پیپ در فارکس چیست؟

اخطار
سلب مسئولیت
آخرین بروزرسانی:17 خرداد 1403

همانطور که برای یاد گرفتن رانندگی باید بدانیم کاربرد گاز، ترمز و کلاچ چیست و هر کدام از این ابزارها چه نقشی در رانندگی ما ایفا می‌کنند، برای آموختن و ورود به بازار فارکس هم آشنایی با مفاهیم ابتدایی آن از جمله ضروریات این کار است. مفهوم پیپ در فارکس هم یکی از این مفاهیم است که اطلاعات مهمی از روند تغییرات قیمت معاملات را در اختیار ما قرار می‌دهد.

تغییرات قیمت در فارکس

برای بیان تغییرات قیمت در هر کدام از بازارهای مالی، از یک واحد اندازه‌گیری خاص استفاده می‌شود. بر همین اساس برای تعیین واحد اندازه‌گیری تغییرات قیمت در بازار فارکس هم از مفهوم پیپ در فارکس استفاده می‌کنیم. پیپ در فارکس مخفف کلمه انگلیسی Price interest point است و یک پایه یا مبنا برای تعیین سود و زیان در بازار فارکس به حساب می‌آید.

جفت‌ارزها و تغییرات قیمت آن‌ها

برای ادامه بحث لازم است بدانیم که خرید و فروش ارزها در بازار فارکس بر اساس شاخصی به نام «جفت‌ارز» انجام می‌شود. هر جفت‌ارز دارای یک ارز پایه (ارز سمت چپ) و یک ارز قیمت‌گذاری شده (ارز سمت راست) است.

به طور مثال جفت ارز GBP/USD را در نظر بگیرید؛ در این جفت‌ارز، پوند انگلیس ارز پایه در نظر گرفته می‌شود و دلار آمریکا، ارزی است که قرار است قیمت‌گذاری شود.

قیمت جفت‌ارزها و ارتباط آن با پیپ در فارکس

قیمت جفت ارزها در بازار فارکس همیشه ثابت نیست و بر اساس عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان تغییر می‌کند. به همین دلیل است که قیمت جفت ارزها را معمولاً در بازار فارکس با ۴ رقم اعشار نشان می‌دهند. به‌طور مثال قیمت جفت‌ارز GBP/USD می‌تواند به این صورت باشد: 1/4250

بر همین اساس زمانی که یک بروکر قیمت جفت‌ارزها را تا چهار رقم اعشار اعلام می‌کند ما با مفهوم پیپ در فارکس می‌توانیم بازه تغییرات قیمتی آن را در ساعت‌های مختلف محاسبه کنیم.

بنابراین مشاهده روند تغییرات رقم چهارم اعشار در قیمت جفت‌ارزها می‌تواند ما را از روند تغییرات قیمتی آن‌ها در بازار فارکس آگاه کند. در ادامه این مطلب با ذکر یک مثال نحوه‌ی انجام این کار را توضیح خواهید داد.

تعیین مقدار پیپ در فارکس بر اساس قیمت جفت‌ارز

اگر قیمت هر جفت‌ارز با ۴ رقم اعشار را به عنوان قیمت جفت‌ارزها و روند تغییرات قیمتی آن‌ها در بازار فارکس در نظر بگیریم، رقم چهارم اعشار در این عدد، نشانگر پیپ در فارکس یا به عبارتی دیگر روند تغییرات قیمتی جفت‌ارز در بازار فارکس خواهد بود.

درواقع رقم چهارم اعشار جفت ارزها به عنوان مبنایی برای تعیین تغییرات قیمتی جفت ارزها به کار برده می‌شود.

به‌طور مثال در قیمت فرضی جفت‌ارز GBP/USD که در بالا به آن اشاره شد، اگر قیمت مورد نظر در ساعت 14 برابر با 1/4250 باشد و این قیمت در ساعت 18 به 1/4255 برسد، رقم چهارم اعشار یعنی 5، به‌عنوان پیپ در فارکس در نظر گرفته می‌شود و نشانگر این است که جفت‌ارز مورد نظر در بازه‌ی زمانی ساعت 14 تا 18 به مقدار 5 واحد یا 5 پیپ افزایش داشته است.

استثنائات پیپ در فارکس

البته پیپ در فارکس دارای استثنائاتی هم هست؛ یعنی همیشه اینطور نیست که بتوان رقم چهارم اعشار را به عنوان مقدار پیپ در فارکس در نظر گرفت. به طور مثال در جفت‌ارزهایی که یک طرف آن ارز ین ژاپن (با نماد JPY) قرار داشته باشد، نحوه محاسبه پیپ در فارکس کمی متفاوت خواهد شد و این بار به جای در نظر گرفتن رقم چهارم اعشار، رقم دوم اعشار به عنوان پیپ در فارکس در نظر گرفته می‌شود.

دلیل این استثنا برای محاسبه پیپ در فارکس چیست؟

دلیل اینکه محاسبه پیپ در فارکس برای جفت ارزهای دارای ین ژاپن، بر اساس دومین رقم اعشار محاسبه می‌شود، ارزش بسیار بالاتر دلار آمریکا (USD) نسبت به ین ژاپن است.

یک استثنا دیگر در بازار فارکس

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم مقدار پیپ در فارکس همیشه برابر با رقم چهارم اعشار قیمت جفت‌ارزها نیست. در نمونه ین ژاپن گفتیم که در جفت ارزهایی که یک طرف آنها ین ژاپن قرار داشته باشد رقم دوم اعشار قیمت جفت‌ارزها به عنوان مقدار پیپ در فارکس در نظر گرفته می‌شود.

یک استثنای دیگر هم وجود دارد؛ در بازار فارکس برای معامله اونس طلا نمی‌توانیم از قراردادی که تاکنون با هم مرور کرده‌ایم استفاده کنیم. بنابراین برای ردیابی روند تغییرات قیمتی اونس طلا در معاملات فارکس هم باید دستورالعملی مشابه دستورالعمل جفت ارزهایی را به کار بگیریم که یک طرف آنها ین ژاپن قرار دارد.

بر همین اساس در جفت ارزها یا معاملاتی که یک طرف آنها اونس طلا است باید رقم دوم اعشار را به عنوان مقدار پیپ در فارکس در نظر بگیریم. علت این اتفاق بالا بودن میزان معاملات اونس طلا در بازار فارکس است. اتفاقی که منجر به افزایش میزان نوسانات قیمت این سهم در بازار خواهد شد.

پس توصیه می شود مقاله بروکر برای معاملات طلا را مطالعه کنید.

چگونه باید پیپ در فارکس را محاسبه کنیم؟

اگرچه نحوه محاسبه پیپ در اغلب کارگزاری‌ها بصورت اتوماتیک انجام می‌شود، اما فرمول‌هایی هم برای محاسبه دستی آن موجود است. نحوه محاسبه پیپ در فارکس علاوه بر ارزش خود پیپ، به اندازه و حجم معاملات جفت‌ارزی که ما آن را معامله می‌کنیم هم بستگی دارد.

بنابراین ارزش هر پیپ بسته به حجم معاملاتی ما متفاوت خواهد بود. تحلیلگران بازار پیشنهاد می‌کنند اگر نسبت به نحوه محاسبه پیپ در فارکس آگاهی داشته باشیم، با تسلط بیشتری می‌توانیم معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهیم. بر همین اساس برای یادگیری نحوه محاسبه پیپ در فارکس می‌توان فرمول زیر را در نظر گرفت:

پیپ را پیپت در فارکس اشتباه نگیرید

هر پیپت (پوینت) ده برابر کمتر از یک پیپ در فارکس است. شباهت لفظی دو اصطلاح «پیپ» و «پیپت» بسیاری از معامله‌گران را به اشتباه می‌اندازد و باعث سردرگمی آن‌ها خواهد شد.

در بسیاری از بروکرها قیمت جفت‌ارزها تا پنج رقم اعشار نیز محاسبه خواهد شد. رقم پنجم بعد از اعشار به‌عنوان پیپت خوانده می‌شود و همانطور که گفتیم از لحاظ عددی یک – دهم پیپ است. جالب است بدانید استثنایی که در محاسبه پیپ برای جفت‌ارزهای دارای ین ژاپن از آن صحبت کردیم، در محاسبه پیپت جفت‌ارزهای دارای ین ژاپن هم برقرار است.

بنابراین نباید فراموش کنیم که پیپت در این جفت‌ارزها رقم سوم بعد از اعشار خواهد بود. برای درک بهتر به این مثال‌ها دقت کنید:

پیپت* پیپ
GBP/USD: 1/45250USD: 1/45250 / JPY

منبع: https://vittaverse.com/fa

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (2 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *