تاثیر سوشالفای در فضای مجازی

تاثیر سوشالفای بر فضای مجازی

آخرین بروزرسانی:18 مهر 1402

اهمیت و تاثیر شبکه‌های اجتماعی در جهان امروز غیر قابل انکار است. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت نداشته باشد یا در کمترین حالت از ساختار آنها آگاه نباشد. این پلتفرم‌ها بر بستر WEB2هستند اما این روزها اینترنت به سمت دیگری پیش می‌رود.

همانطور که می‌دانید، با ظهور فناوری بلاک چین، همه چیز به سمت تکنولوژی جدیدی جهت گرفت که این تکنولوژی در راستای هدف غیر متمرکز کردن، ایده‌های تازه‌ای در جهت خمات مالی، امور روزمره و … ارائه کرد. دنیای بلاک چین فقط در خرید بیت کوین و خرید تتر و پیگیری قیمت ارز‌های دیجیتالی مثل قیمت اتریوم نیست؛ بلکه جهانی بسیار گسترده تر است.

ما قصد داریم در مورد سیستم‌هایی صحبت کنیم که در آینده جای سیستم وب 2 را می‌گیرند. راجه به وب 3، که آمده است تا جهان را یک قدم دیگر به سمت غیر متمرکز شدن پیش ببرد. در این مقاله به تعریف سوشال فای و توضیح کارکرد و ساختار آن می‌پردازیم و آن را با شبکه‌های اجتماعی فعلی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقایسه می‌کنیم.

تاثیر سوشالفای بر فضای مجازی.

سوشال فای چیست؟

سوشال فای (SocialFI) در اصل ترکیبی از دو کلمه‌ی سوشال SOCIAL و DEFI است. سوشال فای در اصل یک پلتفرم شبکه اجتماعی است که با استفاده از اینترنت WEB3.0 و با استفاده از کریپتو، فضای مجازی تازه ای را برای کاربران فراهم می‌کند. فضایی که در آن به محبوبیت کاربران، میزان تعاملشان با یکدیگر و نفوذ و تاثیری که دارند، پاداش داده می‌شود. این فضا درست مانند فضایی مثل اینستاگرام استو فضایی که عده‌ای کاربر معمولی هستند، عده‌ای تولید کننده‌ی محتوا هستند و از این راه به کسب درآمد می‌پردازند.

پس به بیان دیگر سوشال فای ترکیبی از جهان غیر متمرکز و سیستم مالی نوینی است که در نسل سوم اینترنت قابل یافت است. مالکیت دیجیتال در این پلتفرم با استفاده از توکن‌های NFT منتقل می‌شود.

NFT  چیست؟

NFT نوعی ارز دیجیتال است و در اصل مخفف کلمه (NON- FUNGIBLE TOKEN) به معنی توکن غیر قابل تعویض یا توکن غیر مثلی است. این دارایی‌ها غیر قابل تکثیر هستند. حالا توکن غیر مثلی یعنی چه؟ یعنی این توکن‌ها هیچ همتا و همانند و مثالی ندارند و از هر کدام از آنها فقط یکی وجود دارد. پس هر NFT یک دارایی است با هویتی متفاوت و غیر قابل تکثیر یا تعویض. غیر قابل تعویض هم یعنی NFT ها را نمی‌توانید با یکدیگر، یا با ارزهای دیجیتال دیگر تعویض کنید؛ یعنی درست برعکس ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین یا اتریوم که قابل تعویض هستند و می‌شود واحدهای آن‌ها را به هم تبدیل کرد. زیرا قیمت هر واحد NFT با واحد دیگر آن متفاوت است و به‌عنوان‌مثال، مانند بیت کوین نیست که تمام واحدهای آن ارزش و قیمت یکسانی داشته باشند.

با استفاده از توکن‌های NFT می‌توانید حتی مالکیت جزئی از یک اثر ارزشمند را داشته باشید. این مالکیت هم می‌تواند بر روی یک دارایی دیجیتالی باشد و هم می‌تواند بر روی یک ورژن توکنی شده از یک دارایی ملموس در دنیای حقیقی باشد. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید توکن غیر قابل تعویض یا همان NFT یک نقاشی را داشته باشید.

NFT ها بر روی بلاک چین اتریوم استوار هستند و این بلاک چین از توکن­های NFT کاملاً پشتیبانی می‌کند. ساخت و خریدوفروش توکن‌های غیر مثلی یا همان NFTها بر روی بلاک چین اتریوم، بر فریم‌ورک ERC-1155 استوار است. این استاندارد، نگهداری از توکن‌های غیر قابل تعویض را در داخل یک قرارداد هوشمند ممکن می‌سازد.

فضایی در سوشال فای با استفاده از پرداخت با NFT ها.

ویژگی‌های NFT ها به‌صورت تیتروار

  • منحصر به فرد بودن
  • غیر قابل تعویض و تقسیم بودن
  • قابل‌ترید و قابل انتقال بودن
  • امنیت داشتن
  • اصالت داشتن و تقلبی نبودن

فرصت های سوشال فای

  • فرصت ایجاد درآمد برای تولید کنندگان محتوا.
  • فرصت ایجاد توکن هایی برای پاداش و جایزه.
  • فرصت دور زدن فضای سانسور شده و آزادی بیان.
  • فرصت استفاده از DAO برای حاکمیت غیر متمرکز.

توروم (Torum)؛  فضایی تازه در بستر سوشال فای

توروم در اصل یک فضا برای دوستداران دنیای کریپتو و NFT هاست؛ یک شبکه اجتماعی برای بازاریابی متاورسی، بازاریابی NFT ها و ایجاد تعامل و ارتباط با افرادی از جنس جهان مدرن کریپتو. این پلتفرم کاملا غیر متمرکز است و امنیت افراد و اطلاعات و حریم شخصی آنها در سطوح بالایی نگهداری می‌شود و هیچ محدودیتی برای بیان علایق، وجود ندارد.

بسیاری از هنرمندان یا متاورسی‌ها در این پلتفرم با یکدیگر آشنا می‌شوند و حمایت‌های مالی از یکدیگر به عمل می‌آورند. درست است که قبل از توروم هم فضاهایی از این دست وجود داشته اند، اما توروم با رفع مشکلات این شبکه‌ها، با قدرت وارد میدان شد و آینده‌ای روشن در انتظار آن است.

نتیجه گیری

سوشال فای عرصه ی تازه ای در دنیای ارز های دیجیتال است. در این عرصه، هیچ چیز اندازه ی اینترنت WEB3.0 مورد توجه نیست. اطلاعات و امنیت افراد در این بستر بسیار زیاد است و دنیا را هم به سمت غیر متمرکز بودن میبرد.

در آینده قطعا شاهد گسترش بسیار زیاد تکنولوژی بلاک چین در سطح بین المللی خواهیم بود. هر از این تکنولوژی آگاه تر باشیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و مطالب آن برایتان مفید بوده باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *