اخبار بورس ایران و جهان

سبقت بورس از دلار و سکه

اقتصاد نیوز : شاخص کل بورس در سه روز ابتدایی هفته مجموعا ۹۸ هزار و ۷۶۴ واحد بالا آمده و بازدهی بورس در این سه روز ۷.۲ درصد بوده است. روند تغییرات نرخ رشد شاخص کل نیز روندی صعودی داشته است، در روز شنبه شاخص کل ۱.۷ درصد رشد کرد، روز یکشنبه ۲.۶ درصد و در روز دوشنبه ۲.۷ درصد رشد کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، در معاملات روز ‌دوشنبه شاخص کل 38 هزار واحد رشد کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 6 هزار و 939 واحدی تا رقم 417 هزار واحد بالا آمد. در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید به رقم 2 هزار و 477 میلیارد تومان رسید که هزار و 789 میلیارد تومان بیشتر از ارزش صف‌های فروش بود.

برترین تقاضاها؛ صف خرید سنگین تاپیکو

در پایان معاملات روز دوشنبه، 204 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید 2 هزار و 477 میلیارد تومان بود. در بورس، نمادهای تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین)، خزامیا (شرکت زامیاد) و خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) بیشترین تقاضا را داشتند و در فرابورس نماد دی (بانک دی) بیشترین تقاضا را داشت. پس از بانک دی، بیشترین تقاضا به نمادهای کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر) و شغدیر (پتروشیمی غدیر) اختصاص داشت. برای تحلیل تکنیکال گروه بانکی و برخی سهم‌های مهم این گروه، تحلیل کارشناس را از «اکوایران» ببینید. 

برترین عرضه‌ها؛ تداوم سقوط قیمت پدرخش

در پایان معاملات دیروز، 42 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش 688 میلیارد تومان بود. در بورس بیشترین عرضه به پدرخش (شرکت درخشان ایران) تعلق داشت. پس از پدرخش، انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) و قنیشا (قند نیشابور) بیشترین عرضه‌های بورس را داشتند و در فرابورس برای پنجمین روز کاری پیاپی، اوراق مرابحه دولت، اراد 55، اراد 54 بیشترین عرضه را داشتند. شرکت دامداری تلیسه نمونه (با نماد معاملاتی تلیسه) در رتبه‌ بعدی بیشترین عرضه قرار داشت.

صف های بورس

بیشترین افزایش قیمت؛ رشد 12 درصدی قیمت مرقام

بیشترین افزایش قیمت در معاملات بورس دوشنبه به نماد مرقام (شرکت ایران ارقام) تعلق داشت. پس از ایران ارقام، شرکت پتروشیمی اراک (با نماد معاملاتی شاراک) بیشترین رشد قیمت را داشت. نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) نیز در رتبه‌ بعدی بیشترین افزایش قیمت معاملات بورس تهران قرار گرفت. در معاملات فرابورس نیز اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی (تملی808، تملی708، تملی804، تملی612، تملی808 و تملی805) با رشد 5 درصدی قیمت، بیشترین رشد قیمتی را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ دومین روز پیاپی نزول قیمت قصفها

شرکت قند اصفهان (با نماد معاملاتی قصفها) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود اختصاص داد. پس از آن‌که در دو هفته اخیر سهام قند اصفهان از هزار و 380 تومان به 2 هزار و 460 تومان رسید، یکشنبه و دوشنبه با کاهش قیمت مواجه شد. دیروز قیمت قصفها 4.67 درصد کاهش یافت. پس از شرکت قند اصفهان، سهام شرکت‌های پارس خزر (لخزر) و لبنیات پاک (غپاک) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی704، تملی702، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9811، تسه9709، شرکت تلیسه و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9902 همگی با درصد کاهش، بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

شاخص کل بورس در سه روز ابتدایی هفته مجموعا 98 هزار و 764 واحد بالا آمده است. بازدهی بورس در این سه روز 7.2 درصد بوده، به عبارت دیگر ارزش پورتفوی سهام‌داران به طور متوسط 7.2 درصد بیشتر شده است. روند تغییرات نرخ رشد شاخص کل نیز روندی صعودی داشته است، در روز شنبه شاخص کل 1.7 درصد رشد کرد، روز یکشنبه 2.6 درصد و در روز دوشنبه 2.7 درصد رشد کرد. در روز دوشنبه قیمت سهام 77 درصد شرکت‌های بورسی و فرابورسی افزایش یافت. از سوی دیگر بورس در این سه روز با مازاد تقاضای زیادی مواجه بوده است. هرچند که در روز دوشنبه ارزش صف‌های خرید 16 درصد کاهش یافت و ارزش صف‌های فروش 20 درصد افزایش داشت، اما همچنان مازاد تقاضای بازار رقم قابل توجه هزار و 789 میلیارد تومان است.

صف‌های خرید سنگین در پایان معاملات دیروز در کنار ورود 690 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس نشان از گام‌های محکم بورس به سمت بالا دارد. در معاملات روز دوشنبه ارزش معاملات بورس 9 درصد رشد کرد و به رقم 24 هزار و 122 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد بورس نیز 2.4 درصد رشد کرد و رقم 20 هزار و 36 میلیارد تومان را ثبت کرد. رشد ارزش معاملات به معنی افزایش نقدشوندگی بازار سهام است. در مجموع به نظر می‌رسد در وضعیت بازارهای سکه و ارز، روند صعودی تقاضای بورس فعلا ادامه یابد.به خصوص که در سه روز اخیر بازدهی بورس با اختلاف از بازدهی قیمت دلار و سکه بالاتر بوده است. به نظر می رسد روند قیمت طلای جهانی از تیزی قیمت سکه در میان مدت بکاهد و دلار نیز اگر طبق روال پیش برود فعلا نوسان صعودی جدی را تجربه نکند. البته این فرضیه یک امای بزرگ دارد اتفاقات سیاسی که محمد جواد ظریف نسبت به طراحی آن هشدار داده رقم نخورد.  

صف های بورس
صف های بورس
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *