اخبار ارز

احتیاط! بازار دلار، خبری است

اقتصادنیوز : بازار ارز و سکه خبری شده است با هر خبر نوسان جدی می شود کارشناسان پیشنهاد می کنند در بازار خبری باید احتیاط کرد و تماشاگر بود نه معامله نگر.

به گزارش اقتصاد نیوز، وقتی قیمت دلار با یک خبر هزار تومان بالا و پایین می شود، در خرید و فروش آن باید احتیاط کرد. این روزها ممکن است افراد زیادی احساس کنند که برای حفظ ارزش پول خود نیاز است که به یکی از بازارهای ارز و سکه روانه شوند، ولی مساله اینجاست که این بازارها در همین یک هفته اخیر، افراد زیادی را دچار ضرر و زیان کرده اند. شدت جا به جایی قیمت بسیار بالاست و برای کسی که توانایی آن را ندارد که به سرعت اقدام به خرید و فروش کند، احتمال متضرر شدن بالاتر است.

دلار همین چهارشنبه گذشته روی مرز 30 هزار تومان معامله می شد؛ اگر در آن هنگام اقدام به خرید کرده باشید، ممکن است با ریزش یکباره آن تا کانال 23 هزار تومان، از هراس افت بیشتر، فروش را در دستور کار خود قرار  داده باشید. یعنی به ازای هر دلار، 7 هزار تومان زیان! برعکس این موقعیت هم می تواند رخ داده باشد، ولی مساله این است که خریداران آماتور در وقت افزایش قیمت به خاطر حس اینکه ممکن است نرخ ها بالاتر بروند، عموما حاضر به فروش نمی شوند.

 به عنوان مثال، افراد زیادی حاضر نشدند، زمانی که دلار به بالای 32 هزار تومان رفت، از خریدهای قبلی خود سودگیری کنند. واقعیت این است که در چنین بازار پرنوسانی، نداشتن حد ضرر و سود به معنای تجربه اضطراب زیاد و بالا رفتن ریسک زیان کردن است. وقتی بازاری خبری شده است، امکان نوسان قیمت و شکستن هر سقف و کفی امکان پذیر است، ولی در چنین شرایطی، بازیگری از بازار بازنده بیرون نمی آید که به جای توجه به هیجانات، حد ضرر و سود خود را مرتب مد نظر قرار دهد.با این مقدمه بهتر است کمی دامنه نوسان بازار و کف و سقف های احتمالی را بررسی کنیم.

دامنه نوسان دلار کجاست؟

بازار در یک هفته اخیر نوسان زیادی را تجربه کرده است، ولی به نظر می رسد نقاط کف به ترتیب در شرایط کنونی 25 هزار و 500 تومان و 23 هزار و 800 تومان باشند. برخی تحلیل گران فنی باور دارند، تا زمانی که دلار بالای مرز 26 هزار تومان قرار دارد، هدف بالای 27 هزار و 500 تومانی را نشانه گرفته است اتفاقی که روز گذشته افتاد از دید معامله گران فنی پس از این مرحله قیمت دلار رسیدن به بالای مرز 27  هزار و 500 تومان را و در ادامه، محدوده 28هزار و 800 تومانی را به عنوان هدف نهایی قرار داده است. هر چند که در روز سه شنبه و روز چهارشنبه در شکسته شدن مرز 28  هزار تومانی هم ناکام ماند.

بهای سکه 21 آبان 1399

سقف و کف قیمت دلار

به زبان ساده تر، به نظر می رسد، بازارساز می خواهد سقف قیمت دلار را نزدیک به 28هزار تومان تعریف کند و نوسان گیران هم قصد دارند که اجازه ندهند قیمت دلار به زیر کانال 23 هزار تومانی برود. در چنین شرایطی، کسی که وارد بازار دلار می شود، بهتر است حد ضرر و سودهای خود را در دامنه های یاد شده با احتیاط تعریف کند. برخی نوسان گیران در روزهای اخیر با اخبار پیرامون انتخابات آمریکا، توئیت های ترامپ ها و..توانسته اند، نرخ ها را بالاتر بیاورند، ولی از آن سو، نمی توان از خاطر برد که با خبر انتخاب بایدن هم قیمت ها دچار ریزش آنی شدند، بدون اینکه فرصت فروش به کسی بدهند. به احتمال زیاد در روزهای آتی هم بازار هم چنان به اخبار حساس است و بر اساس جنس اخبار،نوسان افزایشی یا کاهشی را تجربه خواهد کرد. از آن سو، بعید است با توجه به آغاز به کار دولت بایدن در بهمن ماه، کسی به دنبال خریدهای سفته بازی میان مدت در بازار  باشد. این اتفاق تنها در شرایطی رخ خواهد داد که مرز حساس 30 هزار تومانی شکسته شود و بازارساز توان مدیریت قیمت را از خود نشان ندهد.

حمایت درهمی از قیمت دلار

دلار جدا از خبرهای سیاسی، در روزهای اخیر از سوی نرخ حواله درهم هم مورد حمایت قرار گرفته است. درهم خیلی زود به بالای مرز 7 هزار تومانی بازگشت و در روزهای اخیر حتی بالای محدوده 7 هزار و 700 تومانی هم نوسان کرده است. تا زمانی که درهم بالای مرز 7هزار تومانی نوسان می کند، ریزش دلار به سوی کف های حمایتی دور از ذهن است و نوسان درهم بالای سطح 7 هزار و 500 تومانی، انتظارات افزایشی بازیگران داخلی را فعال نگه می دارد. دلار زمانی به صورت بنیادی تر افت میکند که نوسانات حواله درهم کاهش پیدا کند و به سوی مرز 7 هزار تومانی حرکت کند، نه اینکه با سرعت به دنبال فتح دوباره مرز 8 هزار تومانی باشد.

پیش بینی قیمت دلار و سکه در بازار

خبرها حکایت از آن دارد که با آزاد سازی قیمت در نیما عرضه و تقاضا در بازار آزادانه انجام می شود از همین رو روند در این بازار کمی رو به افزایش است. ظاهرا نرخ حواله درهم در نیما در محدوده 7 هزار تومان است. این نرخ از قیمت دلاری حمایت می کند که نهایتا در میانه کانال 25 قرار دارد. در مقابل بازار روز گذشته با نرخ 27 هزار و 600 تومانی بسته شد دلیل این فاصله به نرخ حواله درهم در بازار باز می گردد. با توجه به نرخ حواله درهم در بازار فردایی به نظر می رسد دلار امروز نوسان جدی نداشته باشد. گرچه قیمت ها پشت خطی حکایت از نزول دلار به ابتدای مرز 27 هزار تومان دارد. از این رو به نظر می رسد قیمت دلار در بازار امروز که نیمه تعطیل است نوسان رو به پایین داشته باشد. سکه با حباب یک میلیون و روند کاهشی قیمت طلا و ارز کار سختی برای حفظ کانال 13 میلیون تومان دارد. قیمت سکه دیروز در سطح 13 میلیون و 200 هزار تومان بسته شد در معاملات فردایی قیمت در مرز 13 میلیون تومان قرار داشت. از این روز سکه نیز در انتظار روزی کم نوسان خواهد بود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *