اخبار ارزدیجیتال خبر

مایکرواستراتژی، بزرگترین سرمایه‌گذار سازمانی بیت کوین، وارد ضرر شد.

هم‌زمان به سقوط بیت کوین به زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار، مایکرواستراژی هم در سرمایه‌گذاری‌اش روی بیت کوین وارد ضرر شد. مدیرعامل این شرکت گفته است از آنجایی که بخشی از خریدهای مایکرواستراتژی با دریافت وام انجام شده است، اگر قیمت بیت کوین به زیر ۲۱٬۰۰۰ دلار سقوط کند، ممکن است مجبور شوند بخش دیگری از بیت کوین‌هایشان را به وثیقه‌گذاری برای وام اختصاص دهند. او تأکید کرده است که این شرکت تحت هیچ شرایطی بیت کوین‌هایش را نمی‌فروشد.

به گزارش بیت کوین مگزین، مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، بزرگترین هولدر سازمانی بیت کوین، بعد از کاهش قیمت این ارز دیجیتال در روز سه‌شنبه، روی سرمایه‌گذاری کلی خود وارد ضرر شد. این شرکت بیت کوین‌های خود را به‌طور میانگین با قیمت ۳۰,۷۰۰ دلار خریده است و سقوط بیت کوین به زیر این سطح باعث شد سرمایه‌گذاری آنها روی این ارز دیجیتال در وضعیت زیان‌دهی قرار گیرد.

بیت کوین در چند هفته گذشته عملکرد خوبی نداشته است. این ارز دیجیتال پس از پایان روند صعودی‌اش در اواخر مارس (اسفند)، در طول ۳۶ روز، ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. در هفت روز گذشته هم قیمت بیت کوین بیش از پیش کاهش یافته‌ و با سقوطی ۱۹.۴۷ درصدی به ۳۰,۰۰۰ دلار نزدیک شده‌ است.

آخرین کندل روزانه سرخ‌رنگ بیت کوین اما، باعث شد میکرواستراتژی، یکی از بزرگترین هولدرهای بیت کوین هم وارد ضرر شود؛ چراکه این کندل پایین‌تر از متوسط قیمت خرید این شرکت بسته‌ شد. مایکرواستراتژی که سهام آن در بورس نزدک (Nasdaq) معامله می‌شود، بیش از ۱۲۹,۰۰۰ بیت کوین را با میانگین قیمت ۳۰,۷۰۰ دلار خریداری کرده است. گفتنی است که قیمت بیت کوین بامداد امروز در پایین‌ترین سطح به ۲۹٬۷۰۰ دلار رسیده بود.

آخرین خرید این شرکت مربوط به ماه آوریل (فروردین) می‌شود. در آن زمان، مایکرواستراتژی ۴,۱۶۷ بیت کوین را با قیمت متوسط ۴۵,۷۱۴ دلار و با هزینه کلی ۱۹۰.۵ میلیون دلار خریداری کرده بود. شایان ذکر است که این مؤسسه برای تأمین منابع مالی موردنیاز برای خرید خود از وام با پشتوانه بیت کوین استفاده کرده بود. در نتیجه، اگر قیمت بیت کوین به زیر ۲۱,۰۰۰ دلار برسد، مایکرواستراتژی به‌خاطر ماهیت پشتوانه وام خود در معرض خطر مارجین کال قرار می‌گیرد؛ یعنی به این خاطر که ارزش بیت کوین‌های وثیقه‌گذاری شده برای وام از مبلغ تضمین‌شده پایین‌تر می‌آید، بانکی که به مایکرواستراتژی وام داده است، می‌تواند از آنها بخواهد که رقم وثیقه‌گذاری‌شده را افزایش دهند. اگر این شرکت بخواهد از این اتفاق و فروش بیت کوین‌های خود جلوگیری کند، مجبور است برای حمیات از وام خود، بیت کوین‌های بیشتری را وثیقه‌گذاری کند.

مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی هم تأکید کرده است که آنها هرگز بیت کوین‌هایشان را نخواهند فروخت و اگر لازم شود مقدار بیت کوین‌های وثیقه‌گذاری‌شده را بیشتر خواهند کرد.

علاوه بر مایکرواستراتژی تسلا، شرکتی که ایلان ماسک آن را رهبری می‌کند هم روی بیت کوین‌های خود ضرر کرده است؛ البته ضرر تسلا قبل از مایکرواستراتژی رخ داد و میانگین خرید آن کمی بیشتر از مایکرواستراتژی است. بر اساس داده‌های وب‌سایت «BitcoinTreasuries.net»، تسلا در سال گذشته ۴۳,۲۰۰ بیت کوین را با هزینه کلی ۱.۵ میلیارد دلار خریداری کرده است. هزینه هر کدام از بیت کوین‌های این شرکت به‌طور متوسط ۳۴,۷۰۰ دلار تمام شده است. به‌ عبارتی دیگر، تسلا تا زمان انتشار این مطلب حدود ۱۰ درصد ضرر تحقق‌نیافته دارد که کل آن حدود ۱۵۵ میلیون دلار می‌شود.

البته هنوز مشخص نیست که این شرکت‌های سهامی عام می‌خواهند با وضعیتی که دارایی‌های بیت‌ کوین آنها برای مدتی طولانی با ضرر مواجه می‌شوند، چگونه برخورد کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *