شده است. آن‌طور که از آخرین آمارها پیداست، در این ۲۴ ساعت معامله‌گران بیت کوین ۳۴۶ میلیون دلار، معامله‌گران اتریوم ۳۲۱ میلیون دلار و فعالان بازار لونا ۸۷ میلیون دلار از سرمایه خود را به‌دلیل لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی‌شان در صرافی‌ها از دست داده‌اند که رقمی غیرعادی تلقی می‌شود.

با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد
ارزش موقعیت‌های معاملاتی لیکوییدشده در ۲۴ ساعت گذشته به تفکیک هر ارز.

بیش از ۷۹۳ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی لیکوییدشده مربوط به معامله‌گران لانگ (خریداران) بوده که برابر با ۷۳ درصد از کل مبالغ ازدست‌رفته است. ۲۵۷ میلیون دلار از این یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی، در صرافی «OKX» لیکویید شده است و بایننس و «FTX» هم به ترتیب سهمی ۱۸۱ و ۱۰۲ میلیون دلاری از این جریان دارند.

تعدادی موقعیت‌های معاملاتی باز موجود در بازارهای مشتقه (Open Interest) در این مدت ۵.۶ درصد کاهش یافته است که نشان می‌دهد بخشی از معامله‌گران انتظار دارند قیمت‌ها در ادامه سقوط عمیق‌تری را تجربه کنند و به همین خاطر موقعیت‌های معاملاتی خود را بسته‌اند. ضمن اینکه ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هم در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۸ درصد سقوط کرده است.

در لحظه نگارش این گزارش، به نظر می‌رسد که قیمت‌ها به‌تدریج در حال بازیابی هستند. بیت کوین اکنون با قیمتی بالاتر از ۳۱٬۹۰۰ دلار معامله می‌شود و اتریوم هم خود را به نزدیکی ۲٬۴۰۰ دلار رسانده است. ادامه‌داربودن روند بازیابی قیمت‌ها نیز به وضعیت بازار سهام در روزهای پیش رو بستگی دارد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *