اخبار بورس ایران و جهان

تصویب آیین نامه ثبات بخشی به بازار سرمایه /جزئیات دستورالعمل بازارگردانی سهام

رئیس سازمان بورس گفت: مصوبه جدید شورای عالی بورس، سهام‌داران بزرگ را ملزم می‌کند تا در بازارگردانی بازار سرمایه کمک کنند.

به گزارش  خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران در خصوص نتیجه جلسه امروز شورای عالی بورس اظهار کرد:موضوع جلسه در خصوص تصویب آیین نامه و حفظ ثبات بازار و صیانت از حقوق سرمایه گذاران بود. در اصل این آیین نامه به دنبال حل یک سری از مباحث و ابزاری بود که خلاء آن به نحوی در بازار سرمایه احساس می‌شد.

او بیان کرد: این آیین نامه سبب می‌شود که نهاد‌های های مالی یا سهام داران بزرگ که عمدتا اشخاص حقوقی را تشکیل می‌دهند در بازار سرمایه فعال‌تر شوند در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد که در بحث ابزار‌ها ما به نتایح خوبی دست پیدا کرده ایم به گونه‌ای که بحث بازار گردانی در چندسال پیش به صورت یک طرح در سازمان بورس مطرح شده بود، اما اکنون به عنوان یکی از دستورالعمل‌های اصلی از شنبه به طور وسیع در بازار به کار گرفته می شود.

رئیس سازمان بورس گفت: این ابزار‌ها می‌توانند تا حدی روند بازار را در دست بگیرند و از اُفت هاید شدید تا حدودی جلوگیری کنند و سبب متعادل شدن بازار شوند. در آیین نامه چند اصل مورد تاکید قرار گرفته است که نخست می‌توان به بحث بازار سازی توسط نهاد‌های مالی وسهام داران عمده و  دوم به بازار گردانان که خلاء آن به طور اساسی در بازار حس می‌شود، اشاره کرد.

قالیباف اصل بیان کرد: این مصوبه ناشران و سهام داران بزرگ را ملزم می‌کند تا در بازار سرمایه بازارگردانی کنند که این کمک می‌کند که بحث نقد شوندگی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. ما از اول سال با  نقد شوندگی زیادی مواجه شدیم، اما متاسفانه شرکت‌های بزرگ از این فرصت استفاده نکردند و همین مسئله سبب شد تا عرضه بالا نرود، اما قیمت سهام شرکت سهام‌ها به طور ناگهان افزایش یابد.

او تصریح کرد: استفاده از اوراق اختیار تبعی و سهام خزانه در این مصوبه آمده است.  طبق یکی از بند‌های این آیین نامه شرکت‌ها می‌توانند از این ابزار‌ها در شرایطی که بازار وضعیت خوبی ندارد  بهره بگیرند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: با تصویب این مصوبه بانک ها می توانند بدون نگرانی از بحث های مالیاتی در بازار سرمایه شرکت کنند و افزایش سهام بدهند و از سهام خزانه استفاده کنند.

قالیباف در پاسخ به سوال خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص صندوق تثبیت سرمایه گفت: صندوق تثبیت سرمایه ابلاغ شد و قرار است از شنبه مورد پیگیری سازمان بورس قرار گیرد به گونه ای که صندوق توسعه از سال ۹۴ مکلف شده میزان یک درصد را به صندوق تثبیت واریز کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *