اخبار بورس خبر

ریزش 36 هزار و 535 واحد شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز هم با کاهش 36 هزار و 535 واحد جدید روبه‌رو شد.

ریزش 36 هزار و 535 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 22 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران این روزها تحت‌تأثیر کاهش نرخ دلار از یکسو، دخالت در قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های بورسی از سوی دیگر و نیز شایعاتی مبنی بر تغییر مدیریت در بازار سرمایه و همچنین ترس معامله‌گران حقیقی باعث ریزش شاخص کل شده، به گونه‌ای که امروز هم با ریزش 36 هزار و 535 واحد شاخص کل به رقم یک‌میلیون و 391 هزار و 238 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با عقب‌نشینی 11 هزار و 89 واحد به رقم 421 هزار و 521 واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 590 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 6.6 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 707 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 375 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی نسبت به روز گذشته 2.5 درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هم‌وزن هم 2.5 درصد عقب‌نشینی داشتند. 

شاخص آزاد شناور 2.3 درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 3 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 2 درصد کاهش یافت. میزان کاهش در بازار اول نشان می‌دهد رفتار هیجانی سهامداران خرد هم به ریزش بازار کمک کرده است. 

نمادهای فولاد مبارکه، شستا، گل‌گهر، چادرملو، ملی‌مس، گسترش نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند. 

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با کاهش 440 واحد به رقم 20 هزار و 725 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 155 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه بورس به بیش از 378 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 4 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق م الی در قالب 870 هزار فقره معامله و به ارزش 17 هزار و 287 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، سنگ‌آهن گهرزمین، فولاد هرمزگان، بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری صباتأمین و پتروشیمی مارون به ترتیب بیشتر اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند. 

ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز به 22 هزار میلیارد تومان نزدیک شد. 


نقشه معاملات بورس تهران

به گزارش فارس، با توجه به اینکه سال گذشته تعداد زیادی از مردم وارد بورس شدند، رفتار هیجانی و جمعی در بورس اثر منفی می‌گذارد، بنابراین بهتر است تازه واردان ابتدا از ورود به خرید مستقیم سهام خودداری کنند و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وارد شوند و همچنین با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بورس الزاماً همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین باید سرمایه‌گذاری از محل پس‌اندازهای صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست و در چشم‌انداز بلندمدت همراه با مطالعه، مشورت و تحلیل انجام شود. 

از طرفی دولت باید بداند بازار سرمایه و بورس یکی از منابع تأمین مالی کلان برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی به شمار می‌رود، بنابراین باید از کلیت بازار حمایت شود و حضور مردم را به فال نیک بگیرد و اجازه ندهد با رفتارهای هیجانی عده‌ای، مردم دچار زیان شوند، زیرا اگر سرمایه‌های مردم از بورس خارج شود، وارد بازارهایی مانند ارزهای خارجی و دلار، سکه و حتی مسکن می‌شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *