معرفی و بررسی ارز دیجیتال چین لینک chainlink

معرفی و بررسی ارز دیجیتال چین‌لینک (Chainlink)

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که قرار است نقش مهمی در پیاده‌سازی دنیای واقعی فناوری‌های بلاک‌چین ایفا کند. هدف این شبکه ارائه ورودی بر روی انواع منابع خارجی داده است.

Chainlink از فناوری بلاک چین برای فعال کردن محاسبات در داخل و خارج از بلاک چین استفاده می کند و از آنچه قراردادهای هوشمند ترکیبی می نامد پشتیبانی می کند. شرکت‌هایی که از Chainlink استفاده می‌کنند می‌توانند به هر یک از شبکه‌های اصلی بلاک چین، از جمله اتریوم، سولانا و ترا دسترسی داشته باشند.

بلاک چین چین لینک بر روی پلتفرم اتریوم میزبانی می شود که از پروتکل عملیاتی اثبات کار استفاده می‌کند.  Chainlink یک پروژه بلاک چین منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند کد پروژه را مشاهده کند و مشارکت کند. 

تاریخچه

Chainlink در سال 2017 توسط سرگئی نظروف و استیو الیس، ایجاد شد که در همان سال با استاد دانشگاه کرنل ، آری جولز، مقاله سفیدی را نوشت که پروتکل و شبکه Chainlink را معرفی کرد. Chainlink به عنوان یک “پل” بین بلاک چین و محیط های خارج از زنجیره عمل می کند. این شبکه که قراردادهای هوشمند را ارائه می دهد ، به طور رسمی در سال 2019 راه اندازی شد.

ویژگی‌های کلیدی

  • Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که زنجیره‌های بلوکی را با داده‌های خارج از زنجیره متصل می‌کند.
  • Chainlink از قراردادهای هوشمند ترکیبی برای ادغام کدهای درون زنجیره ای و زیرساخت داده های خارج از زنجیره استفاده می کند.
  • توکن‌های زنجیره‌ای که LINK نامیده می‌شوند، برای پرداخت به اپراتورهای شبکه Chainlink برای بازیابی و آماده‌سازی داده‌های خارج از زنجیره و انجام محاسبات استفاده می‌شوند.

زنجیره بلاک چین می تواند از اشتراک گذاری امن ورودی ها، خروجی ها و محاسبات پشتیبانی کند. برخی از ویژگی های Chainlink عبارتند از:

  • از فیدهای داده غیرمتمرکز پشتیبانی می کند: داده های بسیاری از منابع را می توان به طور ایمن جمع آوری کرد و برای قراردادهای هوشمند ترکیبی استفاده کرد.
  • منابع تصادفی قابل تأیید را ارائه می دهد: برنامه هایی مانند بازی هایی که به تصادفی بودن امن رمزنگاری نیاز دارند می توانند از Chainlink استفاده کنند.
  • اتوماسیون را فعال می کند: قراردادهای هوشمند Chainlink می توانند عملکردهای کلیدی و وظایف رویداد محور را برای شرکت ها خودکار کنند.
  • از قابلیت همکاری متقابل بلاک چین پشتیبانی می کند: Chainlink می تواند پلتفرم های بلاک چین را برای پشتیبانی از تبادل پیام ها، نشانه ها و اقدامات خاص به هم متصل کند. 

Chainlink چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

شبکه چین لینک از برخی جهات مکمل شبکه اتریوم و سایر بلاک چین ها است. Chainlink می تواند ارتباطات ایمن بین پروژه های اتریوم و انواع داده های خارج از زنجیره را تسهیل کند. از آنجایی که توکن LINK چین لینک بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل های پلتفرم اتریوم سازگار است.

توکن‌های اتریوم را می‌توان برای خرید، تسهیل قراردادهای هوشمند و پرداخت پول استخراج‌کنندگان برای راه‌اندازی شبکه اتریوم استفاده کرد. توکن Chainlink تنها یک مورد استفاده دارند و آن پرداخت به اپراتورهای گره در شبکه Chainlink است.

شرط بندی Chainlink مشابه پروتکل عملیاتی اثبات سهام است. اتریوم در حال حاضر از روش اثبات کار استفاده می‌کند، اما به تدریج در حال انتقال به اثبات سهام است. مکانیسم اثبات سهام به شرکت کنندگان شبکه برای موافقت با عدم معامله یا فروش دارایی های ارز دیجیتال خود پاداش می دهد.

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین است که در سال 2017 راه‌اندازی شد. اوراکل موجودیت‌هایی هستند که زنجیره‌های بلوکی را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و در نتیجه به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند بر اساس ورودی‌ها و خروجی‌های منشأ بلاک چین اجرا شوند. در حالی که اوراکل‌های سنتی متمرکز هستند، Chainlink فرآیند انتقال داده‌ها را از طریق استفاده از «قراردادهای هوشمند ترکیبی» غیرمتمرکز می‌کند. توکن LINK برای پاداش دادن به اپراتورهای شبکه Chainlink برای بازیابی داده ها از فیدهای خارج از زنجیره، قالب بندی داده ها به فرمت های قابل دسترس و انجام محاسبات خارج از زنجیره استفاده می شود.

شبکه اوراکل غیرمتمرکز Chainlink سیستمی از گره ها است که به پروتکل های تنظیم شده پایبند هستند. اپراتورهای گوه موظفند توکن های LINK خود را به اشتراک بگذارند – موافقت کنند که معامله یا فروش نکنند. اپراتورهای گره هزینه های خود را بر اساس تقاضا برای منبع خارج از زنجیره ای که ارائه می کنند تعیین می کنند. اپراتورهای گره زنجیره‌ای با بیشترین سهام، بهترین موقعیت را برای کسب جوایز LINK دارند.

اهداف Chainlink

Chainlink قصد دارد با گسترش پشتیبانی خود از محیط های بلاک چین و تسهیل موارد استفاده جدید برای قراردادهای هوشمند هیبریدی به رشد خود ادامه دهد. از آنجایی که ذخیره‌های قابل توجهی از داده‌ها و سوابق هنوز در زنجیره‌های بلوکی نگهداری نمی‌شوند، Chainlink ممکن است فرصت‌های بی‌شماری برای اتصال شبکه‌های بلاک چین با اطلاعات خارج از زنجیره داشته باشد.

در سال 2021، شبکه Chainlink با افزایش بیش از 1000 پروژه، بیش از 75 میلیارد دلار ارزش داشت. Chainlink حداکثر عرضه یک میلیارد توکن دارد که حدود 467 میلیون آن تا فوریه 2022 صادر شده است. 

چرا Chainlink محبوب است؟

اوراکل غیرمتمرکز Chainlink می‌تواند انواع مختلفی از داده‌ها را با بسیاری از بلاک‌چین‌های مختلف متصل کند و برنامه‌های بالقوه زیادی را برای Chainlink ایجاد کند. Chainlink می تواند به ادغام فناوری بلاک چین با بسیاری از صنایع و عملکردهای تجاری کمک کند.

سخن آخر

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین فراهم می کند. قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین شده روی بلاک چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به طور خودکار اجرا می شوند. توکن‌های LINK نشانه دارایی دیجیتالی هستند که برای پرداخت خدمات در شبکه استفاده می‌شوند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *