کارت‌ کریپتو یا ارزهای رمزنگاری شده چیست و چگونه عمل می‌کند؟

با رواج هر چه بیشتر ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف جهان، در ایران هم خرید ارز دیجیتال تبدیل به عنوان روشی امن برای خرید و فروش رمزارزها مورد استفاده قرار گرفت. همزمان استفاده  از ابزار رمزارزها به عنوان وجه خرید و پول رایج هم کم‌کم افزایش یافت و هر روز افراد بیشتری از ارزهای دیجیتال برای خرید‌های خود استفاده می‌کنند.

یکی از انواع کارت‌های اعتباری که در کشورهای مختلف مخصوصاً ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا رایج است کارت‌های پاداش است. این کارت‌ نوعی کارت اعتباری است که بانک یا مؤسسه عامل میزانی از اعتبار را به شما اختصاص می‌دهد و شما می‌توانید از این اعتبار برای خریدهای خود استفاده کرده و در تاریخ بازپرداخت تعیین شده مبلغ را (معمولاً با درصدی از سود) به بانک یا مؤسسه عامل بازپرداخت کنید. این مؤسسات برای تشویق دارندگان کارت به خرید بیشتر معمولاً به‌ازای میزان خرید درصدی از آن را به‌صورت پول نقد یا امتیاز به مشتری بر‌می‌گردانند که این نوعی پاداش یا جایزه به‌حساب می‌آید. این نوع کارت اعتباری را کارت پاداش می‌نامند.

کارت کریپتو یا ارزهای رمزنگاری شده چیست و بر چند نوع است؟

کارت کریپتو یا ارزهای رمزنگاری شده به دو نوع هستند که عملکرد کاملاً متفاوتی هستند. نوع اول کارت پاداش اعتباری رمزارزی نامیده می‌شود و نوع دوم کارت نقدی رمزارزی یا دبیت‌کارت ارز دیجیتال است که عملکرد آن کاملاً با نوع اول متفاوت است. در ادامه هر یک از این دو را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کارت پاداش اعتباری رمزارزی

همان‌طور که در مقدمه بحث گفتیم کارت‌های پاداش نوعی از کارت‌های اعتباری هستند که به‌ازای میزان خرید شما درصدی از مبلغ را به‌عنوان بازگشت وجه نقد یا امتیاز به شما برمی‌گردانند و شما می‌توانید از این پاداش یا امتیاز در خریدهای بعدی خود استفاده کنید یا آن را پس‌انداز کنید.

کارت‌های پاداش رمزارزی هم درست مثل کارت پاداش معمولی با اختصاص میزانی از اعتبار از سوی بانک یا مؤسسه اعتباری به شما و بازپرداخت آن در موعد مقرر کار می‌کند با این تفاوت که میزان پاداش یا جایزه‌ای که باتوجه‌به میزان خرید به شما داده می‌شود به‌صورت ارز دیجیتال خواهد بود.

در بسیاری از موارد این نوع از کارت‌های اعتباری با مشارکت یک بانک یا مؤسسه مالی به‌عنوان صادرکننده و یک صرافی ارز دیجیتال به‌عنوان عرضه‌کننده و بازاریاب ارائه می‌شود. در واقع کارت و اعتبار از سوی بانک یا مؤسسه اعتباری اختصاص داده می‌شود؛ اما پاداش و بازگشت وجه نقد به‌صورت رمزارز به کیف پول صرافی ارز دیجیتال واریز می‌شود و در آن ذخیره می‌شود.

کارت‌های پاداش اعتباری رمزارزی چگونه کار می‌کنند؟

کارت پاداش اعتباری رمزارزی درست مانند هر کارت خرید دیگری برای خرید‌های روزانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. در واقع شما لازم نیست هیچ کار اضافه‌ای انجام دهید و دردسر و زحمت خاصی برای کاربر نخواهد داشت. تنها تفاوت در این است که پس از انجام میزان خاصی از خرید یا خرید نوع خاصی از محصول (بنا به نوع پاداش) به‌صورت خودکار با وجه نقدی که قرار است به‌عنوان پاداش به حساب شما برگردد رمزارز خریداری می‌شود و به حساب شما در صرافی ارز دیجیتال مربوطه واریز می‌شود. نوع این رمزارز باتوجه‌به صرافی ارز دیجیتال مشارکت‌کننده و همین‌طور رمزارز انتخابی شما انتخاب می‌شود.

از میان رمزارزهای رایج در این کارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیت‌کوین (BTC)
 • اتریوم (ETH)
 • داج کوین (DOGE)
 • لایت‌کوین (LTC)
 • جمینی کوین (GUSD)

این که چه مقدار ارز دیجیتال به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنید به نرخ بازگشت وجه صادرکننده کارت اعتباری و قیمت کنونی رمزارزی که دریافت می‌کنید بستگی دارد. مثلاً اگر نرخ پاداش بازگشت وجه ۳٪ باشد و شما ۱۰ میلیون تومان خرید کرده باشید، به اندازه ۳۰۰ هزار تومان بیت‌کوین برای شما خریداری می‌شود و به حساب رمزارزی‌تان واریز می‌شود.

مشهورترین شرکت‌های ارائه‌کننده کارت‌های پاداش اعتباری رمزارزی

در حال شرکت‌های بسیاری به ارائه کارت‌های پاداش اعتباری رمزارزی رو آورده‌اند که تعدادی از این شرکت‌ها را در زیر فهرست می‌کنیم:

 • کارت اعتباری SoFi: با انجام خرید با استفاده از کارت اعتباری SoFi امتیازهایی به دست می‌آورید که قابل تبدیل به ارزهای دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم است.
 • کارت اعتباری Venomo: با پول نقد برگشتی حاصل از خرید با کارت اعتباری Venomo می‌توانید به‌صورت خودکار ارزهای دیجیتال بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و بیت‌کوین کش را خریداری کنید.
 • کارت تجاری Brex: می‌توانید امتیازهای پاداش خود روی این کارت را به بیت‌کوین یا اتریوم تبدیل کنید.
 • کارت اعتباری BlockFi: می‌توانید انتخاب کنید که با پاداشی که از این کارت دریافت می‌کنید از میان چندین ارز دیجیتال یکی را خریداری کنید. از جمله رمزارزهای ارائه شده بیت‌کوین و اتریوم هستند.

کارت‌های نقدی رمزارزی یا کریپتو دبیت کارت

کارت‌های نقدی رمزارزی یا کریپتو دبیت کارت‌ها معمولاً کارت‌هایی شبیه کارت‌های بانکی معمولی هستند که اغلب مربوط به شرکت‌های بزرگی مانند Visa، Mastercard و … هستند. بعضی از صرافی‌های بزرگ و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال از این کارت‌ها برای ارائه خدمات خرید با استفاده از ارزهای مطرح بازار رمزارزها استفاده می‌کنند.

زمانی که از این کارت‌های نقدی رمزارزی استفاده می‌کنید و خرید انجام می‌دهد، مبلغ پرداخت از حساب صرافی ارز دیجیتال یا حساب رمزارزی سرمایه‌گذاری شما کسر شده و به‌صورت خودکار میزان لازم از آن به وجه نقد تبدیل شده و خرید انجام می‌شود. درست مانند کارت‌های خرید معمولی لازم است میزان پول کافی در کارت خود داشته باشید تا بتوانید خرید را انجام دهید و این کارت‌ها اعتباری نیستند.

استفاده از کارت‌های نقدی ارز دیجیتال می‌تواند فرایند خرید از فروشگاه‌هایی که درگاه خرید ارز دیجیتال ندارند را ساده کرده و نیاز به تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد و فرایند زمان‌بر آن را حذف کند. به همین خاطر است که استفاده از این کارت‌ها می‌تواند در میان سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا کند.

مشهورترین کارت‌های نقدی رمزارزی

مهم‌ترین شرکت‌های ارائه‌کننده کارت نقدی رمزارزی همان شرکت‌های اصلی ارائه‌کننده کارت‌های اعتباری و نقدی در جهان هستند:

 • ویزاکارت  Coin Base
 • دبیت کارت Bitpay
 • ویزاکارت Crypto.com
 • ویزاکارت Binance

تفاوت کارت‌های نقدی رمزارزی با کارت‌ پاداش اعتباری رمزارزی

تفاوت این کارت‌های نقدی ارز دیجیتال با کارت‌های پاداش اعتباری ارز دیجیتال این است که کارت‌های پاداش اعتباری ارز دیجیتال شما را مصرف نمی‌کنند و در واقع از ارزهای دیجیتال شما هزینه نمی‌کنند؛ بلکه تنها ارزهای دیجیتال را به‌عنوان پاداش در کیف پول صرافی شما ذخیره می‌کنند. در واقع شما پول معمولی را خرج می‌کنید و تنها پاداش برگشت نقدی را به‌صورت ارز دیجیتال دریافت می‌کنید، درحالی‌که در کارت‌های نقدی ارز دیجیتال شما ارز دیجیتال خود را خرج می‌کنید و آن را به پول نقد تبدیل کرده و مصرف می‌کنید.

کلام آخر

در این مقاله ابتدا با تعریف کارت‌های کریپتو آشنا شدیم. سپس انواع آن را شناختیم. با نحوه کار هر یک از انواع کارت‌های رمزارزی آشنا شدیم و شرکت‌های مطرح ارائه‌کننده خدمات کارت‌های پاداش اعتباری و کارت‌های نقدی رمزارزی را بررسی کردیم. به نظر می‌رسد باتوجه‌به استقبال بالای مردم کشورمان از بازار رمزارزها در آینده می‌توانیم انتظار ظهور و استفاده از چنین کارت‌هایی در کشورمان را داشته باشیم. گرچه موانعی همچون قانون‌گذاری و تأیید بانک مرکزی می‌تواند این امر را کمی به تعویق بیندازد؛ اما احتمالاً در آینده‌ای نه‌چندان دور مردم کشور ما هم بتوانند از نمونه‌هایی از این کارت‌ها استفاده کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(1 )

One thought on “کارت‌ کریپتو یا ارزهای رمزنگاری شده چیست و چگونه عمل می‌کند؟

 1. اگه کارت‌ کریپتو به ایران بیاد خیلی جذاب می‌شه و مطمئنا تعداد کسانی که از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنن و روی اون سرمایه‌گذاری می‌کنن رو به شدت افزایش میده چون همزمان می‌تونن هم خرید کنن و هم سود ببرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *