اخبار ارزدیجیتال خبر

رئیس سازمان بورس: رمزارزها وارد بورس خواهند شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با بسترسازی قانونی توسط بانک مرکزی رمزارزها به بورس وارد می‌شوند.

رمزارزها وارد بورس خواهند شد

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، محمدعلی دهقان دهنوی درباره احتمال قانونی شدن معاملات رمزارزها در بورس اظهار کرد: اکنون رمزارزها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر روزی بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی برای آن‌ها کند، در آن زمان تدابیری جهت ابزارسازی رمزارزها اتخاذ می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «تا چند سال گذشته صحبت‌هایی از احتمال انجام معاملات رمزارزها در بورس کالا مطرح بود، آیا اکنون امکان ورود ارزهای دیجیتال یا رمزارزها در بورس کالا فراهم است یا خیر؟»، گفت: این اقدام هیچ‌گاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

وی با اشاره به اینکه رمزارزها از تکنولوژی بلاک‌چین یا دیگر تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، افزود: این تکنولوژی در بسیاری از دیگر بازارها قابل استفاده است و ما هیچ مانعی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به دلیل استفاده‌ رمزارزها از ارز در واقع به نوعی صحبت از پول به میان است، به همین دلیل باید به طور حتم مقرراتی را برای آن در کشور مشخص کرد، گفت: ظرفیت قانونی رمزارزها در کشور فقط در مرحله استخراج است، رمزارز نوعی کالاست که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمزارز تا این قسمت قانونی است و ما مشکلی با آن نداریم.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه تعیین مقررات رمزارزی که استخراج می‌شود و در دست مردم قرار می‌گیرد بر عهده بانک مرکزی است، عنوان کرد: این بانک تاکنون هیچ دستورالعملی را راجع به رمزارزها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است. ارزی که در کشور به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگاهی را در بازار سرمایه پیدا کند.

وی ادامه داد: اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمزارزها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند، در آن زمان تدابیری را برای ابزارسازی رمزارزها اتخاذ می‌کنیم، اما این اقدام لزوما به معنای استقبال ما از معاملات رمز ارزها در بازار سرمایه نیست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ماهیت رمزارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست، تصریح کرد: گاهی ریسک شدید ریزش برای آن به وجود آمده است و عده‌ای را مالباخته کرده است.

دهقان دهنوی به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و رمزارزها پرداخت و گفت: ریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود، تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و ضرر و زیان ایجادشده در آینده جبران خواهد شد، اما در رمزارزها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد، وجود ریسک‌هایی در رمزارزها سازمان بورس را محتاط کرده است.

میزان سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران

وی در ادامه به میزان سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: اکنون شاهد تعدادی از سرمایه‌گذاران خارجی در بازار هستیم و چند هزار کد معاملاتی خارجی در بازار سهام و بورس کالایی در حال فعالیت هستند که حجم مناسبی از معاملات را به خود اختصاص دادند، اما همچنان راه زیادی را در پیش داریم تا به‌صراحت اعلام کنیم که بورس ایران، بین‌المللی یا دارای فعالیت بین‌المللی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است: در صورت رفع محدودیت‌های تجارت خارجی، فضا برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌شود، همچنین سرمایه‌گذار خارجی در صورت ثبات اقتصاد خارجی با اطمینان بیشتری به بازار سرمایه ایران ورود می‌کند.

آخرین جزئیات راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش

دهقان دهنوی به آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش اشاره کرد و گفت: اکنون چهار بورس در کشور داریم، اگر به دنبال ایجاد بورس جدید هستیم باید فعالیت بین‌المللی مشخص باشد. باید شرکای خارجی از ابتدا حضور داشته باشند تا معاملات بین‌المللی در آنجا شکل بگیرد، در صورت رفع الزامات، مجوز تاسیس بورس در کیش داده می‌شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *