مزایا و معایب تحلیل تکنیکال هنگام خرید ارز دیجیتال

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال هنگام خرید ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال این روزها داغ ترین موضوع تمام کسب و کار هاست. مخصوصاً ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم که افراد سود خوبی از ترید کردن آنها می‌برند. اما سود بردن از ترید شرایط و قوانین خاص خودش را دارد. افراد باید توانایی تشخیص قله و کف قیمت را داشته باشند، تا بتوانند سود خوبی از خرید ارز دیجیتال و یا فروش آن ببرند. یکی از این روش‌ها تحلیل تکنیکال است. در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب تحلیل تکنیکال را برای خرید ارز دیجیتال بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است. از آن می‌توان به عنوان روش پرداخت جایگزین نیز یاد کرد. برای خرید ارز دیجیتال و یا فروش آن، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید. این کیف پول‌ها می‌توانند نرم‌افزاری از یک سرویس مبتنی بر یک سرور ابری باشند، یا در رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما ذخیره شوند. کیف پول‌ها ابزاری هستند که به کمک آن کلیدهای رمزگذاری خود را ذخیره می‌کنید تا هویت شما را تأیید کنند و به ارز دیجیتال شما پیوند دهند.

به عملیات خرید ارز دیجیتال و فروش آنها، به زبان معامله گران ترید گفته می‌شود. سود بردن از ترید به شرط نوسانگیری صحیح است. نوسانگیری یعنی خرید ارز دیجیتال در کمترین قیمت ممکن و فروش آن در بالاترین قیمت پیشنهاد شده.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال به مطالعه بازارهای مالی می‌پردازد تا بتواند رفتار آن را در آینده پیش بینی کند. تحلیل تکنیکال شاخه‌ای از مطالعات پژوهشی است که برای پیش بینی جهت آینده قیمت ارز دیجیتال، بازار بورس، بازار ارزهای فیات و سایر بازارهای معاملاتی با مطالعه داده‌های تاریخی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دستیابی به این هدف، داده‌های مربوطه به بازار، داده‌هایی مانند قیمت‌ها، حجم معاملات و علاقه بازار بررسی می‌شود.

تحلیلگران تکنیکال از داده‌های معاملاتی همراه با شاخص‌های ریاضی برای معاملات خود استفاده می‌کنند. نتیجه این فرمول‌ها در نموداری‌های زمان و قیمت نشان داده می‌شود. این نمودار‌ها زمان خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را به تحلیلگر نشان می‌دهند.

ترکیب تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی به معامله گران اجازه می‌دهد تا ارزیابی کامل تری از واقعیت بازار هنگام ترید یا فروش و خرید ارز دیجیتال داشته باشند. به این ترتیب معامله گران می‌توانند در روزهای معمولی با هوشیاری کامل از معاملات خود سود ببرند.

اصول تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال دارای ارکانی است که اعتبار آن را تایید می‌کند. به گفته والکس چارلز داو نظریه خود را در سه اصل زیر خلاصه کرد:

  • قیمت از همه چیز را تاثیر می‌پذیرد. اصل قیمت مهمترین اصل تحلیل تکنیکال برای خرید ارز دیجیتال یا فروش آن است. یعنی عوامل سیاسی، جنگ ها، گزارش‌ها از مزایای یک شرکت، وضعیت اجتماعی یک کشور و… همه چیز بر روی قیمت اثر می‌گذارد.
  • بازارها همیشه روند خود را طی می‌کنند. این وضعیت همیشه و بدون استثنا رخ می‌دهد. روند بازار می‌تواند صعودی، نزولی یا خطی باشد. چارلز داو توضیح می‌دهد که دارایی‌ها همیشه روند صعودی دارند مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.
  • تاریخ تکرار می‌شود. روانشناسی انسان قابل پیش بینی است. زیرا رفتار انبوه انسان‌ها در طول تاریخ چرخه‌هایی با رویدادهای مشابه را به وجود آورده‌اند. بر اساس این اصل الگوهای رفتاری انسان‌ها سبب تغییر قیمت هنگام فروش و خرید ارز دیجیتال می‌شود. به عبارت بهتر با شناسایی و پیش بینی رفتار انسان‌ها می‌توان تاثیرات قیمت و در نهایت خود قیمت را پیش بینی نمود.

خاستگاه تحلیل تکنیکال

خالق و نماینده اصلی تحلیل تکنیکال چارلز هنری داو، خالق نظریه داو بود. این نظریه با رالف نلسون الیوت در بازارهای سهام با نظریه موج الیوت به اوج خود رسید. سپس به سایر بازارها از جمله بازار ارز دیجیتال گسترش پیدا کرد. امروزه اصول و ابزارهای آن برای مطالعه و پیش بینی هر بازار مالی قابل استفاده است.

دسته بندی تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال برای فروش و خرید ارز دیجیتال را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • تجزیه و تحلیل نمودار: به طور انحصاری اطلاعات آشکار شده در نمودارهایی شامل اشکال هندسی نمایش داده می‌شود که عمدتاً بدون استفاده از ابزار اضافی قابل تجزیه و تحلیل است.
  • تحلیل تکنیکال به معنای دقیق: از شاخص‌ها و فرمول‌هایی استفاده می‌شود که بر اساس متغیرهایی مشخص و متفاوت، رفتار مقادیر خواسته شده تحلیل و محاسبه می‌شوند.

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

مزایا

  • از مزیت‌های اصلی تحلیل تکنیکال، قابلیت شناسایی علائم روند قیمت در بازار برای فروش و خرید ارز دیجیتال است. این امر یک عنصر حیاتی برای ایجاد یک استراتژی عملیاتی است. به لطف این مزیت، سرمایه‌گذاران می‌توانند روش‌شناسی مناسبی را در کنار و اقدامات برنامه ریزی شده، با هدف مکان یابی نقاط ورودی و خروجی در بازار انجام دهند.
  • یکی دیگر از مزایای تحلیل تکنیکال ابزارهای بسیار رایج و ساده هستند. در واقع، سادگی این ابزار سبب همگانی شدن آن شده است. به نحوی که همه در تجارت‌های مختلف مانند ارز دیجیتال از آن بهره می‌برند.

معایب

  • از معایب اصلی این ابزار این است نمی‌تواند تمام عناصر بازار را شناسایی کند. همیشه عنصری از رفتار بازار وجود دارد که غیرقابل پیش بینی است. به همین دلیل هیچ تضمینی وجود ندارد که یک تحلیل ۱۰۰٪ درست باشد. اگرچه الگوهای قیمت تاریخی می‌تواند به ما مسیر احتمالی قیمت یک ارز دیجیتال را نشان دهد، اما هیچ تضمینی برای تحقق آن مسیر وجود ندارد.
  • سرمایه گذاران باید از شاخص‌های مختلف و ابزارهای تحلیل تکنیکال برای دستیابی به بالاترین سطح صحت یک تحلیل استفاده کنند. همچنین یک استراتژی مدیریت ریسک برای محافظت از دارایی خود در مواقع نامطلوب داشته باشند.

آیا تحلیل تکنیکال گزینه‌ای مطمئن برای تصمیم گیری در بازار است؟

خیر! تجزیه و تحلیل فنی یک علم دقیق نیست. بنابراین نمی‌توان نتایج تحلیلی آن را به عنوان یک پیشگویی از آنچه که در بازار اتفاق می‌افتد در نظر گرفت. تحلیل تکنیکال ابزاری است که معامله گر برای تسهیل کار خود و گرفتن تصمیم هرچه مناسبتر از آن استفاده می‌کند. بنابراین، باید از ابزارهای دیگری مانند تحلیل بنیادی، در کنار تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

منبع: https://www.fardanews.com

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *