اخبار بورس ایران و جهان

رییس سازمان بورس: باقیمانده سود سهام عدالت طی امشب و فردا واریز می شود.

آخرین بروزرسانی:14 تیر 1400

تهران – ایرنا – رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت از امشب شروع شده و امیدواریم که بتوانیم سود مدنظر را طی امشب و فردا به همه حساب هایی که معتبر هستند، واریز ‌کنیم.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) “محمد علی دهقان دهنوی” به پرداخت ۵٠ درصد از سود سهام عدالت در اسفند ماه سال گذشته که مربوط به عملکرد ۳۶ شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت در سال ۹۸ بود، اشاره کرد و  افزود: پرداخت سود شرکت ها به این ترتیب است که بعد از برگزاری مجمع شرکت،  پرداخت سود مشخص شود و تا هشت ماه بعد از مجمع، شرکت ها موظف هستند سود را به سهامداران پرداخت کنند. 

وی ادامه داد: برای اینکه این فرآیند بتواند به صورت متمرکز انجام شود سازمان بورس تصمیم گرفته است که سود سهامداران مستقیم سهام عدالت و نیز سود سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی تجمیع و به طور هماهنگ به حساب سهامداران عدالت پرداخت شود.

دهقان دهنوی افزود: بر اساس برنامه زمانی توزیع سود شرکت ها، ۵۰ درصد سود که تا قبل از سال جمع شده بود در اسفند ماه پرداخت شد و مقرر شد ۵۰ درصد باقی مانده نیز در اسرع وقت پرداخت شود؛ البته بعضی از شرکت های سرمایه پذیر که باید در آن موعد زمانی سود را پرداخت می کردند در پرداخت سود تاخیر داشتند و به همین خاطر برنامه پرداخت سود به تاخیر افتاد.

دهقان دهنوی با بیان اینکه از امشب پرداخت مرحله دوم سود انجام می شود، گفت: مایل بودیم همه ۵۰ درصد باقی مانده سود را پرداخت کنیم، ولی دو اتفاق مانع شد که این سود واریزی از ۵۰ درصد کمتر باشد، نخستین اتفاق این بود که دو مورد از شرکت های سرمایه پذیر افزایش سرمایه داشتند و این افزایش سرمایه می توانست از محل سود سهامداران انجام شود؛ البته به نفع سهامدار بود که در افزایش سرمایه شرکت کند، از مزایای دریافت سهم جدید بهره مند شده و ارزش بیشتری برای آنهاایجاد شود، براین اساس تصمیم گرفتیم تا سود را از این دو شرکت دریافت نکنیم تا سهامداران در افزایش سرمایه شرکت کنند. 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآورشد: در نظر داشته باشید که دو شرکت سود خود را پرداخت نکردند، شرکت مخابرات ایران یکی از این دو شرکت است که با وجود به پایان رسیدن موعد هشت ماهه خود هیچ بخشی از سود خود را پرداخت نکرده است؛ دومین شرکت نیز شرکت مپنا است که تاکنون تنها تقریبا یک سوم سود خود را پرداخت کرده اما هنوز دو سوم آن را پرداخت نکرده است.

وی ادامه داد: خلف وعده این شرکت ها و برخی شرکت های دیگر که سود را با تاخیر پرداخت کردند، ( البته طبق ضوابط انضباطی سازمان بورس برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت) باعث شد که تا امروز پرداخت سود سهامداران عدالت با تاخیر همراه شود که در نهایت تصمیم گرفتیم بدون دریافت سود از این دو شرکت آنچه که تاکنون تجمیع شده است و شامل حدود ۴۰ درصد سود می شود را به سهامداران عدالت پرداخت کنیم.

دهقان دهنوی گفت: این ۴۰ درصد برای کسانی که برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی یا ارزش سهام آنها یک میلیون تومان بوده کمی بیش از  ۱۴۴ هزار تومان خواهد بود و برای کسانی که ارزش سهام آنها ۵۳۰ هزار تومان بوده است، اندکی بیش از ۷۶ هزار تومان خواهد بود و سایر سهامداران هم به همین تناسب سود دریافت می کنند.

به گفته رییس سازمان بورس، پرداخت این سود  امشب شروع شده و طی امشب و فردا امیدوار هستیم که بتوانیم به همه حسابهایی که معتبر است و نزد سازمان بورس ، شرکت سپرده گذاری مرکزی و سازمان خصوصی سازی ثبت شده و قبلا هم سود به آن پرداخت شده به آن حسابها واریز شود و کسانی که سود به حسابشان واریز نشد با شماره های شرکت سپرده گذاری مرکزی تماس بگیرند و اگر مشکلی پیش آمده آن را رفع کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *