اخبار بورس ایران و جهان

منافع سهامداران خط قرمز همیشگی ماست.

چهارمین میز صنعت با حضور محسن علیزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، مدیران عامل شرکت‌های بیمه و مدیران ارشد بازار سرمایه امروز، یکشنبه ششم تیرماه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر دهقان دهنوی، امروز در چهارمین میز صنعت سازمان بورس که با هدف بررسی چالشهای صنعت بیمه برگزار شد، گفت: بازار سرمایه ارتباط و پیوند گسترده با صنعت بیمه دارد و می تواند آن را تقویت کرد.

وی افزود: با توجه به منابع قابل توجه شرکتهای بیمه و تمایل آنها برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه و همچنین میزان پذیرش ریسک در این شرکتها در سطوح مالی، صنعت بیمه برای ما یک صنعت خاص تلقی می شود.

رییس سازمان بورس یادآور شد: نظام تامین مالی ما در حال دگردیسی است و در حال حرکت از نظام بانک محور به سمت نظام مختلط و در آینده نظام بازار محور هستیم.

این مقام مسوول ادامه داد: با حرکت به سمت نظام بازارسرمایه نقش نهادهای مالی پررنگ تر می شود و همچنین کانالی برای ورود سرمایه مردم به سمت بازارسرمایه ایجاد می شود که برای فعالیت این کانال میز صنعت به شکل ویژه میتواند بر این کسب و کار متمرکز شود. هدف ما توسعه روابط بین بازار سرمایه و صنعت بیمه است.

دکتر دهقان دهنوی در خصوص دغدغه های مطرح شده فعالان صنعت بیمه در این جلسه گفت: یکی از دغدغه های طرح شده در این جلسه به موضوع بحث حاکمیت شرکتی مربوط می شد. به عقیده مدیران صنعت بیمه وقتی یک شرکت، تنظیم گر تخصصی و قواعد حاکمیت خود را دارد، آن تنظیم گر اولویت دارد و از نظر آنها اجرای همزمان قوانین حاکمیت شرکتی بورس و صنعت بیمه مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. این نکته مورد تایید سازمان بورس نیز هست و ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می پذیریم؛ اما ما در سازمان بورس خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم که آن منافع سهامدار است و نباید این قانون از این خط قرمز عبور کند.

وی گفت: بدین منظور برای حصول نتیجه مناسب ما می توانیم دستورالعمل حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را مبنا قرار داده و این دستورالعمل را در میز صنعت بررسی و با همکاری یکدیگر تدوین کنیم، بخصوص که تنها موارد قابل توجه در این حوزه ۳ الی ۴ مورد است که نیاز به همفکری طرفین دارد.

دکتر دهقان دهنوی تحولات ناگهانی در قوانین و دستورالعمل‌ها را از دیگر دغدغه مدیران این صنعت خواند و خاطرنشان کرد: تغییراتی همچون تغییر تعرفه و نرخ های متفاوت که منافع سهامداران را تحت الشعاع قرار می دهد برای سازمان بورس نیز مهم بوده است و سعی خواهیم کرد مشکلات ایجاد شده در این حوزه را نیز از طریق تریبون های رسمی پوشش دهیم تا به گوش قانون گذاران و تصمیم گیران برسد.

لزوم ثبات در بازارهای مالی دیگر دغدغه طرح شده در این جلسه بود که رییس سازمان بورس درباره آن تاکید کرد: بیمه ها نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت دارند و ثبات در قوانین و مقررات بازارهای مالی برای آنها اهمیت ویژه ای دارد که برای این مورد نیز پیشنهاد شد تا اعضای شورای‌عالی بورس و شورای‌عالی صنعت بیمه به صورت همزمان همکاری و عضویت متقابل در این دو نهاد داشته باشند.

وی عنوان کرد: البته پیشنهاد می شود در هیات مشترک نهادهای مالی با حضور نمایندگان هر سه نهاد بانک، بیمه و بورس موضوعات بررسی شود.

دکتر دهقان دهنوی در ادامه اذعان داشت: لزوم توسعه در بخش انتشار اوراق اتکایی هم در این جلسه مطرح شد که ما برای اجرای آن در بازار سرمایه مانعی نداریم و آماده ایم ابزار مالی متنوع تری برای بازار سرمایه بهتر طراحی و منتشر کنیم.

وی به بحث کد دوم برای بیمه های زندگی و حل این موضوع با سپرده گذاری اشاره کرد و گفت: در بحث فروش سهام و بازارگردانی نیز نکته هایی از سوی شرکت کنندگان در این جلسه مطرح شد. در این خصوص لازم به ذکر است اگرچه می‌پذیریم بازارگردانی ممکن است مشکلاتی را برای شرکتها ایجاد کند، اما از آن طرف ناشران مسئولیتهایی در قبال سهامداران و بازار دارند که باید به آن عمل کنند.

وی گفت: وقتی بازار سرمایه در زمان رشد، منابعی را از طریق افزایش سرمایه و اوراق بدهی به ناشر می رساند، باید در زمان رکود نیز ناشر از سهامدار و بازار حمایت کند، حمایتی که در نهایت سود آن به خود ناشر می رسد و اثر بازگشتی برای بازار و ناشر دارد.

وی در خصوص خواسته بازار سرمایه از صنعت بیمه نیز خاطرنشان کرد: از صنعت  بیمه درخواست می کنم تا این موضوع را بررسی کند که از چه ابزار بیمه ای بهتری می توانیم استفاده کنیم تا در حوزه ریسک بازار سرمایه بهتر عمل کنیم: در همه حوزه ها اعم از پوشش ریسک سهامداران حقوقی حقیقی نهادهای مالی و غیره.

این مقام مسوول ادامه داد: از آن طرف باید بررسی کنیم که چطور می توان منابع صنعت بیمه را به سمت بازار سرمایه سوق دهیم.

وی برای مثال به بیمه های زندگی اشاره کرد و گفت: این بیمه ها جای توسعه بسیاری دارند و نیاز به سرمایه گذاری منابع آنها در بازاری مناسب وجود دارد و با توجه به اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازارها در بلند مدت بیشتر است، اگر بیمه زندگی رشد کند بازار سرمایه نیز رشد خواهد کرد

دکتر دهقان دهنوی در پایان تاکید کرد: بازار سرمایه و صنعت بیمه می توانند تعاریف مشترکی پیدا کرده و ابزارهای مشترکی داشته باشند که در نهایت این برای هر دو طرف مطلوب خواهد بود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا رای بدهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید
رای بدهید post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

نظرات(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *